Zakupy spożywcze dla wielu z nas stanowią dużą część budżetu domowego. Niestety ostatnio coraz większą. Czy można zatem szukać pomysłów, aby oszczędzać jedzenie bez obniżania jego jakości oraz dla dobra naszego zdrowia? Jest kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie wydatków na żywność.
W mojej 3-osobowej rodzinie średnia wydatków na jedzenie to około 2 tysiące złotych miesięcznie. To więcej o jakieś 30% niż płaciliśmy jeszcze przed rokiem. Dla ciekawostki-szczegółowe wydatki publikowałam kiedyś na blogu- Raporty z budżetu domowego. Statystycznie to 1/4 dochodów średniej polskiej rodziny, a przecież nas jest tylko trójka.
Dodam, że nasze zakupy mieszczą się raczej w granicach wydajności. Wiem, że wiele osób wydaje na jedzenie znacznie więcej i to z różnych przyczyn – czasami dochodzą kosztowne diety, a czasami zwyczajnie złe planowanie.
Zainteresowana? Zobacz do końca!
Jak oszczędzać jedzenie? Zaplanuj zakupy i posiłki
Zastanów się, co będziesz jeść w przyszłym tygodniu i zrób listę potrzebnych produktów. Unikniesz niepotrzebnych zakupów i marnowania jedzenia.
Planowanie zakupów i posiłków to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie jedzenia. Dzięki temu kupujesz tylko to, co naprawdę potrzebujesz i wykorzystujesz wszystkie produkty, które masz w domu. Nie dajesz się kusić impulsywnym zakupom ani promocjom na produkty, których nie lubisz lub nie umiesz przyrządzić. Nie tracisz też pieniędzy, bo nie marnujesz jedzenia.
Jak dobrze zaplanować menu na cały tydzień?
- Sprawdź, co już masz (w lodówce, zamrażarce i w szafkach). Zobacz, które produkty musisz zużyć szybciej.
- Zaplanuj takie dania, które lubisz, są łatwe do przygotowania i pasują do twojego stylu życia. Nie eksperymentuj na siłę.
- Staraj się zaplanować pełnowartościowe posiłki zawierające białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Jedz różne warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.
- Sporządź listę zakupów, kierując się kategorią produktów, ale dostosuj ją do konkretnych zaplanowanych dań. Na przykład warzywa i owoce, nabiał, mięso i ryby, pieczywo itp. Zaznaczaj na liście ilość każdego produktu oraz ile chcesz mniej więcej na to wydać.
- Przed wyjściem do sklepu sprawdź swoją listę zakupów i upewnij się, że nie zapomniałeś o niczym ważnym. Weź ze sobą torby na zakupy.
- W sklepie trzymaj się swojej listy zakupów. Nie kupuj więcej niż potrzebujesz ani produktów o niskiej jakości lub z krótkim terminem ważności. Porównuj ceny różnych marek i wybieraj te najkorzystniejsze.
- Porównaj ceny i promocje — nie kupuj ciągle w tym samym sklepie, ale sprawdzaj gazetki promocyjne lub aplikacje porównujące ceny produktów. Wybieraj najkorzystniejsze oferty i korzystaj z rabatów lub kuponów. Dzięki temu możesz kupić ten sam produkt taniej albo wybrać lepszą jakość za tę samą cenę. Nie musisz jeździć po wszystkich sklepach ani zbierać gazetek. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych narzędzi do monitorowania cen i ofert np. Ceneo, Mobit, Łowcy Cen.
- Kupuj przecenione produkty — jeśli widzisz produkty ze zbliżającym się terminem ważności lub uszkodzonym opakowaniem, możesz je kupić taniej i wykorzystać do szybkich posiłków lub zamrozić na później. Too Good To Go i ResQ Club – to aplikacje mobilne łączące konsumentów z restauracjami i sklepami oferującymi niesprzedane posiłki i produkty w obniżonych cenach. Możesz zamawiać jedzenie online i odbierać je osobiście w wybranym miejscu.
- Kupuj produkty sezonowe i lokalne — warzywa i owoce są najtańsze i najsmaczniejsze w sezonie. Lubię kupować je od lokalnych producentów lub na bazarach. Fajnie sprawdzają się też uprawy doniczkowe lub ogródkowe. Wiosna to idealny moment na posianie warzyw i ziół.
Jak oszczędzać jedzenie? Ułatw sobie planowanie dzięki tym narzędziom: pobierz bezpłatnie
Jak wydawać mniej na jedzenie?
1. Gotuj samodzielnie
– unikaj gotowych dań, fast foodów czy zamawiania jedzenia z dostawą. Gotowanie w domu jest tańsze a często również i zdrowsze.
Kilka korzyści płynących z samodzielnego gotowania:
- Oszczędzasz pieniądze — kupując produkty sezonowe i lokalne oraz planując zakupy, i posiłki możesz znacznie obniżyć rachunki za jedzenie. Nie musisz też płacić za opakowania, transport czy obsługę.
- Zdrowo się odżywiasz — wybierając świeże i naturalne składniki, zapewniasz sobie odpowiednią ilość witamin, minerałów i błonnika. Unikasz też szkodliwych dodatków takich jak barwniki, aromaty czy wzmacniacze smaku.
