Od pewnego czasu pracuję jako freelancerka. Kilka tygodni temu stałam się jednak oficjalną posiadaczką działalności gospodarczej. Jak wygląda rejestracja Działalności Gospodarczej? Zamierzasz iść na swoje? Zobacz, co musisz wiedzieć na początku.
Rejestracja Działalności Gospodarczej
Samo założenie firmy, czyli zarejestrowanie jednoosobowej działalności w urzędzie, to w tym momencie przysłowiowe 5 min. roboty. Choć oczywiście nie do końca na tym wszystko się kończy. Jednak przy tym pierwszym ważnym kroku na pewno widać postęp. Jak sobie przypomnę, gdy zakładałam swoją pierwszą DG prawie 10 lat temu, to stwierdzam, że teraz jest dużo łatwiej, szybciej i przyjaźniej.
Działalność zarejestrujemy w Urzędzie Miasta lub w Urzędzie Gminy w Wydziale Ewidencji Działalności Gospodarczej. Należy wypełnić wniosek CEIDG-1, który może być od razu zgłoszeniem do ZUS-u i Urzędu Skarbowego.
Wniosek można również wypełnić samemu w domu przez internet. Znajdziesz go na stronie CEIDG. Trzeba udać się do urzędu w terminie 7 dni, aby go potwierdzić i na miejscu podpisać.
Rejestracja Działalności Gospodarczej bez wychodzenia z domu możliwa jest, jeśli posiadasz certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany ePUAP. Ja takiego nie posiadałam, więc musiałam udać się osobiście do urzędu. Swoją drogą, już po tym fakcie, przekonałam się, że Profil Zaufany może być jednak przydatną rzeczą i bez większego problemu założyłam go przy pomocy bankowości internetowej banku, w którym mam konto. Dzięki temu odbyło sie to bardzo sprawnie. Sprawdź u siebie tę możliwość, bo w tym momencie już większość banków ją udostępniła dla swoich klientów. Profil założyłam w kilka minut, wystarczył mi dostęp do maila i przepisanie kodu z smsa. Tutaj też możesz sprawdzić szczegóły Profil Zaufany.
Potem na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ( czyli tam, gdzie dostępne są wnioski -pierwszy link) dokonałam rejestracji do swojego konta, właśnie za pomocą Profilu Zaufanego. Teraz gdy będę chciała dokonać jakiejkolwiek zmiany we wpisie, nie będę już zmuszona jechać za każdym razem do urzędu. Taką zmianą może być np. adres, zmiana konta firmowego czy nawet dodanie jakiegoś kodu PKD. Jest to więc spore ułatwienie.
Rejestracja działalności oraz każda zmiana we wpisie do ewidencji są bezpłatne.
Wpis w CEIDG
Wypełnienie wniosku nie jest bardzo skomplikowane. Jednak zagadnienia związane z rozliczeniami podatku należałoby poznać dokładniej jeszcze przed jego wypełnieniem.
Co znajduje się we wniosku dotyczącym wpisu w CEIDG:
– Numer NIP oraz REGON – jeśli już wcześniej ci je nadano, wystarczy je uzupełnić. Staną się one numerami identyfikującymi twoją nową działalność. Jeśli nie prowadziłaś nigdy wcześniej działalności, to Głowny Urząd Statystyczny nada ci numer REGON. Osoby wpisane do rejestru REGON na podstawie danych z wniosku CEIDG-1 otrzymują informację o numerze identyfikacyjnym REGON za pomocą wyszukiwarki CEIDG.
– Nazwa firmy – przy jednoosobowej działalności gospodarczej musi znaleźć się w niej twoje imię i nazwisko. Możesz więc kombinować jak popadnie, ale tego nie unikniesz. Jeśli wybierzesz samo imię i nazwisko, też będzie prawidłowo. Możesz podać jeszcze dodatkowo nazwę skróconą firmy.
– PKD – Ponieważ przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą może sprzedawać różne towary i wykonywać wiele usług, potrzebne jest ich opisanie. Najprościej jest to zrobić, stosując kody. Takie kody na potrzeby ewidencji działalności gospodarczej należą do Polskiej Kwalifikacji Działalności, czyli po prostu PKD. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej konieczne jest wskazanie we wniosku przedmiotu działalności opisanego przez kod PKD. Genralnie możesz wskazać dowolną ilość kodów PKD, trzymając się zasady, że lepiej więcej niż mniej. Posiadanie nadprogramowych kodów nie jest karane, w przeciwieństwie do wykonywania działalności, która wykracza poza zakres wskazanych kodów. Na miejscu w urzędzie dostępna jest książka z kodami, a na stronie znajdziesz wyszukiwarkę kodów PKD. Dla mnie to była chyba najmniej przyjemna czynność. Spędziłam cały wieczór na grzebaniu się w tych kodach. Dla firmy świadczącej różne usługi trzeba wybrać sporo PKD, nawet na zapas, więc jest to trochę czasochłonne zajęcie.
