Zastanawiasz się, jak zrobić swój własny sklep internetowy? Sprawdź, o czym trzeba pomyśleć na początku, w co można zainwestować, a za co nie warto przepłacać. Moje sprawdzone i przetestowane sposoby.
Sklep na Pieniądz jest Kobietą powstał 1,5 roku temu – jesienią 2018. Czas szybko leci, a doświadczenie wzrasta. W tym czasie stworzyłam w nim od podstaw 12 produktów, które w tym momencie są w ciągłej sprzedaży. Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami o tym, jak zrobiłam swój sklep internetowy i o czym warto pomyśleć już na samym początku.
Potrzebny czas: 4 minuty
Z tego wpisu dowiesz się o takich tematach:
- Blog i strona www
- Domena i hosting
- Lista mailingowa
- Kanał YT
- Fanpage i Instagram
- WooCommerce
- Produkty w sklepie
Jak zrobiłam swój sklep internetowy
Gdy zakładałam sklep internetowy na Pieniądz jest Kobietą, byłam pewna, że jest to naturalny krok, jaki musiałam wykonać zgodnie ze swoją strategią biznesową. Zabierałam się do tego już jakiś czas. Po kilku latach tworzenia bloga wiedziałam, że chcę prowadzić edukację finansową, że chcę uczyć i pokazywać, jak można sprawnie zarządzać swoimi finansami. Sklep internetowy był u mnie świadomym procesem prowadzącym do rozszerzenia swojej blogowej działalności.
W momencie pisania tego artykułu (luty 2020) blog Pieniądz jest Kobietą ma ponad 4,5 roku a sklep PJK istnieje już prawie 1,5 roku. Sklep internetowy zrobiłam samodzielnie za pomocą rozszerzenia WooCommerce do istniejącej już strony na WordPress. Poniżej pokazuję, co mnie się przydało na blogu do założenia sklepu online.
Co mi się przydało do założenia sklepu online
Check lista najważniejszych punktów:
📌 Blog i strona internetowa
Wszystko zaczęło się od bloga Pieniądz jest Kobietą. Tworzony jest on na darmowym WordPressie, dzięki czemu mam dostęp do tysięcy wtyczek, bieżących aktualizacji i tak naprawdę niekończących się możliwości konfiguracji. O tym, jak stworzyć bloga mówiłam w 3 odcinku podcastu Finanse Kobiet – [FK03] Czy warto prowadzić blog? Podsumowanie mojego blogowania #003
Współczesne blogi w większości nie przypominają już dawnych blogasków, które były raczej wirtualnymi pamiętnikami. Ten zwyczaj wyparły dzisiejsze media społecznościowe. To raczej tam dzielimy się tym, co jest tu i teraz – na stories, na insta, na fejsie, na snapie itd. Natomiast blogi to teraz coraz częściej potężne narzędzia marketingowe.
📌 Domena i hosting
Zakup domeny www.pieniadzjestkobieta.pl był tak naprawdę pierwszym krokiem, jaki poczyniłam na początku swojej przygody z blogowaniem. Gdy już masz domenę i chcesz zainstalować blog na WordPressie lub stworzyć stronę www, czy sklep online, musisz jeszcze zadbać o hosting. To taki domek dla całej pracy twórczej. Ja od kilku lat mam wszystko w jednym miejscu na serwerach Zenbox.
📌 WooCommerce
Aby stworzyć swój sklep internetowy, potrzebowałam rozszerzenia do WordPressa o nazwie WooCommerce. Już wcześniej zainstalowałam szablon na stronie, który współpracuje z WooCommerce, dzięki czemu instalacja i konfiguracja wtyczki przebiegła całkiem sprawnie.
Za sprawą WooCommerce można utworzyć swój własny sklep internetowy na popularnej platformie WordPress, dzięki czemu sklep połączyłam z blogiem i mogę go obsługiwać za pomocą jednego panelu administratora. Co ważne jest to bezpłatne rozwiązanie, dzięki czemu nie muszę płacić za dodatkową domenę, ani za korzystanie z wtyczki sklepowej. Są oczywiście inne koszty związane z prowadzeniem sklepu internetowego, ale to rozwiązanie jest bardzo wygodne.
Nie mam ograniczeń co do ilości zamówień, osób wchodzących na sklep czy ilości produktów. Mam wpływ na to, jak ma wyglądać sklep i jak ma odbywać się w nim sprzedaż.
WooCommerce można połączyć z wieloma wtyczkami, dzięki czemu można całkowicie zautomatyzować sprzedaż (maile, faktury, zamówienia, płatności online). Oczywiście dzięki WooCommerce można też stworzyć sklep w wydaniu solo – bez bloga i innych dodatków.
📌 Lista mailingowa
Na chwilę obecną korzystam z rozwiązań MailerLite do obsługi newslettera na blogu, wysyłki mailingu oraz do kontaktu z klientami. MailerLite można połączyć z WooCommerce w taki sposób, aby tworzyć całe lejki sprzedażowe. To bardzo ułatwia automatyzację sprzedaży w sklepie internetowym, ale też świetnie organizuje opiekę nad klientami. Budowanie listy mailingowej jest też ważnym ruchem z punktu widzenia strategii marketingowej. Przy małej liście subskrybentów MailerLite jest rozwiązaniem zupełnie darmowym, dlatego uważam, że warto o nie zadbać już na starcie. Aby zachęcić osoby do zapisu na listę, warto stworzyć darmowe materiały do pobrania. Tak zrobiłam tutaj.
📌 Kanał YT
Oczywiście kanał na YouTube może być źródłem klientów, jakich sprowadzi ci video do twojego sklepu. Jednak nie tylko do tego przydaje się YT. Ja na swoim kanale publikuję też filmiki instruktażowe, w których pokazuję, jak korzystać z danych narzędzi albo jak coś zrobić – kanał Finanse w świecie Kobiet. Jednak czasami łatwiej jest pokazać niż opisać.
Potem link do takiego filmiku mogę umieszczać w artykułach, na stronie www czy na różnych landing pages produktów (stronach lądowania). Oprócz tego YouTube przydaje się do umieszczania na nim video np. do kursu online (jako video niepubliczne).
📌 Facebook/Instagram
Fanpage to również coś, o czym warto pomyśleć już na starcie. U mnie na profilu facebook.com/pieniadzjestkobieta udało się zgromadzić na chwilę obecną pond 4 tys. fanów. Nie jest to zawrotna liczba jak na ponad 4 lata istnienia profilu, ale z drugiej strony temat kobiecych finansów też nie jest jakiś mega nośny. Raczej uznaję go za niszowy kawałek tortu, dlatego ten wynik uważam za całkiem dobry. I niestety trzeba przyznać, że angażowanie odbiorców w mediach społecznościowych z roku na rok jest coraz trudniejsze. Jest coraz więcej treści, zasięgi są coraz mniejsze i za reklamy trzeba płacić coraz więcej.
Mimo to warto być na Facebooku – można pokazywać tam filmiki, informować o nowych wpisach na blogu, zachęcać do zakupów, mówić o promocjach czy w jeszcze inny sposób umilać fanom życie. Na Instagramie zaś można pokazać się bardziej od kuchni. Dużą zaletą tego medium są relacje – krótkie filmiki, nagrywane raczej bardziej na bieżąco, które giną po 24 h. Po połączeniu Instagrama z Facebookiem można je automatycznie udostępniać na profilu fanpejdża.