- Rozwijasz kreatywność — gotowanie to nie tylko rutynowa czynność, ale także forma sztuki i zabawy. Możesz eksperymentować z różnymi smakami, kolorami i kształtami. Możesz też inspirować się przepisami z internetu lub książek albo wymyślać własne dania.
- Spędzasz czas z bliskimi — gotowanie to okazja do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Możesz zaprosić ich do wspólnego gotowania lub podzielić się z nimi swoimi potrawami. Możesz też uczyć dzieci podstawowych umiejętności kulinarnych.
2. Wykorzystuj resztki
– nie wyrzucaj jedzenia, które zostało Ci po posiłku. Możesz je przerobić na inną potrawę albo schować do lodówki lub zamrażarki na później.
Kilka pomysłów na wykorzystanie resztek:
- Zrób grzanki z suchego chleba — wystarczy, że połamiesz lub pokroisz pieczywo i przygrzejesz je na patelni z masłem.
- Zamień Nutellę w czekoladowy napój — nalej trochę ciepłego mleka do słoika z Nutellą i wymieszaj.
- Świetnym sposobem na wykorzystanie resztek jest zrobienie tarty. Wystarczy kruche ciasto a do tego nadzienie, które możesz zrobić z sera, dowolnych warzyw i np. szynki.
- Zrób sałatki według upodobań — dodaj do sałatki plasterki sera czy kurczaka z poprzedniego posiłku.
- Przerób pomidory czy też inne warzywa w sos — jeśli twoje warzywa są już miękkie i nadają się tylko do gotowania, obierz je i duś na średnim ogniu przez 10 minut. Dodaj czosnek i przyprawy i gotuj jeszcze przez 5 minut.
3. Jak oszczędzać jedzenie? Jedz mniej mięsa
– mięso jest drogie i niekoniecznie zdrowe. Możesz zastępować je tanimi źródłami białka roślinnego, takimi jak fasola, soczewica czy tofu.
4. Jedz więcej warzyw i zbóż pełnoziarnistych
– warzywa są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Zboża pełnoziarniste dostarczają energii i zapewniają dłuższe uczucie sytości. Są też tańsze niż słodycze czy przekąski.
Korzyści wynikające z jedzenia warzyw:
- Poprawa trawienia
- Brak niedoborów żywieniowych – warzywa i zboża są źródłem wielu witamin (np. A, C, E, K) i minerałów
- Ochrona przed chorobami przewlekłymi – warzywa i zboża zawierają przeciwutleniacze i fitozwiązki, które mają działanie przeciwzapalne i antynowotworowe.
- Lepsza kontrola wagi.
5. Nie kupuj napojów gazowanych ani soków owocowych
– są drogie, zawierają dużo cukru i sztucznych dodatków. Zamiast tego pij wodę mineralną, herbatę ziołową albo owocową.
6. Nie kupuj alkoholu ani papierosów
– to oczywiste, że są szkodliwe dla zdrowia i portfela. No i nie są tanie.
Jak widzisz, obniżenie rachunków za jedzenie i zakupy spożywcze nie jest takie trudne. Dzięki tym kilku sposobom na pewno parę stówek miesięcznie można zatrzymać w portfelu. Wystarczy trochę planowania, porównywania i kreatywności.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu na jedzeniu, polecam ci e-booka PIĘĆ(set) pomysłów, porad i wskazówek na oszczędzanie. Jak skutecznie zmniejszyć wydatki w domu – do kupienia na blogu tutaj: piecset-pomyslow-porad-i-wskazowek-na-oszczedzanie. Tam znajdziesz więcej praktycznych porad, przepisów i inspiracji. A jeśli chcesz sprawdzić, ile dokładnie wydajesz na jedzenie i jak to wpływa na Twój budżet domowy, skorzystaj z bezpłatnego SZABLONU BUDŻETU DOMOWEGO – tutaj. To proste i darmowe narzędzie pomoże Ci lepiej zarządzać swoimi finansami. Nie czekaj dłużej – zacznij oszczędzać jedzenie już dziś!
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
3 komentarze
3. Jak oszczędzać jedzenie? Jedz mniej mięsa – mięso jest drogie i niekoniecznie zdrowe. Możesz zastępować je tanimi źródłami białka roślinnego, takimi jak fasola, soczewica czy tofu.
Sam nie jem mięcha ale z innego powodu, choć ten jest przy okazji. W diecie wegańskiej dobre jest to, że bardzo ciężko jest utyć. By mieć zapasy energii na sport posilam się słodyczami. Jem ich ile chcę i kiedy chce a i tak tycie mi nie grozi. Minusem natomiast, że trzeba częściej jeść bo warzywa szybciej się przemielają 😉
Fajne rady, chociaż korzystając z apek typu To good to go należy zachować czujność – zdarzają się artykuły tak bardzo zniszczone, że nie da się ich zjeść ;/
Super artykuł, bardzo w moim klimacie 🙂 Osobiście nienawidzę wyrzucać jedzenia. Dlatego mam w kuchni kilka bazowych produktów typu kasze, makaron pełnoziarnisty, ryż, ciecierzyca/soczewica w słoiku, które mogą być bazą do zrobienia szybkiego i zdrowego dania z resztek :). Poza tym stawiam na mrożonki i domowe przetwory.