Praca zdalna zyskuje popularność. Jeszcze do niedawna ta forma dotyczyła głównie freelancerów czy osób na samozatrudnieniu. Jednak coraz częściej wykonują ją także ludzie zatrudnieni na etacie. Zobacz, jakie korzyści daje praca zdalna.
Jesteśmy coraz bardziej mobilni, a do tego rozwój technologii sprawia, że częściej mamy ochotę i możliwości, aby wykonywać pracę zdalną. Dzisiaj do wielu zadań wystarczy tylko komputer z dostępem do internetu, dzięki czemu pracę da się realizować z dowolnego miejsca na świecie.
Dzisiaj taką formą mogą cieszyć się nie tylko freelancerzy. Gdy niedawno napisałam o rzeczach w życiu, które zmienia praca w domu dostałam komentarze i wiadomości, że nie jest to forma tylko dla freelancerów. I macie rację. Spora część osób odwiedzających ten blog pracuje zdalnie, choć nie są to ani wolni strzelcy, ani przedsiębiorcy (tak jak ja). A mimo to pracują w domu i wykonują swoje obowiązki z “poziomu kanapy” albo łączą pracę w biurze z pracą zdalną. Dalej są jednak etatowcami.
Badanie Crossover pokazuje, że ponad połowa zatrudnionych Polaków chciałaby pracować zdalnie (57 proc.). Co czwarta osoba pracująca przyznaje, że mogłaby pracować zdalnie już docelowo, przez cały czas, a pozostałym wystarczyłoby chociaż kilka dni w tygodniu.
81 procent pracujących Polaków chciałoby mieć wpływ na to ile godzin dziennie pracuje. Praca zdalna zyskuje więc na popularności. Marzenia o samodzielnym ustalaniu sobie czasu pracy są częstsze wśród osób, które chciałyby pracować zdalnie niż wśród tych, których praca zdalna nie przekonuje.
Jakie korzyści daje praca zdalna?
Elastyczny czas pracy
Niekwestionowany lider zestawienia dotyczącego korzyści pracy zdalnej. Nie lubisz pracować w sztywnym przedziale czasowym np. od 8 do 16? Pracując zdalnie masz większe pole manewru. Możesz samodzielnego planować zadania i rozkładać je w czasie. Masz większą elastyczność i szansę, aby dostosować się np. do potrzeb rodziny (to może być szczególnie cenna korzyść dla młodych rodziców).
Rozliczanie za efekty, a nie za spędzony czas w pracy
Z badań prof. Mirosławy Marody z Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że większość Polaków ma poczucie, że jest skazana na pracę i doświadcza tam poczucia stresu i zagrożenia. Z badań Gallupa wynika z kolei, że w dobrze rozwiniętych zachodnich gospodarkach około 30 procent stanowią pracownicy zaangażowani. 20 proc. to natomiast ci przeciwskuteczni, prawie dywersyjnie podchodzący do obowiązków. 50 proc. gra zaś w grę na zasadzie “raz, dwa trzy, przełożony patrzy”. Stara się realizować obowiązki, ale bez przesadnej aktywności (Źródło: money.pl). Gdy jesteś rozliczana za efekty, nikt od ciebie nie oczekuje siedzenia w biurze po 8 godzin tylko dlatego, “że tak wypada”. W byciu freelancerem, czy też pracownikiem zdalnym – samorganizacja jest niezbędna. Nikt nie patrzy ci cały czas na ręce, a to oznacza mniej stresu.
Oszczędność czasu
Nie musisz codziennie dojeżdżać do pracy i stać w korkach. Dojście do biura może zająć ci nie więcej niż kilka sekund. Pracując zdalnie raczej unikasz nudnych zebrań, czy jałowych pogaduszek przy kawie o problemach koleżanek. Dzięki temu twoja praca może być bardziej efektywna. Gdy w krótszym czasie wykonasz więcej zadań, możesz pracować mniej godzin w ciągu dnia.
Większa szansa na rozwój
Przecież nikt ci nie zabroni zorganizować swój dzień tak, aby mieć więcej czasu na kursy, warsztaty czy czytanie książek w “czasie pracy” 🙂 Muszę stwierdzić, że raczej nigdy wcześniej nie uczyłam się aż tak dużo nowych rzeczy w tak krótkim czasie, zanim nie zostałam freelancerką.
Możliwość współpracy z wieloma markami
Praca zdalna daje większą wolność. Nie jesteś zmuszona do wykonywania konkretnej pracy w określonym czasie, tylko dla jednego pracodawcy. Możesz łączyć różne zadania i zdalnie wykonywać zlecenia dla wielu marek.
Brak ograniczeń zarobkowych
Skoro możesz współpracować z wieloma markami i jesteś rozliczana za efekty, a nie godziny spędzone w biurze, to znaczy, że nie masz większych ograniczeń co do zarobków. Bariera na pewno jakaś istnieje, ale nie jest to sztywna granica. Bycie freelancerem przypomina trochę rollercoaster – raz jest dobrze, a raz jeszcze lepiej.
Kontrola nad tym, czym się zajmujesz
W pracy zdalnej to jest fajne, że można robić większość takich rzeczy, które człowiek naprawdę lubi. Coś jest za trudne, monotonne, mało satysfakcjonujące? Zlecasz to dalej lub odrzucasz propozycję.
Możliwość podróżowania
Pracując zdalnie nie musisz martwić się o urlop. Pracę możesz wykonywać z dowolnego miejsca, jeżeli tylko wcześniej odpowiednio się do tego przygotujesz. Wakacje połączone z pracą są bardzo często świetnym pomysłem.
Pracujesz tak jak lubisz
Dla jednych będzie to możliwość pracy na kanapie, dla innych przy swoim ulubionym biurku. Dla kogoś jeszcze innego praca zdalna to szansa na wyrwanie się do ulubionej kawiarni. Ważne jest to, że możesz sama zorganizować swoje otoczenie, tak jak lubisz (jak efektywnie pracować w domu).
Rozwijasz kreatywność
Praca zdalna poszerza horyzonty. Przecież sama organizujesz swój czas, pracujesz tak jak lubisz, a do tego w przyjaznym otoczeniu. Możesz się rozwijać i żyć pod wpływem dużo mniejszego stresu. To świetnie pomaga w rozwijaniu kreatywnego myślenia.
Lepszy dostęp do innowacyjności
Pojawia się większa chęć do szukania rozwiązań. Zaczynasz myśleć w sposób bardziej innowacyjny – siłą rzeczy nowoczesność zaczyna cię pochłaniać. Praca zdalna to głównie nowe technologie, które są niezbędne do realizacji codziennych zadań.
Oszczędność pieniędzy
Czas to pieniądz. Oszczędzając czas dzięki pracy zdalnej, oszczędzasz też pieniądze. W czasie gdy inni stoją w korkach, ty już możesz zarabiać. Gdy inni tracą pieniądze na dojazd do pracy, ty za darmo przemieszczasz się do swojego biurka. Na obiad idziesz do kuchni za ścianą, zamiast do knajpki w pobliżu biura. Oszczędzasz zapewne też na ubraniach, bo w twoim domowym biurze nikt nie patrzy na ścisły dres code.
Do pracy zdalnej zdecydowanie częściej przekonani są młodsi badani niż starsi. Dziś bardzo często młode pokolenie pracowników jest nastawione na zadaniowy czas pracy i oczekuje elastyczności w tej kwestii. Przekonują, że będą bardziej efektywni, pracując w miejscu, które bardziej im odpowiada – obojętnie czy będzie to biuro w domu czy kawiarnia. Co piąty pracujący Polak (19%) traci na dojazdach do pracy ponad godzinę dziennie, a w korkach czas ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Ponad połowa (57%) porusza się najczęściej samochodem a jedynie 18% i 16% pracujących dojeżdża komunikacją bądź chodzi pieszo. Badanie „Praca zdalna – jestem na tak” przeprowadził niezależny instytut badawczy Kantar Public na zlecenie Crossover we wrześniu 2017 roku.
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację 🙂
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana