Czy zdarza ci się kontrolować swoją finansową wartość? Sprawdzasz, czy twój majątek rośnie czy może maleje? Policz swoją wartość netto i zobacz, jak naprawdę wygląda twoja finansowa sytuacja.
Nagrałam właśnie krótkie video o tym – jak liczyć swoją wartość netto. Jeśli wolisz czytać, to większość z tego co powiedziałam na nagraniu, znajdziesz w tym artykule.
Wartość netto, a po co mi to?
Czasami zdarza się nam w kuluarach spotykać z pytaniem “ile zarabiasz?”. Gdy chcemy się dowiedzieć, ile ktoś ” ma pieniędzy” to tak zazwyczaj formułujemy pytanie. Według wysokości zarobków przeważnie określamy swoją wartość finansową.
Przepływy finansowe determinują w naszej głowie poziom majątku. Tak już utarło się nam w zwyczaju. I raczej przyznasz mi rację, że pewnie nie spotkałaś się jeszcze z pytaniem “jaka jest twoja wartość netto?”. No nikt nie idzie do cioci na imieniny i nie narzeka – poziom mojego majątku właśnie spadł na minus dwa tysiące. Zwyczajowo raczej każdy powie – w pacy za mało płacą, nie dostałam podwyżki, szef mi nie dał premii czy coś w tym stylu.
Tobie też pewnie nigdy nie przyszło do głowy pytać znajomych “jaką wartość ma twój majątek?”. Ale zauważ np. podczas oglądania lub czytania różnych wywiadów z milionerami, że oni nie używają określeń typu “zarabiam perdyliard miesięcznie”. Czasami to w ogóle nie wiedzą, ile zarabiają. Często jest tak, że to ich aktywa generują odpowiednie przychody, a oni mają z tego jakieś tam określone zyski. I nie wiedzą dokładnie jakiej wysokości mogą być te zyski, ale zazwyczaj doskonale wiedzą, jakie aktywa posiadają. I wiedzą właśnie, ile stanowi ich majątek.
Bogaci koncentrują się na majątku netto. Biedni koncentrują się na dochodzie z pracy. ” T.H. Eker
No właśnie, bo tak naprawdę miarą naszego bogactwa jest nasz majątek netto, czyli właśnie nasza wartość netto. I gdy chcemy poznać swoją prawdziwą finansową wartość, to powinniśmy policzyć swoją wartość netto, zamiast patrzeć na to tylko w kontekście miesięcznych przepływów.
Co wpływa na wartość netto
Z dokładnym przeanalizowaniem pojęcia wartości netto majątku osobistego, spotkałam się kilka lat temu w książce T.H. Ekera “Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”. Na majątek netto największy wpływ mogą mieć 4 główne czynniki.
Dochody
Poziom naszych zarobków ma znaczenie, bo wpływa na wiele różnych aspektów życiowych. Im więcej zarabiamy, tym teoretycznie możemy więcej oszczędzać. Nie ma on jednak kluczowego znaczenia dla naszej wartości netto. I choć zazwyczaj skupiamy się na zarobkach, to jest to błędne pojęcie. Już kiedyś pisałam na blogu, że świat jest pełen ludzi dobrze wykształconych i zarabiających coraz więcej, a nie potrafiących utrzymać plusowego salda na swoim koncie. Jeżdżących pięknymi samochodami, mieszkających w dużych domach, których od problemów dzieli brak jednej pensji. Widzę to na co dzień. Brak konkretnych celów finansowych sprawia, że tak dryfują od pierwszego do pierwszego. I ile by nie mieli pieniędzy, ciągle twierdzą, że ich nie mają. Gdy zabraknie im jednej pensji, świat się dla nich skończy.
Można to sobie łatwo wyobrazić – weź osobę, która powiedzmy zarabia 50 tys. na miesiąc. Dla większości Polaków takie pieniądze są jakąś abstrakcją. Niektórzy tyle zarabiają rocznie. Co powiedzą o takiej osobie? Że zarabia dużo, więc na pewno jest bogata. A co powiedzą o osobie, która zarabia 3 tys. na miesiąc. Czy ktoś powie, że ona może być bogata, bo ma wysoką pensję? Większość powie bez zastanowienia, że na pewno ta pierwsza osoba jest bogatsza.
A teraz powiedzmy, że ta pierwsza osoba ma fantastyczną zdolność kredytową. A przez to znakomity portfel… posiadanych kredytów. Takim ludziom banki chętnie dają pożyczki, więc i milion utopiony w kredytach nikogo tu nie zdziwi. A ta druga osoba, zupełnie niepozorna przecież przy tej pierwszej, żyje sobie spokojnie, kredytów nie ma i potrafi jeszcze zaoszczędzić część swoich dochodów. Dlatego dochody nie mogą być jedynym decydującym czynnikiem dotyczącym poziomu finansowego.
Oszczędności
Tak jak już zauważyłaś zapewne w poprzednim punkcie, dochody mają znaczenie, ale na wartość netto ma także wpływ poziom posiadanych oszczędności. Oszczędności pozwalają tworzyć fundusz awaryjny i poduszkę finansową. Dzięki oszczędnościom można inwestować i można przybliżać się do wolności finansowej. Im większe kwoty możesz oszczędzać, tym więcej możesz inwestować i zwiększać swoją wartość netto.
Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy niż ilość pieniędzy” T. H. Eker
Inwestycje i prostota
To kolejne dwa czynniki z czterech, które mają wpływ na wartość netto. Inwestować możesz w siebie i swój rozwój oraz zwiększanie kompetencji. Inwestować też możesz na giełdzie, w fundusze czy we własny biznes. Wszystko, co przyspieszy proces zwiększania twojej wartości netto, może być twoją inwestycją. Dzięki oszczędnościom możesz także zadbać o to, aby przestać sprzedawać swój czas w zamian za wynagrodzenie i stworzyć dochody tzw. bierne. Czyli dochody, które będziesz otrzymywać długo, ale za pracę wykonaną tylko raz.
Pewnie teraz się zastanawiasz, czym może być ta cała prostota? A prostota to nic innego jak umiejętność gospodarności, czyli życia bez nadmiernej konsumpcji. W naszym przypadku będzie to wspomniana wyżej osoba, która potrafi świetnie sobie radzić finansowo, mimo że zarabia dużo mniej niż osoba z przykładu nr 2.
Jak policzyć swoją wartość netto
Dochody + Oszczędności + Inwestycje + Prostota = Wartość netto
Aby obliczyć swoją wartość netto, wystarczy ci kartka i długopis. Możesz też posiłkować się Excelem. Jest to bardzo proste zadanie, a jednak dające olbrzymią wartość. Dzięki temu będziesz mogła poznać swoją prawdziwą sytuację finansową!
Oblicz wszystkie swoje aktywa według obecnej wartości rynkowej. Jeśli posiadasz mieszkanie, samochód, meble czy sprzęt RTV/AGD to napisz ich obecną wartość. Czyli cenę, którą ktoś byłby w stanie zapłacić, gdybyś chciała te rzeczy sprzedać.
Jeżeli posiadasz np. złotą biżuterię, to wpisz jej wartość posiłkując się orientacyjną, obecną ceną złota za jeden gram. Np. mam złotą bransoletkę, która dla mnie ma dużą wartość. Bo jest przykładowo pamiątką rodzinną. Jednak w skupie złota płacą za skup po cenie złomu, która jest zmienna. Może być tak, że według tej wartości moja bransoletka będzie miała wartość 1 500 zł, a innym razem 3 000 zł. choć dla mnie będzie ona bezcenna.
Z drugiej strony oblicz wszystkie swoje obecne zobowiązania (kredyty, pożyczki, podatki i kary do zapłaty)
Potem od wartości majątku odejmij wartość zobowiązań. Zobacz w video jak to robię. I zrobione! Właśnie poznałaś swoją finansową wartość netto.
Co ile sprawdzać swoją wartość netto
To bardzo proste jak widzisz! Zrób to ćwiczenie jeszcze dzisiaj i policz swoją wartość netto, czy wartość finansową majątku rodziny, jeżeli ją posiadasz. Zaznacz obecny poziom majątku i zastanów się, czy jest on dla ciebie satysfakcjonujący 🙂 Jeśli nie, to wyznacz cel na jego zwiększanie. Potem kontroluj. Dzięki koncentracji na tym zadaniu, będziesz mogła sprawniej poprawiać wyniki w tym obszarze. Gdy będziesz to robić kolejny raz, nie zajmie ci to pewnie więcej niż 15 min. Polecam kontrolować swoją wartość netto chociaż co pół roku a najlepiej raz na kwartał.
Daj proszę znać w komentarzu, czy się ze mną zgadzasz 🙂 Jeśli nie, to też chętnie poznam twoją opinię!
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana