Dla znacznej części Polaków brak nawet jednej pensji, oznacza poważne kłopoty. Poduszka finansowa, zwana także funduszem bezpieczeństwa, pomaga przezwyciężyć problemy i uniknąć nieplanowanego zadłużania się.
Kilka razy pisałam na blogu o tym, że spora część ludzi w Polsce jest o jeden krok od życiowej tragedii. Bardzo często wystarczy do tego brak dosłownie jednej wypłaty. Nawet jeśli tragedia to zbyt mocne słowo, to deficyt jakichkolwiek oszczędności jest raczej jak taniec na kruchym lodzie. I wcale nie mówię tu tylko o osobach, które mają kredyty, choć większość z nas ma “jakąś hipotekę”. Pomyśl, gdyby dzisiaj okazało się, że w następnym miesiącu nie wpłynie na twoje konto ani jedna złotówka, czy nie będzie to dla ciebie oznaczać kłopotów?
Poduszka finansowa pozwala spać spokojnie
Poduszka finansowa to nic innego jak zabezpieczenie na wypadek braku możliwości uzyskiwania dochodu przez pewien czas. Niedawno pisałam na blogu o funduszu awaryjnym. Jego przeznaczenie jest jednak trochę inne. Fundusz awaryjny ma chronić przed nagłymi i nieplanowanymi, drobnymi wydatkami typu awaria samochodu, popsuta pralka czy niespodziewana wizyta u dentysty. Poduszka finansowa to już coś bardziej zaawansowanego i trudniejszego do zrobienia.
Jeśli już masz swój fundusz awaryjny, czyli odłożyłaś pierwszy 1 000 lub 2 000, to możesz zacząć tworzyć swoje konto bezpieczeństwa o nazwie poduszka finansowa.
U mnie jest tak, że konto nieprzewidzianych wydatków, konto wydatków nieregularnych i konto bezpieczeństwa finansowego tworzy całość ogólnej poduszki finansowej. Chcesz zacząć zarządzać w ten sposób swoimi finansami? Przeczytaj o tym w artykule Jak zacząć planować swoje finanse.
Jak duża powinna być poduszka finansowa?
Przyjęło się, że fundusz bezpieczeństwa finansowego powinien wystarczyć na minimum 3 miesiące życia bez dochodu. Oczywiście, im większą stworzymy poduszkę, tym będziemy spać spokojniej. Ideałem byłby fundusz w wysokości rocznych kosztów życia.
Jak zbudować poduszkę finansową?
Jeżeli prowadzisz budżet domowy, to raczej nie masz problemu z określeniem wszystkich kosztów życia rodziny. Wasze koszty miesięczne są na poziomie 3 000? W takim razie twoja 3 miesięczna poduszka powinna wynosić 9 000 zł, a półroczna 18 000 zł itd. Im wyższe koszty utrzymania, tym automatycznie wzrasta potrzeba budowania większej poduszki. Dla wielu z nas nie są to kwoty małe. Wiążą się one z potrzebą wielomiesięcznego oszczędzania w celu zbudowania solidnych filarów bezpieczeństwa.
Minimalizm życiowy sprawia, że ci – co chcą mniej, mogą więcej. Po prostu oszczędzając na co dzień, nie muszą budować olbrzymich poduszek. Niskie koszty życia oznaczają, że nie potrzebują odkładać na ten cel aż tyle, co osoby posiadające wysokie kwoty utrzymania.
Dobra wiadomość jest też taka, że gdy już raz zgromadzisz środki na poduszce finansowej (i nic złego się nie wydarzy), to będziesz szczęśliwą posiadaczką solidnych fundamentów finansowych. A co jeśli będziesz zmuszona sięgnąć po pieniądze z funduszu? Gdy twoja sytuacja stanie się znowu stabilna, zwyczajnie zaczniesz jego odbudowę.
Gdzie najlepiej przechowywać fundusz bezpieczeństwa
W momencie, gdy dopiero budujesz swój fundusz, wykorzystaj w tym celu oprocentowane konto oszczędnościowe. Gdy już uzbierasz odpowiednią kwotę, przenieś ją na lokatę. Według mnie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie pozwala na impulsywne podbieranie pieniędzy z oszczędności. Z drugiej strony lokata oznacza poczucie bezpieczeństwa. Odsetki na takich depozytach nie dają zbytnio zarobić, ale akurat w przypadku tej części oszczędności, nie zarabianie jest celem. Fundusz bezpieczeństwa to takie pieniądze, które muszą być w miarę łatwo dostępne. Lokatę można zamknąć w dowolnym momencie, gdy tylko pojawi się potrzeba i nie będziesz musiała z tego tytułu ponosić żadnych negatywnych konsekwencji.
W czym pomaga posiadanie poduszki? Solidny fundusz oznacza:
Brak konieczności korzystania z pożyczek w celu przetrwania w sytuacji utraty dochodu;
Koniec z łapaniem pierwszej lepszej oferty, gdy stracisz źródło utrzymania. Będziesz wiedzieć, że masz trochę czasu na znalezienie odpowiedniego zajęcia;
Większa pewność siebie. Będziesz pewniej podchodziła do zmiany pracy i chętniej będziesz mogła realizować własne cele;
Koniec ze zgadzaniem się na bezpłatne nadgodziny. Mając fundusz bezpieczeństwa, będziesz miała więcej odwagi, aby postawić się szefowi, jeśli uznasz, że narusza on twoje prawa;
Brak obaw przed dalszym rozwojem;
Koniec z chronicznym lękiem przed choćby tymczasową utratą dochodu;
Koniec z frustracją i poczuciem braku stabilności;
Mając finansowe fundamenty, będziesz bardziej otwarta na możliwości inwestowania i pomnażania reszty nadwyżek finansowych.
Przyznasz, że sporo tych korzyści ma poduszka finansowa? Jak myślisz, czy można jeszcze dopisać więcej pozytywów do tego zestawienia?
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację 🙂
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
1 Komentarz
Zawsze warto mieć poduszkę finansowa, ale druga sprawa jest taka, że nie zawsze da się ją mieć.