Dzisiaj ranking lokat czerwiec, czyli najlepsze lokaty 2019. Czy lokaty w banku są bezpieczne? Gdzie ulokować teraz swoje oszczędności? Czy dalej mamy depozytowy marazm? Sprawdźmy.
W tym miesiącu ranking ukazuje się z lekkim opóźnieniem, bo mamy już 6 czerwca. Zawsze staramy się go publikować w pierwszych dniach miesiąca. Mam nadzieję, że ten mały poślizg nie będzie problemem, zwłaszcza że rewolucji w lokatach i tak nie widać.
Liczę na to, że ten ranking lokat czerwiec pomoże ci wybrać najkorzystniejszą lokatę. Sprawdź najważniejsze zmiany, jakie zaszły w moim subiektywnym rankingu depozytów. Jeśli szukasz dla siebie lokaty, to w poniższym zestawieniu znajdziesz oferty największych banków w Polsce.
Jeśli chcesz zapoznać się z wcześniejszymi rankingami na temat – najlepsze lokaty 2019, to znajdziesz je w artykule: Ranking lokat maj, Ranking lokat kwiecień: najlepsze lokaty 2019; Najlepsze lokaty 2019: ranking lokat marzec i Najlepsze lokaty: ranking lokat luty 2019 oraz Najlepsze lokaty – ranking lokat styczeń 2019 rok
Zmiany, jakie pojawiły się w oprocentowaniu lokat w porównaniu z rankingiem z maja
Sytuacja niewiele się zmieniła w stosunku do maja. W czołówce banków, które są w stanie zaproponować najwyższe oprocentowanie nadal pozostają te same banki – Idea Bank, Getin Noble, Plus Bank i Nest Bank.
Poniższy wykres dobrze to obrazuje (opracowanie własne).
Jak widać też na poniższym zestawieniu – ranking lokat czerwiec serwuje nam taki sam brak emocji jak kwiecień czy maj. Już od jakiegoś czasu nie widać większych zmian w oprocentowaniach depozytów.
Największe chyba emocje dotyczą ostatnio bezpieczeństwa lokat i sektora bankowego. O tym powiemy sobie niżej.
Ranking lokat czerwiec
Ranking lokat czerwiec utworzono według stanu na dzień 05.06.2019. Poniższy ranking lokat ma charakter jedynie poglądowy i nie stanowi oferty handlowej.
A tu najlepsze lokaty 2019 w zestawieniu w pliku Excel do pobrania – Lokaty 2019 EXCEL
Tabela: opracowanie własne. Aktualne na dzień 05.06.2019 r.
Przykładowe propozycje do sprawdzenia:
Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Napływają do nas od pewnego czasu niepokojące informacje na temat kondycji polskich banków. Wyniki Idea Banku maleją. Bank ma za sobą trudny rok, co widać właśnie w wynikach finansowych. Pieniądze lubią spokój, którego tutaj ostatnio brakowało.
Można by powiedzieć, że polskie banki nie mają ostatnio szczęścia. KNF wprowadził kuratora do Plus Banku, jak i Idea Banku. Nie ma to żadnego wpływu na klientów – jest to procedura mająca na celu poprawę sytuacji finansowej instytucji.
Wśród wielu osób takie doniesienia wywołują tylko panikę. A to oczywiście pogarsza sytuację banków. A pamiętajmy, że emocje to najgorszy doradca w finansach. Nie warto się nimi kierować. Trzeba oczywiście trzymać rękę na pulsie i obserwować rynek, ale należy pamiętać, że depozyty w bankach podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Jak on działa?
Zasady gwarantowania depozytów określone zostały w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1937, z późn. zm.).
Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni środki/depozyty zgromadzone w:
- bankach krajowych (tj. z siedzibą na terytorium RP),
- spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych,
- oddziałach banków zagranicznych (tj. banków z siedzibą za granicą RP, na terytorium państwa niebędącego członkiem UE).
Co jest gwarantowane?
W przypadku banku system gwarantowania depozytów chroni środki pieniężne zgromadzone przez deponenta na wszystkich rodzajach rachunków bankowych, których jest on posiadaczem, nominowanych zarówno w złotych, jak i w walutach obcych.
Gwarancjami objęte są także:
- inne należności deponenta wynikające z umów rachunku bankowego,
- należności deponenta wynikające z przeprowadzania przez bank bankowych rozliczeń pieniężnych,
- należności deponenta wynikające z bankowych papierów wartościowych, wyemitowanych przed 2 lipca 2014 r.
Gwarancji systemu podlegają również wierzytelności do banku z tytułu zapisu bankowego na wypadek śmierci oraz z tytułu kosztów pogrzebu posiadacza rachunku, o ile wierzytelności te stały się wymagalne przed dniem zawieszenia działalności banku.
Gwarantowana przez BFG kwota
Maksymalna wysokość środków, która może być zwrócona jednemu deponentowi w ramach gwarancji BFG w danym banku lub kasie wynosi równowartość w złotych 100 000 euro, bez względu na liczbę rachunków posiadanych przez deponenta w tym banku.
Podstawą wyliczenia należnej od Funduszu kwoty jest suma należności deponenta od banku lub kasy (suma środków zgromadzonych na wszystkich imiennych rachunkach oraz innych należności objętych gwarancjami).
Co ważne – pamiętaj o kwocie gwarancji, tak aby w jednym banku łączny twój depozyt nie przekraczał równowartości 100 tys. euro.
Na bieżąco zapraszam cię również do zakładki “RANKINGI” – gdzie w każdej chwili możesz skorzystać na blogu z porównywarki finansowej – ranking-finansowy
Mam nadzieję, że powyższy ranking lokat czerwiec pomoże ci podjąć decyzję w sprawie ofert depozytowych. Będę ci wdzięczna za udostępnienie dalej tego wpisu, aby więcej osób miało szansę się z nim zapoznać
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie