Czy dzięki lokacie zawsze można zyskać? Niekoniecznie! Oto prezentacja 4 pułapek, na które należy uważać!
Pułapka 1: Wybiórczość oferty lokat bankowych
Nie każdy może skorzystać z wysokiego oprocentowania w przypadku lokat. Część banków zawiera bowiem jednoznaczne wyłączenie. Pozbawia ono możliwości skorzystania z promocyjnych warunków dotychczasowych klientów. Instytucje finansowe dążą tym sposobem do pozyskania nowych osób, którym w przyszłości będzie można sprzedać inny produkt (np. kredyt).
Co oczywiste – jest to krzywdzące dla obecnych posiadaczy kont w danym banku, natomiast zastrzeżenie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tym samym, przed ulokowaniem środków, należy sprawdzić wyłączenia związane z dostępnością oferty dla osób, które wcześniej nie współpracowały ze wskazaną instytucją finansową.
Niemniej, nie jest to jedyna pułapka, która może mieć wpływ na ogólną satysfakcję, dlatego tym bardziej należy być czujnym przy weryfikacji nad wyraz atrakcyjnych propozycji.
2. Limity minimalne i maksymalne lokat
Niejednokrotnie zdarza się, że banki ustalają kwoty minimalne, dla których obowiązują warunki promocyjne na lokatach bankowych. Oznacza to, że zarówno poniżej, jak i powyżej pewnej kwoty, nie będzie można skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania.
Informacje na ten temat zawarte są w upublicznionych szczegółach w dokumentach bankowych, które akceptuje się w momencie zdeponowania środków. Jeśli zatem wpłacona kwota będzie niższa lub wyższa od założonej kwoty, część ze środków (lub całość) będzie podlegała standardowemu oprocentowaniu ustalonemu przez bank.
W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na zapisy dotyczące tzw. “nowych” środków. W ten sposób banki zabezpieczają się przed wykonaniem wyłącznie przelewów wewnętrznych, ponieważ chcą uzyskać wpłaty pieniędzy, które do tej pory nie były w ich obrocie. Jest to ważne zastrzeżenie, na które część z inwestorów nadzwyczaj często nie zwraca większej uwagi. Jest to błąd, który wiąże się z finalnym rozczarowaniem z perspektywy klienta.
3. Dodatkowe obowiązki
Na deponentów lokat czeka również kolejna pułapka. Ta jest związana z koniecznością skorzystania z dodatkowego produktu bankowego. Takim najczęściej jest rachunek osobisty. Jego założenie jest obowiązkowe w celu skorzystania z promocyjnych warunków. To z kolei wymaga weryfikacji następujących elementów:
- określenia kosztu prowadzenia rachunku w trybie miesięcznym,
- konieczności wydania karty do konta,
- weryfikacji opłat dodatkowych w Tabeli Opłat i Prowizji.
Należy bowiem pamiętać, że konto które trzeba założyć, by móc skorzystać z promocyjnych warunków lokaty, może być po prostu płatne za prowadzenie rachunku. W takim przypadku należy porównać potencjalny zysk z oprocentowania, względem poniesionych kosztów.
Co więcej, jeśli do konta zostanie wydana karta, również należy zweryfikować np. obowiązek jej użytkowania, pod rygorem ponoszenia opłat. Zazwyczaj z dodatkowego kosztu zwalnia wykonanie dowolnej transakcji ową kartą w ciągu każdego miesiąca. Ponadto koniecznie trzeba zweryfikować TOiP, która jest źródłem wiedzy dla dodatkowych usług, takich jak np. wypłata środków, ich przelew czy obsługa w placówce.
4. Terminowość
Lokaty o promocyjnych warunkach lubią być ograniczone czasowo. Oznacza to, że dedykowany produkt posiada atrakcyjne oprocentowanie, ale tylko przez pewien okres (np. 3 miesiące). Lokata zawierana terminowo, np. na rok będzie wiązała się z różnorodnym skumulowaniem odsetek po zmiennym oprocentowaniu. W podanym przykładzie oznacza to, że większy zysk będzie tylko przez pierwszy kwartał, natomiast przez pozostałe 9 miesięcy, ulokowana kwota będzie podlegała standardowemu oprocentowaniu.
Zakładając lokatę należy być czujnym, tak by później nie zaznać rozczarowania. Dokładne zapoznanie się ze wszystkimi zasadami, wyłączeniami i wymaganiami pozwoli na lepszy wybór banku i atrakcyjnych warunków. To z kolei przełoży się na satysfakcję inwestora i z pewnością zaważy na ogólnej ocenie konkretnej instytucji finansowej. Warto mieć świadomość przytoczonych praktyk, ponieważ te są po prostu powszechne.
Sprawdź najlepsze lokaty bankowe z prześwietleniem warunków →
Artykuł gościnny zaradnyfinansowo.pl
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
8 komentarzy
Witaj Daria
Bardzo się cieszę, że zdecydowałaś się na inwestycję swojego kapitału, dobry wybór.
Pozdrawiam
Marek
Doradca Online PEKAO S.A
@Paweł a dlaczego ? Co prawda ja lokaty nie założyłam ale zainwestowałam w obligacje indeksowane inflacją
Witaj Paweł
Przy aktualnej wysokiej inflacji żadna lokata nie pomoże nam uchronić naszych oszczędności. Idealnie sprawdzą się obligacje indeksowane inflacją.
Pozdrawiam
Marek
Doradca Online PEKAO S.A
Witajcie!
Jestem Doradcą Online PEKAO S.A. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie inwestowania w obligacje skarbu państwa.
Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem.
Pozdrawiam
Marek
Doradca Online PEKAO S.A
W co najlepiej inwestować?
Dobry kompendium wiedzy, dziękuję za wpis)
Po co zakłądać lokaty? Lepiej brać kredyty:) A tak poważnie inwestujemy, następnie inwestujemy, po trzecie inwestujemy
Założenie lokaty to pułapka sama w sobie 😉