Walcz o swoje. Bądź asertywna. Asertywność drogą do niezależności.
Nas kobiety, wychowywano często na te grzeczne, zawsze miłe, poukładane.
Jako dziewczynki mogłyśmy słyszeć, że nam nie wypada. Chłopak to co innego – on musiał być przebojowy. Tym sposobem większość z nas, gdzieś w podświadomości, ma zakodowaną uległość i poczucie zależności od innych. Często boimy się oceny innych, wyrażania własnego zdania, jeśli jest odmienne od ogółu. Czasami wszystko dusimy w sobie, bo tak trzeba. Gdy w końcu wewnątrz nas coś nie wytrzymuje i pęka, wpadamy we wściekłość i histerie. Stąd zapewne wzięło się powiedzenie, że kobieta zmienną jest. Stereotypowo łagodna jak aniołek, ale czasami bez kija nie podchodź, bo nie wiadomo o co jej chodzi. Mężczyźni tego nie rozumieją, bo dla nich w większości jest czarne albo białe. Nie ma się co temu dziwić, skoro to nas (kobiety) w dużej mierze wychowano na nieasertywne istoty.
Sama mam córkę i mając świadomość tej wiedzy, wiem że nigdy nie usłyszy ode mnie śmiesznych stwierdzeń typu "pokorne ciele, to dwie matki ssie", "rób swoje i się najlepiej nie odzywaj", "chłopaka gorzej wychować na grzecznego, a dziewczynki, to są takie z natury i takie mają być", "bo co ludzie powiedzą? Nikt nie będzie Cię lubił". Zaburzanie własnej wartości u dziecka i zabranianie wyrażania własnego zdania, kiełkuje w przyszłości problemami z komunikacją i przedsiębiorczością kobiet. Stanowczo odrzucam takie schematy. Wcale nie twierdzę, że wszyscy mężczyźni potrafią być asertywni, ale raczej stereotypowe wychowywanie pomaga im w byciu silnymi, nieuległymi i niezależnymi.
Bądź sobą |
Asertywność jest drogą do niezależności. Jest to umiejętność nabyta, więc każdy może się jej nauczyć. Często postrzegana jest jako umiejętność mówienia NIE. Tymczasem jest to:
- umiejętność wyrażania własnej opinii, krytyki, potrzeb. Również przyjmowania krytyki i pochwał
- umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych
- świadomość siebie, swoich wad i zalet
- wrażliwość na innych ludzi, ale i stanowczość
Po czym poznać, że musisz popracować nad swoją asertywnością?
- zgadzasz się na coś, mimo że planowałaś się nie zgodzić. Zmieniasz swoje plany lub z nich rezygnujesz pod wpływem innych osób. Czujesz się wykorzystywana i raniona.
- nie potrafisz odmawiać, więc podejmujesz pochopne decyzje. "Bierzesz na swoje barki" problemy i życie innych osób.
- Chciałabyś mieć swoje cele i marzenia, ale nie mając wsparcia w swoim środowisku, nie wiesz jak o nie zawalczyć. Boisz się, że ktoś Cię posądzi o egoizm. Dlatego uszczęśliwiasz innych zamiast siebie.
- Gdy wszystko Cię przerasta wybuchasz gniewem, płaczem lub histerią. Inaczej nie umiesz wyrazić siebie.
- Gdy nie chcesz być uległa uważasz, że trzeba atakować. Boisz się braku zrozumienia.
Asertywność jest złotym środkiem. Nie polega na agresji ani na uległości. Egoizmem nie jest myśleniem o sobie. Egoizm jest wtedy, gdy chcemy by inni żyli tak jak my chcemy. By się do nas zawsze i wszędzie dostosowywali. Osoba asertywna ma jasno określone cele, potrafi kontrolować swoje emocje i nie ulega łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób. Asertywność jest umiejętnością wyrażania swoich uczuć w jasny sposób, bronienie swoich praw nie czując przy tym dyskomfortu jednocześnie respektując prawa i potrzeby innych ludzi.
W poprzednich artykułach pisałam o zarządzaniu sobą w czasie ( link: jak-sie-organizowac-w-czasie i zarzadzanie-czasem ). Asertywne zachowanie pomaga nam w szanowaniu i planowaniu własnego czasu.
Na czym polega zachowanie asertywne?
- Umiesz szczerze, uprzejmie, ale i stanowczo – odmówić, gdy nie masz na coś czasu, bo masz inne plany, priorytety. Umiesz odmawiać, gdy nie masz na coś ochoty lub się na czymś nie znasz. Nie owijasz w bawełnę. Nie zadręczasz się wyrzutami sumienia.
- Szanujesz swoje zdanie, tak samo jak innych. Jesteś szczera w wyrażaniu swoich uczuć, myśli i tego samego oczekujesz od innych. Umiesz przyjmować oceny.
- Wyznaczasz sobie realne cele, dzięki czemu w pełni wykorzystujesz swoje możliwości i nie boisz się słusznej krytyki. Masz pewność siebie.
- Dajesz sobie i innym prawo do popełniania błędów. Wiesz, że nikt nie jest idealny.
- Twoje interesy są tak samo ważne, jak innych. Bronisz ich bez poczucia dyskomfortu.
- Nie starasz się na siłę rozwiązywać za innych problemów. Ewentualnie proponujesz alternatywę.
- Odrzucasz manipulowanie i bycie manipulowanym, mające na celu ranienie Twojej osoby, wykorzystywanie, nie liczenie się z Twoją opinią, ograniczanie w samorozwoju czy dążeniu do spełnienia Twoich celów i marzeń. Nie dajesz się krzywdzić i nie krzywdzisz.
- Nie boisz się prosić i umiesz przyjmować odmowę.
Niektórym osobom nauka asertywności zajmuje wiele lat. Nigdy jednak nie należy się poddawać w zdobyciu tej kompetencji. Asertywna postawa daje poczucie harmonii i spełnienia w życiu zawodowym i osobistym. Ułatwia komunikację, odrzuca konflikty i nieporoumienia. Asertywna kobieta to lepsza matka, żona i pracownik bądź pracodawca.
Diana
– http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/dusza/szybka-lekcja-asertywnosci…