Ile może być warty czas? Czy wiesz ile warta jest godzina twojego życia? Przecież jest to jedna z niewielu rzeczy na tym świecie, która jest tak naprawdę bezcenna. Jeżeli jednak spojrzymy na to pod kątem finansowym, to można to łatwo obliczyć.
W ostatnim artykule na blogu polecałam wykonanie pewnego ćwiczenia związanego z wartością netto. To właśnie tydzień temu pokazywałam ci podczas video i na blogu, jak wyliczyć swoją finansową wartość. Czyli inaczej – wartość swojego majątku netto. Dzisiaj również za pomocą video, chcę ci pokazać, jak łatwo możesz wyliczyć wartość swojej godziny.
Zastanawiałaś się, ile może być warty Twój czas? Oczywiście pod kątem czysto finansowym, bo czas jako jeden z niewielu części tego świata jest tak naprawdę bezcenny. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia, warto sobie to policzyć.
Czy czas może mieć finansową wartość?
Dzisiaj postaramy się porozmawiać o tym, jaką ekonomiczną wartość może mieć czas. Bo z jednej strony jest to dobro zupełnie bezcenne. Czasu wszyscy mamy tyle samo. Każdy z nas ma 24 godz. na dobę. A jednak niektórzy potrafią w tym czasie zdziałać niesłychanie wiele. W tym samym czasie inni mają poczucie, że czas przelatuje im o niczym i tak naprawdę nie mogą osiągnąć zbyt wiele.
Z tego samego powodu, gdy spojrzysz na czas z punktu widzenia ekonomicznego, zobaczysz, że godzina każdej z nas ma inną finansową wartość.
Moje drogie, na pewno znacie takie osoby, może same też tak robicie, że robicie tylko te rzeczy, które są faktycznie niezbędne? Kto z was tak robi?
Ona miała czas
Ja na początku swojej przygody z pracą, poznałam taką osobę. Miała swój własny biznes. Większość pracy wykonywali pracownicy, których ona zatrudniała. Na tamte lata moja znajoma otrzymywała naprawdę dobre pieniądze. Jej biznes przynosił jej spory zysk. Dla mnie tym bardziej wtedy były to spore kwoty. Jak to dla większości osób, które mają dopiero dwadzieścia kilka lat i wchodzą na rynek pracy. Zaczynają karierę. Ale nawet z dzisiejszej perspektywy mówiąc – jej biznes był bardzo rentowny.
Ponieważ miała pracowników, to sama mogła się skupiać tylko na tych zadaniach, które musiała wykonywać sama. Nie było ich wiele. Dzięki temu nie musiała poświęcać na pracę więcej niż wymagane minimum. Jej biznes mógł się kręcić praktycznie bez jej udziału lub z jej niewielkim zaangażowaniem. Ona zaś miała więcej wolnego czasu. I mogła go poświęcać na swoje pasje, hobby czy inne przyjemności.
Delegowała mnóstwo zadań, nawet tych osobistych, typu sprzątanie domu czy samochodu.
Tym osobom, które zastanawiają się, jak można delegować zadania i w jaki sposób rozwijać swój biznes, aby osiągnąć podobny efekt, polecam książkę 4 godzinny tydzień pracy T. Ferrisa. Wklejam też link do wpisu na moim blogu, gdzie przytaczam kilka wskazówek Ferrisa na temat pracy zdalnej, czy o budowaniu dochodu pasywnego oraz o automatyzacji w biznesie – 4-godzinny tydzień pracy
Wracając do tematu. Teraz wiem, że moja znajoma może być dobrym przykładem na wykorzystanie zasady Pareto.
Czym jest zasada Pareto?
Jest to tak zwana zasada 80/20, która jest wynikiem obserwacji twórcy Vilfredo Pareto. Co z niej wynika? Pareto doszedł do wniosku, że aż 80 proc. naszych efektów uzyskujemy dzięki tylko 20 proc. naszych działań.