📌 Produkty w sklepie
Przez ponad rok stworzyłam w sklepie 12 produktów elektronicznych. Jako pierwszy powstał e-book – Podróż do wolności finansowej – Twoje 4 praktyczne kroki w finansach osobistych. Chwilę po nim stworzyłam kurs online z materiałami video oraz pomocnymi narzędziami. Kurs online “Prosty Budżet Domowy na początek
– zorganizuj swoje finanse w tydzień” powstał rok temu. Potem w ciągu roku stworzyliśmy jeszcze z mężem zestaw narzędzi do zarządzania finansami – kalkulatory i szablony Excel. W ciągu roku odbywały się też również wyzwania, z których stworzyłam potem mini kursy video.
W ciągu ostatniego półrocza – sezon jesień i zima 2019/2020 powstały dwa nowe e-booki “Prosty Budżet Domowy na początek – zorganizuj swoje finanse w tydzień” oraz “PIĘĆ(set) pomysłów, porad i wskazówek na oszczędzanie. Jak skutecznie zmniejszyć wydatki w domu”. Po nowym roku wypuściłam też dużą aktualizację narzędzi Excel. Stworzyłam pakiety na produkty. W sklepie dostępne są również konsultacje milowe.
Dzięki całkowitej automatyzacji sklepu oraz utworzeniu kilku lejków marketingowych mam czasami okazję odczuć jak to jest żyć ze stwierdzeniem “śpi i zarabia”. Dosłownie. Ciągła sprzedaż w sklepie online umożliwia uzyskanie takich właśnie dochodów. Choć oczywiście skłamałabym, gdybym powiedziała, że to wszystko dzieje się samo tak po prostu. Pewnie, że nie. Jednak można powiedzieć, że jest to wejście na poziom uzyskiwania bardziej już biernych dochodów 🙂
Bez pracy nic się nie dzieje samo, przynajmniej na początku 😉
Masz już swój sklep internetowy?
Więcej na temat sklepu internetowego znajdziesz na stronie www.agencjainteraktywnakielce.pl/blog/
To moje najnowsze dzieło związane ze światem marketingu online. Niektórzy z was może już wiedzą, że pomagam również w obszarze budowania wizerunku w sieci. Stroną mojej małej agencji chyba jeszcze nie miałam okazji się tu chwalić 🙂
Jeśli potrzebujesz czegoś związanego ze stroną www, sklepem online, social mediami i wszelkimi innymi działaniami związanymi z działaniami reklamowymi, to zajrzyj koniecznie do mnie na agencję PJK.
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
7 komentarzy
Bardzo inspirujący wpis! Twoja droga od bloga do sklepu internetowego to dowód, że konsekwencja i planowanie przynoszą efekty. Twój opis krok po kroku z pewnością będzie bardzo pomocny dla początkujących, stawiających piewsze kroki w świecie biznesu online.
Witaj, super strona, wiele można się od Ciebie nauczyć, a to jest chyba kluczem do sukcesu. Trzeba też wierzyć w siebie. Jednak, najważniejsze to być systematycznym, a tego jakoś u nas brakuje… jak nie widać efektu od razu to … zapomina się. Ja właśnie dziś odkryłem, że jedno wideo na moim starym kanale Youtube ma 1.3 M odsłon. A rzuciłem ten pomysł kilka miesięcy po starcie…. a tu taka niespodzianka. Teraz po prostu uczę się systematyczności. Dziękuje za Twoje wpisy. Troszkę jeszcze tu pogoszczę u Ciebie.
Super Tomasz! Rozgość się 🙂
Niektórym, zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom może się wydawac, że założenie sklepu internetowego i w ogóle sprzedaż internetowa, to żadna filozofia. Niestety brak dobrego pomysłu, porządnego opracowania makiety sklepu, analiz i porównania co sprawdzało się u konkurencji a co nie, UX itp- łatwo można zaliczyć upadek.
ja również ostatnio sama postawiłam stronę. To nie sklep internetowy a blog podróżniczy, ale również mnóstwo satysfakcji po zakończeniu prac;]
Gratuluję decyzji Klaudia i samozaparacia 🙂
Sklep internetowy całkiem niedawno założyłyśmy. Z chęcią więc zapoznamy się z ofertą Twojej agencji.