Winiety to sposób regulowania opłat za poruszanie się po płatnych drogach w niektórych krajach. W jakich państwach obowiązują? Gdzie je kupić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
W jakich krajach obowiązują winiety?
Winieta to dokument potwierdzający uiszczenie opłaty za korzystanie z dróg płatnych w Czechach, Austrii, Węgrzech, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Szwajcarii, a także na Słowacji i Słowenii. W każdym z tych krajów funkcjonują różne rodzaje winiet, czego przykładem mogą być winiety kilkudniowe, miesięczne, czy roczne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://kioskpolis.pl/winiety-gdzie-je-kupic-i-ile-kosztuja/.
W tym miejscu warto podkreślić, że za brak winiety obowiązują kary, których wysokość również uzależniona jest od kraju, w którym się poruszamy. Oczywiście należy mieć świadomość, że winiety uprawniają do poruszania się po drogach płatnych, czyli autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, które są płatne w wymienionych wyżej krajach.
W efekcie można uniknąć konieczności wykupienia winiety, co jest możliwe dzięki korzystaniu z dróg alternatywnych. Nie zawsze jednak się to opłaca, ponieważ w większości przypadków powoduje wydłużenie podróży, co przekłada się na dłuższy czas jej trwania oraz większe zużycie paliwa.
Gdzie kupić winiety?
W większości krajów obowiązujące winiety są sprzedawane w autoryzowanych punktach, czego przykładem mogą być stacje benzynowe znajdujące się w pobliżu autostrad. W niektórych przypadkach nabycie winiety może nastąpić również przez Internet, czego przykładem może być m.in. Słowacja. W tym przypadku zakupu dokonuje się na stronie operatora winiet, a płatności można dokonać przelewem.
W przypadku Austrii ciekawostką jest natomiast fakt, że kupując winietę w systemie elektronicznym, należy zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ może ona wejść w życie dopiero po 18 dniach. Jest to bardzo ważne w przypadku planowania podróży, szczególnie gdy robimy to na ostatnią chwilę.
Zakup winiety – co dalej?
Obowiązek posiadania winiety może być kontrolowany przez służby danego kraju. W związku z tym po jej zakupie należy wpisać na niej numer rejestracyjny pojazdu, dla którego została wykupiona. Następnie większą naklejkę należy nakleić na wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu – w prawym dolnym rogu.
W przypadku motocykli odpowiednim miejscem jest natomiast przednia część metalowej części rury nośnej zawieszenia. Jednocześnie nie należy wyrzucać mniejszej naklejki, ponieważ może być ona przydatna podczas kontroli. Warto również pamiętać, że winiety krótkoterminowe muszą być odpowiednio przedziurkowane, co odzwierciedla właściwą datę ich obowiązywania. Nie dotyczy to natomiast winiet rocznych, które mają odgórnie ustalony okres obowiązywania.
Podsumowując – należy stwierdzić, że winiety to system opłat drogowych, który obowiązuje w wielu krajach chętnie odwiedzanych przez Polaków. Ich wykupienie jest obowiązkowe w przypadku chęci poruszania się po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, a za ich brak grożą surowe mandaty.
Artykuł powstał przy współpracy partnerskiej z kioskpolis.pl
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
1 Komentarz
Na szczęśxie w większości krajów można kupić online i nawet strony są już po polsku. Mega ułatwienie