To oznacza, że jeżeli określisz te 20 proc., które w ciągu dnia są dla ciebie niezbędne ważne i będziesz mogła wykonywać tylko te, które są niezbędnie konieczne, to resztę zadań będziesz mogła delegować. Czyli będziesz mogła uzyskać podobny efekt jak ta wspomniana tu znajoma, która większość efektów osiąga dzięki niewielu zadaniom, jakie wykonuje osobiście.
Jak myślicie moje drogie, do czego zmierzam z tym przykładem?
Do tego, że można uzyskiwać różne zarobki i nie zawsze wiąże się to z przeznaczonym czasem na ich pozyskiwanie. Zmierzam też do tego, że jeśli wiesz, na co cię stać, to możesz wiele zadań delegować. I możesz łatwiej określić, które zadania możesz delegować, aby to było dla ciebie ekonomicznie opłacalne. Do tego wszystkiego właśnie warto poznać wartość swojej godziny pracy.
Ile warta jest godzina?
Aby policzyć, ile warta jest godzina, możesz wykorzystać do tego dwie metody.
I metoda – pozwala policzyć wartość swojej godziny pracy.
Podziel swój dochód (netto) przez ilość godzin pracy.
Jeżeli nie masz stałych i regularnych dochodów, to wylicz średnią z całego roku. Podziel to przez miesięczną średnią godzin, jaką przepracowałaś.
Dla ułatwienia powiem ci, że standardowo na etacie pracuje się ok. 168 godz/mc. Rocznie to daje jakieś 2016 godzin (5 dni w tygodniu x 8 godz. dziennie)..
Policz swoją miesięczną kwotę netto zarobków i podziel przez ilość godzin, a dowiesz się, ile jest warta jedna godzina twojej pracy.
II metoda – pozwala policzyć, ile warta jest godzina
Podziel swój dochód (netto) przez ilość godzin w roku.
Dzięki tej metodzie obliczysz wartość finansową swojego czasu. Ile może być warta godzina twojego życia? Swój miesięczny dochód (średnia netto z całego roku) podziel przez całkowitą ilość godzin w roku.
Przykład:
Załóżmy, że moja znajoma zarabiała 15 000 zł. miesięcznie. Jest to zakładana średnia z jej rocznego dochodu. Jej roczny dochód to 180 000.
Ilość godzin w roku to:
8760 dla 365 dni w roku
lub
8784 godziny dla 366 dni w roku
Czyli w tym przykładzie otrzymamy następującą wartość:
180 000/8760 = 20.55/h
lub
180 000/8784 = 20.49/h
A teraz policz, w jakiej wysokości tobie wyjdzie wartość twojej godziny. Ile ci wychodzi?
Po co znać wartość swojej godziny?
Poznanie tej wartości może rodzić pewne niebezpieczeństwo 😉 Kładziesz się na łóżku, żeby pooglądać film przez 2 godz. po czym stwierdzasz, że właśnie straciłaś 40 zł! Swoją drogą – w skali roku oglądanie tv przez 2 godz. dziennie daje jakieś 730 godzin. To tak jakbyś przez cały miesiąc leżała na kanapie i patrzyła w telewizor.
Jednak nie o to tu do końca chodzi. To ćwiczenie wykonuje się w celu lepszego zarządzania sobą. Znając finansową wartość swojej godziny, możesz lepiej zarządzać swoim czasem i możesz skuteczniej pracować nad swoją efektywnością.
Twój czas ma swoją finansową wartość. I można ją policzyć. Można ją sprawdzić. Dlatego nie daj sobie wmówić, że możesz go tracić bezpodstawnie. To jedna z najważniejszych rzeczy, jaką mamy w życiu.
Oblicz, ile warta jest godzina twojego życia i nie czekaj z tym ćwiczeniem do jutra, BO CZAS LECI.
A jak u was wygląda sprawa z finansową wartością czasu? Liczyłaś już może ile warta jest godzina twojego życia 🙂 Daj znać!
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
1 Komentarz
Bardzo mądrze napisane i cieszę się, że ja nie jestem leniem i ciągle coś robię i działam, żeby nie tracić cennego czasu:)
Pozdrawiam