Zrealizuj swój noworoczny cel i zaplanuj skutecznie domowy budżet. Zobacz, jakie są najważniejsze kroki do skutecznego planu i sprawdź, jak dobrze zarządzać domowym budżetem.
Dzisiaj przedstawiam wam najważniejsze pytania czytelniczek na temat planowania domowego budżetu oraz odpowiedzi w pigułce. Jeśli należysz do osób, które chcą zacząć organizować w tym roku swoje finanse, to zacznij od budżetu domowego. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości.
Na jak długo warto planować domowy budżet?
Budżet dobrze jest planować w horyzoncie rocznym. Zakładamy wpływy i wydatki na 12 mc. do przodu. Wtedy najlepiej można podzielić wszelkie koszty, także te większe i jednorazowe typu wakacje, ubezpieczenia, prezenty itp. Dzięki temu duże wydatki można rozłożyć na mniejsze, comiesięczne kwoty. Tu pisałam o wskazówkach na szybki budżet domowy – jak-zaczac-planowac-budzet-domowy
-
Kurs Prosty Budżet Domowy na początek149,00 zł
Jak określać cele i łączyć je z domowym budżetem?
W pierwszej fazie planowania np. rocznych celów, warto wypisać wszystkie cele, jakie tylko przychodzą nam do głowy. W kolejnej fazie można zostawić te, które są realne i osiągalne. Potem można nadać im priorytety i przełożyć na aspekt finansowy. Warto pamiętać, aby zostawić sobie na każdy większy wydatek minimum 20% bufor. Jeszcze chyba nikt nie zrobił remontu zgodnie z początkowym planem i nikt z nas nie chciałby jechać na wakacje, podczas których kończy się pod koniec gotówka….bo szacunki okazały się nietrafione.
Cele finansowe warto planować w horyzoncie długoterminowym, średnioterminowym i krótkoterminowym. Skorzystaj z pytań typu:
- Na co muszę przeznaczać określoną kwotę?
- Na czym mi najbardziej zależy?
- Z czego mogę zrezygnować, aby osiągnąć to, co chcę?
- Co muszę zrobić, aby się udało?
- Jak zorganizować czas, pieniądze itp.?
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat planowania celów – jak-wyznaczac-cele
Jak planować budżet domowy – razem czy osobno?
Zawsze preferuję wspólne planowanie finansów domowych. To pozwala budować w rodzinie zdrowe nawyki finansowe. Według mnie dzieci również powinny być świadome wydatków. Powinny się w ten sposób uczyć, że większe zakupy trzeba planować. Że pieniądze są ograniczone i nie można wszystkiego kupić w jednym czasie. Oczywiście nie chodzi o to, aby je obciążać odpowiedzialnością czy ciężarem planowania. Ale dobrze jest, gdy w rodzinie rozmawia się w sposób normalny o pieniądzach, o marzeniach, planach, celach i budżecie domowym. Finanse są taką samą dziedziną naszego życia, jak każda inna. Nie róbmy z tego tabu.

Od czego zacząć, czyli sprawdź, na czym stoisz
Dokładnie zaplanuj wszystkie wpływy do budżetu domowego oraz koszty. Podsumuj swoją obecną sytuację finansową. Aby to zrobić, stwórz zestawienie wszystkich oszczędności i tego, co masz „na plus” oraz tego, co masz „na minus” (umowy ratalne, pożyczki, kredyty, kwoty wykorzystane na kartach kredytowych). To ci pokaże czarno na białym, na czym stoisz.
Jakie wydatki wziąć pod uwagę w domowym budżecie
Są zwolennicy bardzo szczegółowego rozpisywania poszczególnych kategorii w budżecie domowym. Gdy zaczynałam sama mieszkać (miałam jakieś 20 lat, więc prawie 15 lat temu), potrzebowałam czegoś, co pozwoliłoby mi ogarnąć finanse. Miałam bardzo ograniczony budżet, a dość sporo wydatków jak na tamtejsze moje możliwości (samochód, wynajmowałam mieszkanie, płaciłam za studia zaoczne). I wtedy zaczęłam wszystko zapisywać na kartkach – dochody z pracy, ze zleceń oraz stworzyłam sobie kilka podstawowych kategorii wydatków i tak powstał mój pierwszy zeszytowy domowy budżet.
