Dzień Kobiet pierwszy raz obchodzono 8 marca 1910 roku. Jaką pozycję udało się nam wywalczyć przez te wszystkie lata? Na końcu zrób coś dla siebie i wykonaj małe zadanie.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodziły się z ruchów robotniczych Ameryki Północnej i Europy. Dzień Kobiet miał służyć krzewieniu idei praw kobiet. W Polsce święto zyskało największą popularność w latach 70 – tych. To właśnie wtedy kobiety w zakładach pracy otrzymywały tradycyjnego goździka, rajstopy i kawę.
Dzień Kobiet 2018 i nasza rola we współczesnym świecie
Jaką pozycję udało się Kobietom wywalczyć przez te wszystkie lata?
Kobiety nadal stanowią zdecydowaną mniejszość w zarządach i radach nadzorczych firm
Z piątej edycji raportu „Women in the Boardroom: A Global Perspective”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że kobiety globalnie zajmują 15 proc. miejsc w zarządach, pomimo nieustających wysiłków zmierzających ku zwiększeniu różnorodności płciowej w najważniejszych organach spółki. W Polsce kobiety mają 15,2 proc. udziału w radach nadzorczych i stoją na czele 6,3 proc. zarządów firm spośród ponad 480 spółek giełdowych z rynku głównego.
Co ciekawe z analizy Deloitte wynika, że obecność kobiety na stanowisku prezesa lub dyrektora generalnego wpływa znacząco na wzrost liczby kobiet zasiadających w zarządzie danej firmy.
Analiza Deloitte obejmuje również podział na poszczególne branże. Najwięcej kobiet zasiada w zarządach europejskich firm reprezentujących sektor dóbr konsumenckich (25 proc.), sektor finansowy (24 proc.) oraz sektor medyczny i farmaceutyczny (23 proc.).
Tylko jedna trzecia kierowników w UE to kobiety
W pracy mężczyźni zwykle zajmują wyższe stanowiska, niż kobiety. Z danych Eurostatu wynika, że w 2016 r. w całej Unii Europejskiej wśród osób na stanowiskach kierowniczych było jedynie 33 proc. kobiet. W żadnym kraju członkowskim odsetek ten nie był większy niż 50 proc.
Najwięcej kobiet kierowników było na Łotwie (47 %), w Polsce i na Słowenii (po 41 %), na Litwie, Węgrzech i w Szwecji (po 39 %). Najmniejszy udział odnotowano w Luksemburgu (18 %), Czechach, Holandii i Grecji (po 25 %).
Kobiety średnio zarabiają o 16 proc. mniej niż mężczyźni.
Przeciętnie we wszystkich krajach UE kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, ale skala nierówności jest różna. W Polsce różnica wynosiła prawie 8 proc.
Z raportu „Czy Polki zarabiają wystarczająco dużo, by samodzielnie utrzymać rodzinę” możemy się dowiedzieć, że 58 proc. ankietowanych kobiet przyznało, że nie poradziłoby sobie finansowo z samodzielnym utrzymaniem rodziny w razie nagłej utraty dochodu przez męża lub partnera, jego odejścia lub śmierci. Aż 84 proc. przepytanych kobiet chce zwiększyć swoje dochody. Najczęściej wybierają uczestniczenie w szkoleniach podnoszących kwalifikacje oraz kursach językowych. Taką aktywność wykazuje 44 proc. kobiet. Zaś 36 proc. pań szuka dodatkowej pracy, a 25 proc. jest zdecydowane zmienić pracę na lepiej płatną. Na swoją firmę stawia 29 proc. respondentek. Istotne jest również to, że 83 proc. kobiet chce poszerzać swoją wiedzę z zakresu finansów osobistych!
Branże zdominowane przez kobiety:
Są takie branże, w których zdecydowaną większość stanowią kobiety.
Opieka zdrowotna i pomoc społeczna – ponad 80 proc. stanowią kobiety
Edukacja – prawie 80 proc. stanowią kobiety
Zakwaterowanie i gastronomia – prawie 70 proc. stanowią kobiety
Działalność finansowa i ubezpieczeniowa – prawie 65 proc. stanowią kobiety
Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – ponad 60 proc. stanowią kobiety
(Dane z GUS)
Kobiety a finanse w związkach
44 proc. stałych związków równomiernie dzieli koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. U 39 proc. par większość comiesięcznych wydatków jest po stronie jednego partnera, co często wiąże się z poziomem zarobków. U 17 proc. wszystkie koszty wspólne pokrywa 1 osoba. W polskich związkach jest jeszcze mocno widoczny tradycyjny model, w którym mężczyzna jest głównym żywicielem rodziny.
Aż 37 proc. kobiet biorących udział w badaniu platformy MAM przyznała, że z własnej kieszeni finansują mniej niż połowę kosztów wspólnego życia. 10 proc. całkowicie polega w tej materii na swoim partnerze. Da porównania, w analogicznej sytuacji znajduje się 17 proc. ankietowanych mężczyzn.
O finansach w związku też przeczytasz więcej w artykule – Związek, miłość a pieniądze. Jak robią to Polacy?
Jakie koszty życia częściej ponoszą kobiety?
W czołówce części wydatków finansowanych przez kobiety są: kosmetyki i produkty pielęgnacyjne, ubrania, zakupy spożywcze, środki chemiczne, leki i prezenty.
Najmniejszą ochotę mamy na płacenie rachunków (gaz, prąd oraz utrzymanie samochodu). Te kwestie przejmują w związkach częściej mężczyzni.
Decyzje finansowe lubimy podejmować wspólnie
Zdecydowanie większość Polaków w stałych związkach (73 proc.) zarządza i planuje budżet domowy wspólnie. Prawie połowa badanych platformy MAM już posiada wspólne konto w banku. Prawie 30 proc. planuje jego założenie w najbliższym czasie.
Znacznie więcej kobiet niż mężczyzn zajmuje się dziećmi, wykonuje prace domowe i gotuje
We wszystkich państwach UE znacznie większy odsetek kobiet niż mężczyzn zajmuje się dziećmi, wykonuje prace domowe i gotuje. W 2016 r. w UE 92 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn w wieku 25-49 lat mających dzieci opiekowało się nimi codzienne.
Pod względem wykonywania prac domowych i gotowania różnice są jeszcze większe. W 2016 r. w UE 79 proc. kobiet codziennie gotowało lub wykonywało prace domowe, w porównaniu z 34 proc. mężczyzn (Dane z Eurostat-u).
Wyzwanie na Dzień Kobiet. Trening silnej i niezależnej kobiety.
To będzie Dzień Kobiet inny niż wszystkie! Do czego potrzebne ci to wyzwanie? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że wciąż (my -kobiety) przekładamy dobro innych ponad siebie. Poświęcamy czas rodzinie, obowiązkom i dla nas nie zostaje go wiele. Dlatego wykonaj krótki trening, który pozwoli ci zmniejszyć stres, podnieść pewność siebie oraz uruchomi twoją kreatywność! Droga babeczko – dzisiaj jest nasze święto, więc poświęć sobie chociaż z tej okazji chwilę 🙂 Odpowiedź sobie na kilka krótkich pytań. Koniecznie skorzystaj w tym celu z kartki i notuj swoje odpowiedzi.
Wypisz 5 rzeczy, w których jesteś dobra, a nawet najlepsza. Teraz o to samo zapytaj męża, siostrę, mamę czy przyjaciółkę. Ciekawe, czy te punkty się pokryją? Może inni cenią cię za rzeczy, o których nawet nie wiesz!
Na jakim poziomie znajdują się u ciebie (zaznacz przy każdej odpowiedzi poziom w skali od 1 do 5)
- Jestem pewna siebie
- Jestem silna
- Jestem odważna
- Jestem kreatywna
- Lubię poznawać ludzi
Teraz doceń siebie! Odpowiedź sobie szczerze na pytanie: „Lubię siebie za ….” Wypisz tyle rzeczy, ile tylko przyjdzie ci do głowy. Jeżeli chcesz, zapytaj o to samo osobę/osoby, której zadasz pytanie z punktu pierwszego.
Na pierwszy rzut oka te pytania mogą wydawać się banalne. Gdy ja pierwszy raz robiłam sobie ten trening, też tak myślałam. Jednak gdy siadłam z kartką, to okazało się, że wypisanie tych wszystkich odpowiedzi wcale nie jest tak prostym zadaniem. Dobrze jest powtarzać test co pewien czas, aby porównywać swoje wyniki.
Odpowiedzi naprawdę mogą cię zaskoczyć 🙂 Miłego dnia!
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację 🙂
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana