Wolność finansowa najczęściej kojarzy się z niezależnością. Przyznasz, że potrafi działać na wyobraźnię? Relacje „wolność finansowa – niezależność” nie muszą być ze sobą nierozerwalnie związane, ale tworzą wyjątkowo harmonijny duet. Budując odpowiednie struktury swoich finansów, możesz zbudować własną wolność finansową i być może nawet – całkowicie uniezależnić się od niektórych relacji.
Zauważyłam, że większość z nas o niej marzy, jednak nie do końca w nią wierzy.
Całkiem sporej ilości osób wydaje się, że aby uzyskać niezależność finansową, trzeba stać się bogatym. Duże bogactwo jest rzadko osiągalne. Mylone z niezależnością finansową, często jest wkładane do jednego worka.
Jak odróżnić bogactwo od niezależności finansowej?
Osoba bogata to taka, która ma duży majątek i/lub wysokie dochody. Bogactwo nie zna granic, więc nigdy nie wiadomo, gdzie ono może się kończyć. W którym momencie taka osoba uzna się za wystarczającą bogatą? Dla jednego będzie to dom na kredyt i wakacje w Tunezji raz do roku, dla innego miliard w nieruchomościach i depozyt w szwajcarskim banku na parę milionów albo jeszcze więcej. Nie ma górnej granicy bogactwa, więc jest to pojęcie bardzo względne.
Czy człowiek bogaty może uzyskać wolność finansową?
Nie zawsze i niekoniecznie.
Niezależność finansowa to wolność od zobowiązań w stosunku do innych ludzi, banków, czy szefa. By uzyskać wolność finansową, trzeba pozbyć się presji związanej z pieniędzmi. Niezależny finansowo żyje według własnych zasad, zgodnie ze swoim stylem życia. Żyje tak, jak lubi, bo wie, że nie musi na nikim polegać finansowo.
Nie wszyscy bogaci ludzie są tak naprawdę wolni!
Dążenie do samego bogactwa nie jest i nie powinno być celem samym w sobie
Jest jeszcze jedna rzecz, o której muszę wspomnieć przy okazji bogactwa. Pisał o niej Jason Zweig w swojej książce „Twój mózg, twoje pieniądze”. Często sądzimy, że bogactwo daje możliwość uzyskania pełni szczęścia. Myślimy, że pieniądze mają większe znaczenie, niż jest faktycznie. I za to też odpowiada nasz mózg. A dokładnie mieszczące się w nim jądro półleżące, które zwiększa swoją aktywność, kiedy oczekujemy napływu dodatkowych środków.
Kojarzysz to uczucie tuż przed wypłatą lub otrzymaniem zwrotu podatku, gdy snujesz wizje na temat tego, co sobie kupisz, gdy tylko otrzymasz te środki? To właśnie o tym mówię. Jednak intensywne pobudzenie związane z oczekiwaniem opada natychmiast po zdobyciu pieniędzy – w jego miejsce pojawia się zaledwie umiarkowane (!) uczucie satysfakcji, generowane w tak zwanym mózgu refleksyjnym. Wyobrażenie sobie przyszłego bogactwa daje nam często więcej szczęścia, niż jego rzeczywiste posiadanie. Ujmując to inaczej – przyjemność, której oczekujemy, jest bardziej intensywna niż przyjemność, której doświadczamy. Dopóki nie poznamy prawdy, jesteśmy skazani na wieczne rozczarowanie.
Stąd uważam, że nie ma granicy, która mówiłaby nam STOP. Bogactwo nie ma ograniczeń. I nie ma takiej ilości pieniędzy, której nie bylibyśmy w stanie wydać.
Czy zatem człowiek biedny może być niezależny finansowo? Jeśli spojrzymy na biedę w trochę inny sposób, to na pewno dojdziemy do wniosku, że tak. Weźmy, przykładowo, jakieś plemię w dzikiej Amazonii. Według naszych schematów, możemy dostrzec panującą tam biedę. Nie mają markowych ubrań, nie jeżdżą samochodami, nie wiadomo nawet, czy wiedzą, czym są markowe ubrania i samochody. Dla nich spokój i bezpieczeństwo będą najważniejszą wartością. Skoro nie potrzebują pieniędzy do życia, bo są za pan brat z naturą, to trzeba przyznać, że są wolni finansowo. I choć według naszych europejskich norm nasza niezależność finansowa kojarzy się nam inaczej, to nie można zaprzeczyć, że oni są niezależni i samowystarczalni.
Niezależnym finansowo można być na różne sposoby
Niezależnym od szefa – mając własny biznes. Niezależnym od banków – uwalniając się od długów lub po prostu nie zaciągając kredytów. Niezależnym od męża czy partnera – gdy mówimy o kobiecie niezależnej finansowo. Wolność finansowa łączy te wszystkie niezależności. A im mniej potrzeba nam do życia, tym szybciej możemy ją osiągnąć. Tak jak w przypadku wspomnianego plemienia. Im mniejsze koszty Twojego życia, tym mniej będziesz potrzebowała, aby uzyskać wolność finansową. Im bardziej luksusowe życie, tym wyżej poprzeczka do osiągnięcia wolności się podnosi.
Co to oznacza? Prosty przykład. Jeżeli Ty, bądź Twoja rodzina – generujecie koszty na poziomie 3 tys. zł, to będzie oznaczało, że potrzebujecie wpływów (bez pracy) w takiej właśnie wysokości. To pozwoli Wam żyć na obecnym poziomie. Jeśli zaś wydajecie 10 tys. zł miesięcznie, to potrzebujecie większych przepływów, aby zachować status quo. Dlatego czasami mniej znaczy więcej.
A wniosek nasuwa się sam – każdego stać na to, by walczyć o swoją wolność finansową. I każdy może do niej realnie dążyć. Im wcześniej zaczniesz to robić, tym większe masz szanse na to, że Ci się uda.
Wolność finansowa – podróż w czterech krokach
Co zrobić, by uzyskać wolność finansową? Najprościej jest przedstawić to w 4 krokach:
- Zmniejszaj wydatki – rezygnuj ze zbędnych wydatków; tnij koszty tam, gdzie tylko to możliwe; negocjuj ceny, zniżki i rabaty.
- Gromadź oszczędności – unikaj wydawania wszystkiego, co zarabiasz. Odkładaj pieniądze, by zbudować swoją poduszkę bezpieczeństwa. Ucz się oszczędzania.
- Inwestuj nadwyżki finansowe – gdy już posiadasz nadwyżki finansowe i masz konto bezpieczeństwa, zaplanuj sposób, w jaki chcesz pomnażać swój kapitał. Niezależnie od wszystkiego pamiętaj, że inwestycja w rozwój osobisty jest zawsze skuteczna, a do tego w 100% bezpieczna. Poszerzanie wiedzy, zdobywanie nowych doświadczeń, podnoszenie kwalifikacji i zwiększanie kompetencji jest pożądane zawsze w każdej branży. Dotyczy to także finansów – rozwijanie swojej inteligencji finansowej jest niezbędnym procesem dla każdego rozsądnie myślącego człowieka.
- Buduj dochody pasywne – zwiększaj zarobki, choćby przez podnoszenie kompetencji, rozwój osobisty i szukanie dodatkowych dochodów. A do tego twórz aktywa, które będą na Ciebie pracować.
Właśnie te 4 kroki chcę Ci pokazać szczegółowo w tym ebooku, abyś Ty również mogła rozpocząć swoją drogę do niezależności finansowej.
Podróż do wolności finansowej – Twoje 4 praktyczne kroki w finansach osobistych
Powyższy wpis jest fragmentem I rozdziału mojego ebooka – Podróż do wolności finansowej – Twoje 4 praktyczne kroki w finansach osobistych, który ukazał się miesiąc temu 🙂 Czyli wraz z początkiem listopada 2018 roku. Ebook dostępny jest na stronie sklepu Pieniądz jest Kobietą (PJK). Znajdziesz w nim ponad 130 stron ciekawych wskazówek finansowych. Wszystko przedstawione jest w czterech krokach, abyś mogła lepiej uporządkować swoje działania. W ebooku znajdziesz niezbędne ćwiczenia i check listy, które pozwolą ci w szybki sposób wprowadzić zmiany do swoich finansów i pomogą ci je uporządkować.
Wolność finansowa – kiedy możesz zacząć swoją podróż ? Najlepiej zacznij od teraz.
Dodaj swój komentarz, będzie mi bardzo miło!
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację i na pewno będę Ci za to bardzo
wdzięczna
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
oraz blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana