W dzisiejszym artykule znajdziesz najważniejsze odpowiedzi na pytanie – Co należy wiedzieć o funduszach? Ta wiedza przyda się wszystkim osobom, które chcą skutecznie pomnażać swoje oszczędności. Zapraszam na trzeci artykuł z cyklu „Jak inwestować w fundusze”.
Jeśli czytasz cykl „Jak inwestować w fundusze” po raz pierwszy, zapoznaj się z poprzednimi artykułami:
Pierwszy artykuł cyklu: Jak inwestować w fundusze? Krok pierwszy
Drugi artykuł cyklu: Strategia inwestycyjna
Cykl, którego partnerem jest F-Trust ma na celu edukację z zakresu inwestowania w fundusze. Pod koniec każdego miesiąca, na blogu pojawia się wpis z serii „Jak inwestować w fundusze”. Podkreślam, że cykl jest moim własnym poglądem, popartym doświadczeniami, jakie udaje mi się w trakcie zdobywać. Nie stanowi on rekomendacji z mojej strony. Cykl „Jak inwestować w fundusze” jest prowadzony z mojego punktu widzenia, jako klientki funduszy oraz osoby inwestującej. Nie jestem doradcą inwestycyjnym. Chcę jedynie przekazać wam w rzetelny sposób wiedzę, jaką posiadam i jaką dodatkowo zdobędę w trakcie tego cyklu, która zostanie poparta przykładami. Cykl skierowany jest do osób, które nigdy wcześniej nie inwestowały w fundusze. Możesz skorzystać z tej wiedzy także w przypadku, jeśli już zdarzało ci się lokować w ten sposób nadwyżki finansowe, ale masz potrzebę pogłębienia swojej wiedzy na ten temat.
Co należy wiedzieć o funduszach?
Kwestia bezpieczeństwa
Fundusze inwestycyjne są jedną z bardziej popularnych form inwestowania. Specyfika funduszy ułatwia lokowanie środków zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Decydującą kwestią jest bezpieczeństwo tych inwestycji. Działalność funduszy i instytucji działających na tym rynku podlega surowym regulacjom prawnym, które mają chronić interes członków funduszy.
Wpłaty inwestorów nie mogą być bowiem przedmiotem egzekucji kierowanej przeciwko towarzystwu i nie wchodzą do masy upadłości towarzystwa oraz nie mogą być objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym (Art. 28 pkt. 4 Ustawa o Funduszach Inwestycyjnych).
Także w przypadku bardzo mało prawdopodobnego scenariusza, jakim jest upadłość danego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, pieniądze klientów są bezpieczne, ponieważ nie wchodzą one w masę upadłościową. Są one przechowywane w banku Depozytariusza. Nad wszystkim czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.
W Polsce przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych są bardzo restrykcyjne i ściśle określają ich działanie. Nie ma więc możliwości, aby stracić wpłacone tam środki z winy danego funduszu.
Czym innym jest już ryzyko inwestycyjne, które sami podejmujemy. Aby móc traktować fundusze jako dochodowy sposób lokowania naszych środków, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, o których pisałam w poprzednim artykule z cyklu oraz tutaj.
Informacje o funduszu
Każdy otwarty fundusz inwestycyjny posiada prospekt informacyjny, który jest dokumentem ogólnie dostępnym. Prospekt informacyjny to miejsce, gdzie znajdują się informacje o funduszu inwestycyjnym:
- posiadanie zezwolenia KNF
- wpis do rejestru funduszu
- prawa uczestnika
- konstrukcja, kategoria zbywanych jednostek
- zasady realizacji zleceń
- podstawowe zasady polityki inwestycyjnej
- ryzyko inwestycyjne i profil inwestora
- obowiązki podatkowe funduszy
W każdym prospekcie informacyjnym znajduje się statut funduszu, który jest jego częścią. Jest to dokument sporządzony w formie aktu notarialnego, który reguluje prawo i obowiązki uczestnika oraz określa organizację i sposób działania funduszu (m.in. cel inwestycyjny funduszu, zasady polityki inwestycyjnej, opłaty manipulacyjne, częstotliwość dokonywania wycen aktywów, minimalną wysokość pierwszej i kolejnej wpłaty).
Zakup jednostki danego funduszu
Klienci, zakupując jednostki danego funduszu, tworzą pewną wspólną pulę pieniędzy. Jest ona zarządzana przez specjalistów zajmujących się danym funduszem. Ich głównym zadaniem jest maksymalizacja zysków i ograniczanie ryzyka. W Polsce jest w sumie dostępnych ponad 3 000 funduszy.