Obecnie w swoim budżecie mam trochę więcej kategorii wydatków (budżet singielki, studentki a rodziny), ale dalej jestem zwolenniczką prostych rozwiązań. Ty też dostosuj swój budżet do własnych preferencji. Jeśli lubisz szczegółowe dane, rozpisz kategorie na bardzo podstawowe.
Jeśli nie, to stwórz sobie główne działy wydatków i opłat typu:
- mieszkanie
- jedzenie
- zakupy do domu
- abonamenty
- zajęcia dodatkowe
- odzież/obuwie
- ubezpieczenia
- rozwój osobisty
- samochód
- rozrywka
- jedzenie na mieście
- kredyty
- zdrowie
Bufor bezpieczeństwa uratuje twój budżet
Bardzo pomocne okazuje się odróżnianie wydatków regularnych od nieregularnych, czyli planowanie ich z rozbiciem na kilka miesięcy. Przy wydatkach nieregularnych dość istotny jest fakt, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami tych wydatków. Mogą one być nieregularne, ale przewidywalne i do zaplanowania oraz nieregularne i nieprzewidywalne (wszelkie awarie i życie – jak to się mówi, czyli wszystko to, co musimy od niego przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza). Aby ten przekorny los nie psuł nam za często planów, warto zrobić sobie bufor bezpieczeństwa w postaci funduszu awaryjnego.
Popularne triki na lepsze zarządzanie budżetem domowym
- Szablon prostego budżetu domowego Excel i Prosty Planer Finansowy do druku – do pobrania bezpłatnie u mnie tutaj
- Aplikacje ułatwiające prowadzenie domowego budżetu – sprawdź
- Metoda kopertowa i metoda 6 kont – sprawdź
Skorzystaj ze świetnej okazji na kurs i zaplanuj skutecznie swój domowy budżet krok po kroku. W tydzień.
Chcesz decydować o swoim finansowym losie? Zacznij od planowania budżetu domowego!
Właśnie teraz mam specjalną noworoczną promocję na kurs online, który pomoże ci krok po kroku zorganizować finanse osobiste.
Kurs 'Prosty Budżet Domowy na początek – zorganizuj swoje finanse w tydzień” jest w promocji za 39.90 zł zamiast za 149,00 zł do 22 stycznia.
Na tę chwilę w kursie jest 21 lekcji video oraz:
- Plik z szablonem Excel – Prosty Budżet Domowy. Został on tak przygotowany, aby można go było łatwo edytować, żeby dostosować do własnych potrzeb
- Plik z kalkulatorem do liczenia wartości czasu
- Plik z kalkulatorem do liczenia finansowej wartości netto
- Szablony modelowych budżetów
- Kalkulator depozytowy
- Materiały do samodzielnej pracy
Dostęp otrzymujesz od razu po zakupie i nie jest on ograniczony czasowo. Kursanci mogą też ze mną konsultować swoje budżety.
Ten kurs na pewno jest świetną propozycją dla osób, które potrzebują kompleksowego wsparcia w rozpoczęciu planowania budżetu domowego i zarządzania swoimi finansami.
Ostanie wpisy:
- Co mówi nam ranking kredytów gotówkowych, jak korzystać z takiego rankingu?
- Podsumowanie 2020 i plany na nowy rok
- Jak działa internetowy kantor wymiany walut
- Dni wolne od pracy w 2021 w Polsce i Europie
- Dlaczego warto pokusić się o oszczędzanie krótkoterminowe?
1 Komentarz
super poradnik! Mam nadzieję że zacznę teraz więcej oszczędzać