Rosnące ceny paliwa, drogie części, szybko psujące się auta i wiele innych (drogich) kwestii to ogromna bolączka kierowców. Są jednak sposoby, które sprawią, że twój portfel ucierpi dużo mniej, a ty będziesz miał zdecydowanie lepszy humor!
Pamiętaj, że najczęściej to ty odpowiadasz za cenę, jaką płacisz za eksploatację samochodu. Kierowca, który zna pewne sposoby na zaoszczędzenie i dba o własne auto będzie na dłuższą metę oszczędzał. Sprawdź w jaki sposób to robić!
Klucz do niskiego spalania
Zmotoryzowani nie do końca wiedzą czym jest eko-driving. Wielu kojarzy się on z przesadną ekologią i niszczeniem samochodu. Jest wręcz odwrotnie! Ekologiczna jazda rzeczywiście pozytywnie wpływa na środowisko, ale przy okazji jest kluczem do oszczędności! Podstawa to styl jazdy. Nie bądź na drodze gwałtowny, unikaj zbędnego przyspieszania i nie hamuj na gwałt. Staraj się utrzymywać obroty na poziomie 2000 – 2500 (chyba, że instrukcja samochodu mówi inaczej). Przy zjeżdżaniu z góry nie wrzucaj „na luz”! Powinieneś hamować silnikiem, redukując bieg.
Dodatkowo warto znać zasadę gaszenia silnika na postoju. Jeżeli ten trwa krócej niż 45 sekund, to nie gaś auta (chyba, że masz system Start-Stop). Przy odpalaniu „strawi” on więcej benzyny lub oleju niż w czasie stania. Jeżeli szykuje się jednak dłuższe zatrzymanie, to zawsze wyłączaj jednostkę napędową!
W ten sposób całkowicie ograniczysz spalanie swojego samochodu. Pamiętaj też, żeby rozsądną jazdą rozgrzewać silnik. Powyższe metody wpływają korzystnie nie tylko na spalanie, ale też na cały samochód. Dzięki temu poszczególne elementy będą pracowały dłużej i zdecydowanie lepiej. Żeby jeszcze bardziej poprawić spalanie warto zainwestować w dobre paliwo. Tylko renomowana stacja benzynowa, którą znasz od lat (lub znają ją twoi znajomi) pozwoli tankować odpowiedniej, jakości płyny. Dodatkowo wiele stacji przewiduje rabaty dla stałych klientów.
Nie jedź na rezerwie, wymieniaj opony – płać mniej!
Co możesz jeszcze zrobić, aby w Twoim portfelu zostało więcej pieniędzy? Unikaj jazdy na rezerwie. Auto zaczyna wtedy palić więcej, zbiera też nieczystości z dna baku. Tankowanie regularne wpływa na samochód pozytywnie. Jeżeli jeździsz autostradą, to planuj dolewanie paliwa w taki sposób, aby omijać stacje na drogach szybkiego ruchu. Ceny są tam ogromne!
Dobrym sposobem na oszczędność jest też… wymiana opon. Zarówno opony letnie zimą, jak i zimowe latem sprawiają, że samochód pochłania więcej benzyny i oleju napędowego. Koszt wymiany zwróci ci się błyskawicznie. Dodatkowo zmniejszysz zużycie opon, a twoje auto będzie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.
Poszukaj sprawdzonych zamienników
Wymiana wszelkich płynów i części w aucie, to nie lada wydatek! Warto jednak się zastanowić nad tym, czy na pewno chcemy wydawać niebotyczne kwoty na produkty oznaczone logo producenta. Na rynku znajdują się równie dobre i sprawdzone zamienniki.
Tańsze zamienniki zazwyczaj nie różnią się znacząco od tych markowych, a ich cena pozwoli zachować w portfelu nawet do kilkuset złotych!
A może LPG?
Posiadając auto wyposażone w prosty silnik benzynowy, warto zastanowić się nad instalacją gazową. Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja LPG pozwoli zaoszczędzić nawet 40% wydatków na paliwo! Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi przeglądami całej instalacji, jednak robiąc to systematycznie, unikniemy przykrych niespodzianek.
Klimatyzacja ochłodzi również Twój portfel!
Częste chłodzenie wnętrza samochodu, wiążę się z wyższymi opłatami. Klimatyzator wpływa bowiem na obciążenie silnika, a tym samym zwiększa zużycie paliwa.
W takich sytuacjach, jak chłodniejsze dni, postój, czy stanie w korku, chcąc zaoszczędzić, staraj się nie włączać klimatyzacji. Pozwoli to na znacząco obciąć koszty!
Ubezpiecz się!
Warto poruszyć też kwestię ubezpieczeń. Ich ceny co roku przerażają właścicieli pojazdów. OC z roku na rok jest coraz droższe, a wielu kierowców nie ma jeszcze maksymalnych zniżek. Co zrobić w takim momencie? Nie łap się na pierwsze, lepsze ubezpieczenie. Skorzystaj z porównywarek online i przejrzyj oferty różnych firm. Niektóre dają dodatkową zniżkę za ubezpieczenie przez telefon, inne preferują samochody starsze, a u niektórych za bezszkodową jazdę dostaniesz dodatkowe rabaty. Możesz przejść się też do najbliższych agentów ubezpieczeniowych – takich jak TUW czy CUK.
Na koniec pamiętaj o regularnych naprawach małych usterek. Nie kosztują one wiele, a szybko mogą przeistoczyć się w duże kłopoty. Brak wymiany oleju i filtrów pozwoli na kontynuowanie jazdy, ale za kilkaset kilometrów silnik może nadawać się już tylko do remontu.
Powyższe porady pozwolą ci na spore oszczędności. Szerokiej drogi!
Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie