Szukasz sposobów, aby poprawić swoje finanse? Mam rozwiązanie, które pomoże Ci lepiej zorganizować finanse w tydzień. Jest to do zrobienia dokładnie w takim właśnie czasie.
Witam cię w piątym odcinku podcastu finanse kobiet. Dzisiaj będzie o tym, jak w tydzień poprawić swoje finanse. Czy jest to możliwe w tak krótkim czasie? No jest. Choć wcale nie obiecuję, że przez ten tydzień nie będziesz musiała włożyć w to odrobinę wysiłku.
O czym się dowiesz z dzisiejszego odcinka podcastu Finanse Kobiet:
- jak zaplanować codzienne wydatki
- jak kontrolować codzienne koszty
- na czym się skupić w finansach
- jak zaplanować finanse, aby je ogarnąć
Zapraszam cię bardzo serdecznie!
Wszystkie podcasty dostępne są tutaj na blogu: podcast-finanse-kobiet
Poniżej dostępny jest odcinek do przesłuchania oraz opis nagrania dla osób, które wolą czytać
Co zrobić, aby w tydzień poprawić swoje finanse
Jeśli masz już dość poczucia braku niezależności finansowej, to znak, ze najwyższa pora wziąć się za zarządzanie swoją kasą. To pierwszy krok do świadomego życia. A może nawet do twojej wolności finansowej. Jako finansowy trener i promotorka racjonalnego wydawania i zarządzania finansami muszę ci powiedzieć o tych wskazówkach. Możesz je zastosować, ale nie musisz. Jednak powiem ci, że są to sprawdzone przeze mnie (ale oczywiście nie tylko) metody, dobre praktyki i zdrowe nawyki finansowe.
Nie musisz się z tym zgadzać, ale musisz wiedzieć, że tylko niewielki procent Polaków oszczędza świadomie pieniądze i realizuje swoje cele finansowe. Ponad połowa Polaków nie posiada żadnych oszczędności. O długach nawet nie chcę tu dzisiaj mówić.
Także zrób z tą wiedzą co uważasz, ale potem nie mów, że się nie da. Wiele zależy od nas samych. A już na pewno nikt nie zorganizuje nam portfeli lepiej niż my same.
Także co zrobić, aby w tydzień poprawić swoje finanse? Zacznij od tego.
Zaplanuj menu
Co zrobić, aby nie marnować jedzenia i przy okazji pieniędzy? Oczywiście planować posiłki, bo to świetnie się sprawdza w oszczędzaniu! Wyrzucamy najwięcej jedzenia w naszych domach. W przeliczeniu na statystycznego mieszkańca znajdujemy się na piątym miejscu w UE (235 kg/os/rok). Nawet sklepy i restauracje nie marnują tyle, co my sami.
Planowanie menu jest świetnym rozwiązaniem. Już wspominałam o tym na blogu, ale myślę, że warto będzie jeszcze do tego wrócić. Bo to sztuka, która gdy zostanie opanowana, jest uzależniająca. Ma naprawdę same zalety.
W tamtym roku zorganizowaliśmy fajne wyzwanie związane z planowaniem menu. Myślę, że możemy to powtórzyć i w te wakacje ponowić temat planowania posiłków. Co sądzisz?
Zaplanuj listę zakupów
Gdy mamy zwyczaj planowania posiłków, to dużo mniejszym problemem staje się planowanie listy zakupów i potrzebnych produktów. Oczywiście lista zakupów to nie tylko żywność, ale ta zapewne również i u ciebie stanowi zdecydowaną większość przy codziennych zakupach.
Mądre planowanie pozwala racjonalnie wydawać pieniądze i nie marnować. Wyrzucanie jedzenia, czy kosmetyków lub kupowanie zupełnie niepotrzebnych rzeczy osobiście mnie boli. Nie tylko dlatego, że traci się przez to bezsensownie pieniądze. Ale szkoda środowiska i naszej planety.
Kontroluj codzienne koszty
Jak to powtarzali w kółko wykładowcy na moich studiach z zarządzania – bez kontroli nie ma zarządzania. Bo fajnie jest planować, ale trzeba kontrolować rezultaty, aby można było robić to skutecznie.
Tu do znudzenia sprawdza się metoda zbierania paragonów. Przynajmniej zrób to przez kilka miesięcy. Da ci świetny ogląd na twoje wydatki. Nawet te małe, na które nie zwraca się uwagi. W sumie to szczególnie na nie. Bo ich zazwyczaj nie bierze się pod uwagę, gdy szukamy oszczędności. A one potrafią być złudne.
Nie ma chyba takiego budżetu, w którym nie dałoby się znaleźć jakiś oszczędności. Zazwyczaj nie doceniamy małych wydatków i drobnych oszczędności. A wiele razy właśnie w taki sposób potrafiłam się doszukać nawet kilku tysięcy oszczędności rocznie. Kilkaset złotych jest wręcz murowane. Także paragony pod lupę i kontrola wydatków.
Zaplanuj budżet domowy
O budżecie domowym napisałam na blogu już chyba wszystko np. tu – Prosty Budżet Domowy w 5 krokach
i tu – Co to jest budżet domowy i po co go prowadzić?
albo tu – Jak zacząć planować budżet domowy – 5 szybkich wskazówek
Tutaj nie będę się powtarzać na ten temat. Do tego trwa własnie promocyjna sprzedaż kursu, dzięki któremu możesz zorganizować finanse od podstaw. Dzięki prostemu budżetowi domowemu, można naucz się szybko kontrolować wydatki i planować oszczędności. W kursie pokazuję, jak to zrobić – krok po kroku.
Kurs „Prosty Budżet Domowy na początek – zorganizuj swoje finanse w tydzień” jest dla osób, które potrzebują kompleksowego wsparcia w rozpoczęciu prowadzenia budżetu domowego i zarządzania swoimi finansami.
Kurs zawiera 21 lekcji video, materiały do ćwiczeń oraz szablony wspomagające pracę.
Kontroluj wartość netto
Pewnie spotykasz się czasem z pytaniem „ile zarabiasz?”. Zazwyczaj to właśnie w taki sposób możemy skontrolować, ile ktoś “ma pieniędzy”. Według wysokości zarobków przeważnie określamy swoją wartość finansową. Przepływy finansowe determinują w naszej głowie poziom majątku.
Natomiast miarą naszego bogactwa jest tak naprawdę nasz majątek netto, czyli nasza wartość netto. Majątek netto, a nie to, ile zarabia się miesięcznie. Gdy chcemy poznać swoją prawdziwą finansową wartość, to powinniśmy policzyć swoją wartość netto, zamiast patrzeć na to tylko w kontekście miesięcznych przepływów. I kontrolę majątku warto robić raz na kwartał albo chociaż raz na pół roku, żeby wiedzieć, na czym się stoi i w jakim kierunku się zmierza. Czy wartość wzrasta czy maleje. To bardzo ważne, gdy chcesz poprawić swoje finanse.
Skupiaj się na aktywach a nie na pasywach
Jak już jesteśmy przy majątku netto to trzeba wspomnieć, że sposobem na poprawę sytuacji finansowej są aktywa. A dokładnie to skupianie się na aktywach a nie na pasywach. Aktywami są wszystkie te rzeczy, które przynoszą nam zyski. Czyli wkładają pieniądze do portfela. Pasywami natomiast nazwiemy wszystko to, co pieniądze wyjmuje z naszej kieszeni. Czyli większość rzeczy, które najczęściej kupujemy.
Standardowo mieszkanie, na które pracujemy czy dom, który budujemy, samochód czy te wszystkie sprzęty i gadżety na które wydajemy kasę, wbrew pozorom wcale nie są to aktywa. Te rzeczy zazwyczaj dają koszty, ale nie przynoszą zysków. Większość ludzi skupia się na codziennej konsumpcji i na kupowaniu pasywów. Natomiast drogą do sukcesu finansowego jest kupowanie aktywów i zdobywanie dochodu pasywnego.
Jak wygląda kurs Prosty Budżet Domowy?
Tak jeszcze na sam koniec, powracając do kursu. Ponownie uruchomiłam jego sprzedaż. Jeszcze teraz przez kilka dni lipca trwa specjalna promocja na ten kurs. Potem cena wróci do standardowej stawki, ale za to kurs będzie dostępny w sprzedaży ciągłej. Wcześniej sprzedawany był tylko przez kilka dni na początku stycznia.
Jeśli chodzi o sam kurs, to jest on podzielony jest na 7 modułów, tak abyś w ciągu tygodnia mogła przejść przez wszystkie lekcje. Czyli jeden moduł na jeden dzień. W każdym module są krótkie lekcje video plus materiały ćwiczeń. Dostęp do materiałów otrzymujesz na zawsze, więc tak naprawdę możesz go realizować w swoim własnym tempie. I w zaciszu swojego własnego domu, tak aby nikt ci nie przeszkadzał.
W kursie znajdują się pliki Excel, które będziesz mogła pobrać i będziesz mogła testować je już podczas lekcji video. Za ich pomocą nie tylko zaplanujesz budżet domowy, ale także oszczędności krótko i długoterminowe, policzysz swój majątek czy wartość swojego czasu.
Do kursu otrzymujesz dożywotni dostęp. Jest też możliwość pracy indywidualnej przez specjalną tajną grupę na Facebooku, aby można było się konsultować i wspierać.
W razie pytań jestem do dyspozycji. Dziękuję ci za dzisiaj. Cześć pa!
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
1 Komentarz
Nie znałam tego podziału na aktywa i pasywa. Ciekawe.
Co do oszczędności Polakó trochę mnie to przeraża. Nie wyobrażam sobie żyć bez poduszki finansowej.