– Rozliczenia z US – Forma opodatkowania, wpłaty zaliczki i rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej – czyli praktycznie końcówka wniosku związana ze zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego. Nad tą częścią warto się zastanowić wcześniej – na jakich zasadach chcemy się rozliczać z Urzędem Skarbowym – ryczałt, karta podatkowa, pełna księgowość , czy najbardziej popularna forma przy jednoosobowej działalności – książka przychodów i rozchodów. Wcześniej warto też wiedzieć z jaką formą rozliczeń podatku się to wiąże. Przy księdze rachunkowej możemy wybrać podatek liniowy albo zasady ogólne. Musimy jeszcze wybrać formę wpłaty zaliczki na podatek dochodowy – czy chcemy płacić zaliczkę miesięczną, kwartalną czy też wybierzemy formę uproszczoną.
Na ten temat obiecuję napisać więcej już w drugiej części artykułu.
Biuro Rachunkowe
Biuro rachunkowe jest naprawdę dobrym wyborem już od samego początku. Księgowa może pomóc przy rejestracji i pierwszych ważnych krokach. Ciężko mi sobie wyobrazić rozpoczęcie działalności gospodarczej bez biura rachunkowego. Ja polecam zarezerwować na ten cel fundusze już na starcie. Nawet nie wiem, ile czasu, stresu, a nawet i kłopotów jest w stanie zaoszczędzić dobra księgowa. Taka, która będzie reprezentować człowieka oficjalnie w urzędach.
Mimo że nieco znam się na rzeczy i rachunkowość nie jest mi obca. Zagadnienia związane z działalnością nie są dla mnie czarną magią. To mimo wszystko stawiam na rozwój biznesu, a nie tkwienie tylko w codziennych przepisach. To jest czynność, którą z powodzeniem warto oddelegować. Zmiany zachodzą praktycznie codziennie. Ile trzeba czasu żeby za tym nadążyć i być stale na bieżąco?
Poto aby mieć komfort i czuć się bezpiecznie, że w papierach jest wszystko ok? Księgowa to możliwość „telefonu do przyjaciela” gdy potrzeba porady. To ktoś doświadczony, dla kogo mój problem to zapewne chleb powszedni. Dzięki temu wiem, że nie jestem sama w gąszczu przepisów i jest ktoś, kto „czuwa”. Dodam jeszcze, co jest moim zdaniem ważne – biura rachunkowe mają specjalne ubezpieczenia od odpowiedzialności. Osoba zaczynająca działalność raczej rzadko kiedy może sobie od razu pozwolić na tego typu rozwiązanie. Także według mnie przezorny korzysta z biura rachunkowego i śpi spokojnie.
Jeśli chcesz na bieżąco ulepszać swoje finanse, to zapraszam cię do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet.
W następnych wpisach postaram się przybliżyć kolejne ważne zagadnienia, które mogą gryźć początkującą właścicielkę biznesu. Zrobię to na podstawie swoich obecnych doświadczeń 🙂 Jeśli ty masz już swoje, związane z początkami prowadzenia działalności, chętnie o nich poczytam w komentarzu!
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację 🙂
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
16 komentarzy
prosto opisujesz te wszystkie kroki. nie wiedziałam, że jest tego aż tyle. Właśnie myślałam, co do usług księgowej bądź samemu i już rozwiałaś moje wątpliowści
Niezmiernie cieszy mnie, że piszesz: „stwierdzam, że teraz jest dużo łatwiej, szybciej i przyjaźniej”. Prowadzę własną działalność za granicą i przerażają mnie formalności związane z ogarnianiem spraw firmowych w Polsce. Ale z Twojego artykułu wynika, że nie wiele spraw (przy rejestracji firmy) uległo uproszczeniu i jest coraz lepiej! Bardzo dobry poradnik.
Przydatne są te informacje. Dobrze, że powstają tego typu artykuły, dzięki nim ludzie zainteresowani otwarciem własnej działalności gospodarczej mają fajny punkt zaczepienia.
Przydatny poradnik, podaję dalej 🙂
Dziękuję 🙂
Gdybym tylko trafił na ten post jak zakładałem działalność… 😉 Bardzo dobry zbiór informacji na początek!
Bardzo pomocny wpis. Ja już raz rejestrowałam działalność i teraz stoję przed dylematem, czy znowu iść na swoje, czy może jednak pracować dla kogoś.
Super wpis, ja już miałem dwie mini działalności to czaję jak to działa, ale na początku jest to koszmar 🙂
Jestem ciekawa, co dla Ciebie Piotrze było najtrudniesze na początku? Co źle wspominasz?? 🙂
Działalność założyłam w lipcu, więc aktualnie jeszcze oswajam wszelkie podatki, zusy i księgowania.
Jestem przekonana, że wpis przyda się wszystkim tym, którzy stoją przed decyzją o założeniu firmy.
Że też nie napisałaś tego postu pół roku temu, kiedy stałem przed dylematem: rejestrować czy nie rejestrować. Koniec końców wybrałem drugą opcję i etat… czego czasem bardzo żałuję.
A czy to jest decyzja na całe życie? Jeśli nie, to nie ma co żałować. Zawsze można pomyśleć o zmianie 🙂
Maz rację, po prostu wtedy był idealny moment 🙂 tak czy inaczej na razie temat odłożony na przyszłość.
Bardzo dobre zestawienie, przydatne informacje, każda wskazówka podczas zakładania własnej firmy jest cenna. 🙂
Super, właśnie szykuję się do otwarcia działalności, więc tekst na pewno mi się przyda 🙂
Gratuluję decyzji :)) Zapraszam w takim razie do kolejnych wpisów o początkach biznesu!