Fundusz Inwestycyjny podzielony jest na jednostki uczestnictwa, których właścicielami są klienci. Podmiotem zarządzającym Funduszem Inwestycyjnym jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Tu znajdziesz więcej informacji o tym, jak działa fundusz-inwestycyjny.
Jak już pisałam wcześniej – fundusze dają nam możliwość dywersyfikacji portfela, ponieważ możemy kupować jednostki różnych funduszy w zależności od tego, jakiego oczekujemy zysku i jakim kierujemy się horyzontem czasowym. Do tego mamy możliwość inwestowania już nawet niewielkich kwot (100-200 zł miesięcznie).
W poprzednim artykule opisywałam zakup mojej pierwszej jednostki w tym cyklu.
Sprzedaż funduszy
Podmioty, które mogą być dystrybutorami jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego:
- banki
- domy i biura maklerskie
- firmy doradztwa inwestycyjnego
- multiagencje
- towarzystwa TFI
Każdego dnia, w którym pracuje Giełda Papierów Wartościowych, TFI dokonują wyceny papierów wartościowych. W zależności od Towarzystwa wycena jednostek danego funduszu uwzględnia to, co się działo na rynku dnia poprzedniego. Wycena jest publikowana przez TFI o określonych godzinach np. na stronie internetowej. Niektóre TFI podają wartość jednostki zgodnie z wartością posiadanych akcji na koniec dnia notowań, inne zaś biorą do obliczeń kursy spółek z samego środka notowań (z godziny 12-tej ), co nieco utrudnia sprawdzanie bieżącej wyceny. Często publikowana w godzinach popołudniowych wycena dotyczy zachowań rynku z dnia poprzedniego do ustalonej godziny. Każdego dnia taka wycena może być inna. Zmienia się zatem wartość zakupionej przez nas jednostki. Nasza jednostka może zyskiwać albo tracić w danym dniu.
Skorzystaj z braku opłaty
Jeśli chcesz zacząć inwestować w fundusze i masz ochotę to robić za pomocą Platformy F-Trust, to proponuję ci skorzystać z mojego unikalnego kodu, dzięki któremu uzyskasz 100% rabatu w opłacie dystrybucyjnej przy zakupie jednostek. Kod YN7819 należy podać po zarejestrowaniu się w platformie. Jeśli skorzystasz z tego kodu, otrzymam od partnera cyklu niewielką prowizję, za co bardzo ci dziękuję. Kod zwalnia od prowizji na wszystkie transakcje do końca 2018 roku.
Jeśli chcesz na bieżąco ulepszać swoje finanse, to zapraszam cię do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet.
„Informacje zawarte na blogu Pieniądz jest Kobietą mogą stanowić przedmiot dalszej analizy, dyskusji i pogłębionych studiów. Używając informacji zawartych na blogu, to ty jesteś odpowiedzialna za rezultaty swoich działań, które mogą się różnić od moich rezultatów. Oficjalnie jest na to zapis brzmiący następująco: Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).”
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację 🙂
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
(wpis powstał przy współpracy z F-Trust)
9 komentarzy
Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że wpis ten ukazał się dzisiaj na portalu PatiCafe.pl, pozdrawiam Patrycja 🙂
Od dłuższego czasu chodzi mi to po głowie, ale ciągle mam wrażenie, że za mało wiem w tym temacie. Czekam na więcej 🙂
Polecam inwestowanie w fundusze jeśli tylko macie chłodną głowę. Jeśli macie tendencje do panikowania, to proponuję lokowanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych i lokatach. Ja inwestuję w fundusze i mocno sobie chwalę, chociaż muszę przyznać, że nieprzyjemnie jest patrzeć jak Twoje jednostki straciły kilka procent na wartości. Na szczęście odbija się to z nawiązką – wystarczy cierpliwość.
Dzięki za informację o bezpieczeństwie kapitału w przypadku upadłości funduszu. Tego akurat nie wiedziałem 🙂
Z tym bezpieczeństwem to ostrożnie. Fundusz nie upadnie, ale wartość jednostki może być zupełnie inna przy likwidacji aktywów funduszu. Przykład Inventum TFI jest najbardziej wymownym w tym przypadku.
Dzięki Magdo 🙂
Już od dłuższego czasu przymierzamy się z mężem do inwestycji w fundusze:) Dobrze, że poruszyłaś ten temat to się jeszcze dokształcimy 🙂
Bardzo się cieszę 🙂
Czekam na więcej. Będziesz moim źródłem edukacji o funduszach:-)
Super Kasia!