W sierpniu tego roku Instytut Ochrony Środowiska wystartował z ogólnopolską kampanią społeczną, realizowaną pod hasłem „Klimat się zmienia. Zmień sposób myślenia”. Według założeń, celem działań promocyjnych ma być edukacja społeczeństwa – jak za pomocą codziennych nawyków zmniejszać wpływ na globalne ocieplenie i chronić środowisko naturalne. Czy zmiana przyzwyczajeń może wpłynąć na poprawę klimatu? Jak prowadzić dom w stylu zero waste, a tym samym oszczędzać środowisko i pieniądze? Sprawdzisz w tym artykule.
Zero waste – zasady i podstawowe założenia
Coraz więcej osób jest świadomych wpływu działalności człowieka – w tym produkcji odpadów – na środowisko i jakość biosfery. Jednak zero waste to nie tylko nie tylko resztki i pozostałości po pełnowartościowych produktach. To także marnotrawstwo, a w szerszym rozumieniu również filozofia życia, wedle której człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.
Początki zero waste sięgają lat 70. ubiegłego wieku, jednak prawdziwy rozgłos ruch zdobył stosunkowo niedawno. Przyczynkiem do powtórnego zainteresowania filozofią zero waste stała się publikacja Zero Waste Home, autorstwa Bei Johnson. Amerykanka zasłynęła faktem, że roczna produkcja śmieci – której nie udało jej się ponownie wykorzystać – zmieściła w jednym słoiku. W czasach konsumpcjonizmu i wszechobecnej polityki nadmiaru to osiągnięcie jest warte refleksji – czy robię wystarczająco dużo dla środowiska? Takie pytanie zadaje coraz więcej osób.
Jednak czy istnieją sprawdzone sposoby na ograniczenie marnotrawstwa i nadprodukcji? Idea zero waste bazuje na podstawowej technice 5R:
- Refuse – odmawiaj (ulotek reklamowych, torebek foliowych)
- Reduce – ograniczaj (liczbę przedmiotów)
- Reuse – wykorzystuj (ponownie nawet jednorazowe rzeczy)
- Recycle – segreguj (odpady)
- Rot – kompostuj (powtórne wykorzystuj)
Dom zero waste – jak oszczędzać środowisko i pieniądze?
Jak przenieść powyższe założenia na grunt prywatny i prowadzić dom w stylu zero waste? Sprawdź, jakie zmiany możesz wprowadzić.
Kuchnia
- Ogranicz zakup butelkowanej wody.
- Przygotowuj przetwory.
- Planuj posiłki z wyprzedzeniem.
- Rób listę zakupów.
- Zrezygnuj z kawy na wynos.
- Kupuj produkty na wagę.
- Wybieraj lokalne i sezonowe warzywa i owoce.
- Ogranicz użycie foli spożywczej – produkty żywnościowe przechowuj w szczelnych, zamkniętych pojemnikach.
- Używaj przykrywek do gotowania. Oszczędzisz w ten sposób energię i skrócisz czas gotowania potraw.
Łazienka
- Nastawiaj tylko pełną pralkę. Oszczędzanie energii elektrycznej to podstawa filozofii zero waste.
- Oszczędnie korzystaj z detergentów – stosuj się do zaleceń producentów i staraj się nie przekraczać zalecanej ilości. Spróbuj zrobić domowy płyn do prania.
- Używaj wielorazowych produktów – płatków czy rękawicy do demakijażu. Produkty kosmetyczne możesz wykonać sama np. wykorzystując olej kokosowy, który bez problemu poradzi sobie z pozostałościami po makijażu.
- Wybieraj prysznic zamiast kąpieli – podczas kąpieli w wannie zużywamy średnio około 120 litrów wody, w czasie 5-6 minutowego prysznica – jedynie 40.
Styl życia
- Segreguj śmieci.
- Wymień żarówki na energooszczędne. Są kilkanaście razy trwalsze od tradycyjnych odpowiedników – dzięki temu starczą na dłużej.
- Nie zostawiaj ładowarek podłączonych do kontaktu.
- Nie rozkręcaj grzejników do maksymalnej mocy.
- Zadbaj o szczelność okien i ocieplenie budynku.
- Naprawiaj zamiast wyrzucać.
- Używaj naturalnych produktów (gąbki pochodzenia naturalnego, drewnianej szczotki).
- W miarę możliwości staraj się korzystać z komunikacji miejskiej.
To tylko niektóre porady, dzięki którym nie tylko ograniczysz produkcję odpadów, ale również zaoszczędzisz pieniądze. Przekonaj się sama, że zmiana nawyków jest możliwa.
Wpis gościnny autorów bloga RynekPierwotny.pl
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie