Rodzaje kredytów bankowych – powiedźmy sobie o nich dzisiaj kilka słów. Szukając najlepszego produktu kredytowego, należy brać pod uwagę cel kredytowania. To on powinien być główną wskazówką.
Zapraszam cię na kolejną odsłonę z serii #FinansoweABC. To niezbędnik twojej finansowej wiedzy. Dzisiaj poruszamy temat – rodzaje kredytów bankowych dla klientów indywidualnych.
Cały cykl #FinansoweABC znajdziesz tutaj – finansowe-abc
W poprzednich artykułach z tej serii pisałam m.in. o O czym musisz wiedzieć, decydując się na pożyczkę gotówkową? czy Pożyczki bez BIK – szybko i bez zaświadczeń. Czy to dobry pomysł?
Jeśli wolisz oglądać, to zapraszam cię do tego video. Pod nim zaś znajdziesz też opis z filmiku.
Kredyt ratalny
Zazwyczaj taki rodzaj kredytu oferowany jest na zakup nowej lodówki, pralki czy laptopa. Na pewno też widziałaś okazję zakupu tych produktów bez żadnych dodatkowych odsetek. “Ratalki 0%” oferowane są najczęściej jako oferta promocyjna i to sklep partycypuje w kosztach klienta, czyli dopłaca do takiego kredytu.
Standardowo oprocentowanie tych kredytów też bywa niższe od kredytów gotówkowych, zwłaszcza w sytuacji gdy jest to kredyt zabezpieczony kupowanym towarem.
Karta kredytowa
Oprócz kredytu ratalnego 0% jest to najtańsza forma kredytowania. Oczywiście pod warunkiem, że karta jest prawidłowo obsługiwana. Osoby, które potrafią dobrze posługiwać się kartą kredytową, mogą liczyć na darmowy kredyt od banku.
Karta może dawać ponad 50-dniowy okres bezodsetkowy. Dodatkową zaletą karty jest możliwość płatności na odległość oraz opcja blokady środków – co jest nieodzowne podczas np. wynajmu auta na wakacjach. Karta kredytowa to jeden z najpopularniejszych sposobów płatności online.
Limit zadłużenia w koncie
Gdy omawiamy rodzaje kredytów bankowych, to nie może zabraknąć popularnej formy zwanej debetem w koncie. Najczęściej jest on związany z wysokością wpływów (tych stałych) na rachunek i oferowany jest jako “koło ratunkowe”, gdy pod koniec miesiąca zabraknie ci pieniędzy.
Zaletą limitu zadłużenia jest to, że płacisz odsetki tylko od kwoty wykorzystanej z kredytu, a nie od kwoty przyznanej. Gdy jesteś na minusie, to każdorazowy wpływ na rachunek, zmniejsza saldo zadłużenia. Wtedy opłaty są mniejsze. Wadą limitu zadłużenia w koncie jest opłata roczna za dostępność oraz to, że może on powodować złe nawyki finansowe – “życie pod kreską”.
Kredyt odnawialny w koncie osobistym
Zasada działania podobna jak w przypadku debetu – czyli limitu zadłużenia w koncie. W tym rozwiązaniu dostajesz produkt powiązany z twoim rachunkiem rozliczeniowym – dostajesz kredyt powiększający dostępne saldo na koncie.
Jeżeli co miesiąc wykorzystasz więcej niż twoje własne wpływy np. z tytułu wynagrodzenia, to bank nalicza odsetki tylko od tej kwoty, jaka jest wykorzystana. Dotyczy to okresu, gdy kolejny wpływ na konto pokrywa pożyczoną od banku kwotę.
Pożyczka gotówkowa
Najprostszy i najpopularniejszy produkt kredytowy. To kredyt niecelowy, oprocentowany nie więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych, lecz często obarczony dodatkowymi opłatami typu prowizja, ubezpieczenie.
Więcej o tym rozwiązaniu dowiesz się tutaj – O czym musisz wiedzieć, decydując się na pożyczkę gotówkową?. Osoba, która stara się o pożyczkę gotówkową zawsze powinna najpierw sprawdzić koszt kredytu, a dokładniej kwotę całkowitą do spłaty. Choć instytucje finansowe bardzo często oferują kredyty „0%”, to dopiero przy sprawdzeniu RRSO okazuje się, że to zero oprocentowania nominalnego, nie oznacza zera dla kredytobiorcy.
Kredyt konsolidacyjny
Gdy nadmiar pożyczek gotówkowych nie pozwala na pokrycie kosztów comiesięcznych rat, “z pomocą” przychodzi kredyt konsolidacyjny. Jak sama nazwa wskazuje – konsolidacja to kumulowanie wszystkich zobowiązań i zamiana ich w jeden tańszy kredyt.
Niestety z praktyki wiem, że często konsolidacja kończy się co prawda jednym kredytem, ale z taką samą ratą lecz większą kwotą do spłaty. W myśl zasady – “jak dają, to trzeba brać” – zdolność kredytowa przy konsolidacji najczęściej się poprawia, co daje niestety możliwość dalszego zadłużania się.
Kredyt studencki
Mało popularna forma finansowania studiów w Polsce. Przez cały okres trwania studiów plus przez 2 lata po ich zakończeni, Państwo dopłaca do odsetek od kredytu. Po tym okresie oprocentowanie jest niskie i obecnie wynosi 0,875 %.
Kredyt ten jest wypłacany w postaci 10 rat w skali roku (bez wakacji) a maksymalna kwota wypłaty to 1 000 zł.
Kredyt samochodowy
Zaletą takiego kredytu jest niższe oprocentowanie niż pożyczki gotówkowej. Bank zabezpieczając się na pojeździe, oferuje lepsze warunki cenowe. Jednak do momentu spłaty kredytu, bank jest współwłaścicielem auta. Dodatkowo obowiązkiem będzie w takim przypadku wykupienie oprócz OC także polisy AC.
Kredyt hipoteczny
Bardzo popularna forma finansowania zakupu nieruchomości. Planujesz zakup, budowę, remont domu lub mieszkania? Chcesz kupić działkę? To pewnie właśnie ta forma najbardziej cię zaciekawi.
Pożyczka hipoteczna
Najdroższe rozwiązanie ze wszystkich produktów hipotecznych, ale i tak o wiele tańsze niż zwykła pożyczka gotówkowa. Niższe oprocentowanie można uzyskać w banku przedstawiając akceptowalne zabezpieczenie hipoteczne (działkę, nieruchomość).
Dziękuję za dzisiaj i zapraszam cię do następnego odcinka oraz do subskrybowania mojego kanału – Finanse Kobiet
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie