Wśród niektórych kobiet wciąż pokutuje przekonanie, iż zarządzanie budżetem oraz tematyka finansów, to typowo męska domena, która wymaga silnego charakteru. Dodatkowo, zdolność do utrzymania rodziny oraz umiejętność zapewnienia jej godziwego bytu i bezpieczeństwa to cechy wciąż postrzegane jako atrybut męskości. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jakie są obecne trendy – ETF-y, lokata, czy oszczędzanie „do skarpety”?
Jak się okazuje, to właśnie kobiety są długoterminowo lepszymi inwestorkami i planerkami domowego budżetu. Potrafią oszczędzać i racjonalnie organizować wydatki. Wynika to z faktu, że jedną z elementarnych potrzeb kobiet jest poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. W świecie finansów mężczyźni i kobiety różnią się – historycznie, psychologicznie, emocjonalnie i mentalnie. Różnice te stanowią nadrzędny powód, dla którego wciąż wiele kobiet niewiele wie o pieniądzach oraz inwestowaniu: nie ma świadomości, że mogą, a wręcz powinny zadbać o własne finanse czy swoją emeryturę.
Stereotypy kontra rzeczywistość
W opinii publicznej wciąż królują mity i stereotypy dotyczące relacji kobiety z pieniędzmi. Utarło się przekonanie, że kobieta, która za bardzo interesuje się finansami, zostanie odebrana jako materialistka, więc bezpieczniej jest wyznawać zasadę, że pieniądze szczęścia nie dają.
Naiwnie wierzymy, że obowiązkiem rządzących jest zapewnienie społeczeństwu godnych emerytur. Statystyki są jednak brutalne – dzisiaj najniższe świadczenia emerytalne, na poziomie 1 700 zł brutto, otrzymują w większości kobiety. Ponadto, więcej niż połowa Polek, która ukończyła 50. rok życia, samotnie utrzymuje gospodarstwo domowe. Nie wspominając o rozpadających się małżeństwach i sytuacjach, gdzie to kobieta staje się jedyną żywicielką rodziny. Obecny system egzekucji świadczeń alimentacyjnych jest nieskuteczny i w efekcie matki muszą polegać głównie na sobie.
Zabezpieczenie przyszłości
Kobiety niewątpliwie cechuje mniejsza skłonność do ryzyka, ale za to wysoka zdolność do predykcji przyszłych wydarzeń i zaplanowania odpowiednich działań w ich następstwie tj. efektywne zarządzanie swoim budżetem oraz planowanie wydatków. Jest to niezwykle istotne, gdyż to przeważnie kobiety opiekują się domem w obliczu losowych sytuacji kryzysowych. Oznacza to, że częściej dotykają je okresy nieskładkowe lub zwyczajnie rezygnują z pracy. Szczególnie uwidoczniła to pandemia, która całe rodziny zamknęła w domach. Właśnie w obliczu niepewnych, wręcz krytycznych sytuacji takich jak konflikt wojenny czy pandemia, kobiety zaczynają bardziej się interesować tym, jak skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i stać się niezależnymi.
„O pieniądzach powinno się mówić, szczególnie w związkach. To nie jest temat tabu. Ważne jest zaplanowanie przyszłości np. w sytuacji, kiedy kobieta urodzi dziecko. Jest to jedna z większych barier, która sprawia, że kobiet inwestorek jest mniej. Oczywiście inwestowanie wiąże się z ryzykiem, ale może być też receptą na godne życie na emeryturze, przyszłość dzieci, czy nawet na wycieczkę dookoła świata za 10 lat.” – mówi Marlena Wieteska, dyrektorka marketingu WealthSeed i mentorka w programie Fundacji Liderek Biznesu.
Bezpieczna przyszłość
Spośród dostępnych produktów oszczędnościowych kobiety najchętniej wybierają lokaty. Konserwatyzm w wyborze wynika z naturalnego instynktu – strachu przed utratą funduszy. Decydując się na taką formę inwestycji, nie musimy posiadać szczególnej wiedzy, a nasze środki są relatywnie bezpieczne. Z ostatnich danych GPW wynika, że zaledwie kilkanaście procent kobiet zakłada konta maklerskie. Największą barierą i hamulcem jest brak świadomości, że oszczędności powinny pracować na naszą poduszkę finansową.
Inwestowanie nie musi wcale angażować wiele czasu ani dużych kwot. Może zacząć się już na poziomie 150-200 złotych miesięcznie. W ten sposób jesteśmy w stanie odpowiednio zabezpieczyć swoją przyszłość i własnym sumptem wypracować chociażby drugą emeryturę. W inwestowaniu kluczowy jest cel – dlaczego chcemy pomnażać swój kapitał? Ile środków jesteśmy w stanie na to przeznaczyć? Bardzo istotna jest również zgoda na pewien element ryzyka, gdyż nie każda osoba powinna inwestować w agresywne instrumenty finansowe. Najważniejsza w tym wypadku jest edukacja i poszerzanie wiedzy. Obecnie dostęp do niej jest łatwy i powszechny – chociażby za pośrednictwem Internetu.
Zobacz także: Lepiej oszczędzać, czy inwestować? Na co zwracać uwagę?
Kto nie ryzykuje, ten spokojnie żyje
Kobiety są z natury bardziej ostrożne od mężczyzn i raczej stronią od ryzyka, niemniej to właśnie one osiągają wyższe zyski długoterminowe. Dzieje się tak, ponieważ panie wykazują większą konsekwencję w działaniu i trzymaniu się swojej strategii. Dyscyplina, pokora i bezpieczeństwo transakcji powodują, że w długoterminowych inwestycjach zyskują więcej. Z kolei mężczyźni działają bardziej spontanicznie i impulsywnie, a ich szybkie oraz ryzykowne decyzje często są efektem buzującego testosteronu. W rezultacie osiągają większe zyski, ale w krótkim czasie.
Kobiety posiadają ogromny potencjał inwestycyjny i nie muszą naśladować tudzież powielać męskich decyzji czy strategii działania. Warto jednak dostosować ich styl do kobiecych predyspozycji. W tym wypadku idealnie sprawdzą się instrumenty pasywne, gdyż wykorzystują najlepsze, kobiece cechy, takie jak cierpliwość, konsekwencja czy długoterminowość obniżająca – tak ważne dla nich – potencjalne ryzyka inwestycji.
W co warto teraz inwestować?
Obecna sytuacja geopolityczna powoduje, że jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, możemy rozejrzeć się za inwestowaniem w stabilne aktywa. Na zaopiekowanie się częścią swoich oszczędności pozwolą obligacje skarbowe indeksowane inflacją w długim okresie czy proste ETF-y.
Artykuł gościnny – Marlena Wieteska jest mentorką w programie Fundacji Liderek Biznesu oraz dyrektorką marketingu WealthSeed – aplikacji do łatwego inwestowania i zarządzania finansami osobistymi. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy: LINK
Ostatnie wpisy:
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
- Back to school z Bankiem Pekao S.A. Nowoczesne bankowanie dla młodych i całej rodziny