Zastanawiasz się, co to jest budżet domowy? Za chwilę dowiesz się, dlaczego warto prowadzić budżet domowy i jak on pomoże ci zorganizować twoje finanse.
Zapraszam cię na kolejną odsłonę z serii #FinansoweABC. To niezbędnik twojej finansowej wiedzy. Dzisiaj odpowiadam na pytanie – co to jest budżet domowy i po co go prowadzić?
Cały cykl #FinansoweABC znajdziesz tutaj – finansowe-abc
W poprzednich artykułach z tej serii pisałam m.in. o: Jakie są rodzaje kredytów bankowych dla klientów indywidualnych?, O czym musisz wiedzieć, decydując się na pożyczkę gotówkową? czy Pożyczki bez BIK – szybko i bez zaświadczeń. Czy to dobry pomysł?
Jeśli wolisz oglądać, to zapraszam cię do tego video. Pod nim zaś znajdziesz też opis z filmiku.
Co to jest budżet domowy
Budżet domowy to zestawienie przychodów i kosztów. W budżecie możemy planować swoje wydatki i chody.
Co w sytuacji, gdy koszty są większe niż dochody? Gdy wydatki przewyższają wpływy, to mówimy o deficycie budżetowym. Jest to sytuacja, w której powstaje dziura budżetowa.
Gdy jest więcej wpływów niż kosztów, możemy generować nadwyżki finansowe. W ten sposób powstają oszczędności.
Gdy natomiast “wychodzimy na zero” na koniec miesiąca – to oznacza, że wszystko co wpływa do budżetu, to od razu wypływa. Czyli wydajesz wszystko, co zarabiasz. Taki budżet nazywamy zrównoważonym.
Mimo, że “zrównoważony budżet” brzmi dobrze, to nie jest dla nas celem. Najbardziej pożądaną sytuację mamy wtedy, gdy wydajemy mniej niż zarabiamy i możemy generować oszczędności.
Co możemy uznać za przychody?
- pensję i inne wynagrodzenia
- spadki i darowizny
- prezenty w gotówce
- wygrane
- zwroty z podatków
- dywidendy
- odsetki od depozytów
Czyli jednym słowem wszystko, co tylko można uznać za wpływ, powinno znaleźć się w budżecie domowym po stronie przychodów.
Rubryka kosztów powinna zawierać wszelkie wydatki – zarówno te regularne, jak i nieregularne, ale przewidywalne. Można stosować szczegółowe kategorie wydatków lub bardziej ogólne typu – jedzenie, opłaty, dom, samochód, kosmetyki.
Jak planować budżet domowy?
O tym jak może wyglądać planowanie idealnego budżetu, pisałam tutaj – idealny-budzet-domowy
Budżet domowy można prowadzić tak naprawdę w dowolny sposób.
Na początek polecam najprostszą formę, jaką jest kartka i długopis. Ja tak właśnie zaczynałam przygodę ze swoimi pierwszymi budżetami jakieś 12-13 lat temu. Spisywałam wydatki tylko w kilku głównych kategoriach (wtedy też inaczej wyglądała struktura moich wydatków i styl życia – byłam studentką). Potem przeszłam na bardziej rozbudowane formy.
Budżet domowy można też planować w Planerze Finansowym – choćby w takim jak mój – gotowa wersja do druku. Ten Planer stworzyłam kilka lat temu i zawiera on już więcej kategorii wydatków. Ma także tabelki do planowania menu, zakupów i oszczędności.
Dla osób, które lubią działać bardziej online, jest sporo bezpłatnych aplikacji, które wspierają planowanie finansów domowych np. Money Lover (bezpłatna aplikacja, która pomoże ci kontrolować koszty, stworzyć
budżet domowy, czy śledzić swoje wydatki oraz oszczędności); Kontomierz (to zaawansowane narzędzie, które pozwala dodatkowo na synchronizację z kontami w banku); Moje Finanse (wyróżnia prosta obsługa i ciekawy interfejs. Wszystko jest dość czytelne, ponieważ każda kategoria ma swój kolor); PanParagon (umożliwia przechowywanie i opisywanie paragonów,
tak aby można było je mieć zawsze pod ręką); Listonic (elektroniczna wersja listy zakupów).
Szablon Excel – w przyjazny sposób pomaga kontrolować bilans domowych wydatków i wpływów. Planowanie, jakie dochody osiągniesz w kolejnym miesiącu, pomaga w ich uzyskaniu. Kontrola nad kosztami pozwoli znaleźć kwoty, które ułatwią oszczędzanie – pobierz bezpłatnie szablon
Po co prowadzić budżet?
Budżet domowy to nic innego jak zestawienie twoich przychodów i wydatków (lub wydatków całego domu w przypadku rodziny). Do czego służy budżet domowy?
- Pozwala kontrolować wydatki
- Pozwala planować wydatki
- Pozwala planować oszczędności
- Pozwala monitorować finanse
Kiedyś zapytałam czytelniczki i uczestniczki wyzwania, jakie plusy kryją się za planowaniem budżetu. Zobacz, ile wymyśliły korzyści.
Warto planować budżet domowy bo:
- by wiedzieć, na czym stoję
- by poznać swoje wydatki
- by wiedzieć, ile mam pieniędzy
- by wiedzieć, gdzie szukać oszczędności
- by zaplanować wydatki regularne i nieregularne
- by zaplanować oszczędności
- by odnaleźć przecieki
- by zlikwidować niepotrzebne wydatki
- by poczuć się bezpiecznie
- by uzyskać stabilizację
- by spełniać marzenia
- by nie mieć zmartwieć
- by mieć więcej pieniędzy
- by mieć spokój
- by nie mieć długów
- by uzbierać na emeryturę
- by jechać na wakacje
- by odłożyć na poduszkę finansowego bezpieczeństwa
- by spełniać pasję
Weź udział w wyzwaniu i ogarnij swoje finanse na lato
Już 2 lipca 2019 ruszamy z wyzwaniem – Ogarnij Finanse na lato. Weź w nim udział i zorganizuj swoje finanse w trzy dni. Koniecznie zapisz się, aby otrzymać dostęp do specjalnych materiałów zapis-na-wyzwanie-ogarnij-finanse.
Zapisz się na wyzwanie i oczekuj wiadomości z linkiem do strony wyzwania. Już wkrótce dostaniesz dalsze informacje.
Czekamy w gorącej atmosferze!
Ostatnie wpisy:
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
- Back to school z Bankiem Pekao S.A. Nowoczesne bankowanie dla młodych i całej rodziny