Dzisiejszy wpis będzie małą podpowiedzią dla osób, które są zainteresowane kariera w finansach. Jeśli dopiero stoisz przed wyborem kierunku studiów lub chcesz rozwinąć skrzydła w całkiem nowym zawodzie związanym z finansami, to mam nadzieje, że ten wpis trochę ułatwi ci sprawę.
Dzisiejszy wpis jest skierowany do osób, które dopiero szukają pomysłu na swoją ścieżkę kariery związaną z finansami. Napisałam go w odpowiedzi na propozycję czytelniczki, która dopiero zastanawia się, co można ciekawego robić w takiej branży. Ponieważ możliwości tu jest sporo, a specjalizacji nie jestem w stanie chyba wymienić w jednym wpisie, postanowiłam skupić się na najbardziej popularnych zawodach. Kariera w finansach może być bardzo ciekawa i daje szerokie możliwości rozwoju.
Kariera w finansach
Księgowość i rachunkowość – to pierwsze, co przychodzi każdemu do głowy na myśl o studiach związanych z finansami. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ jest to specjalizacja bardzo szczególna i w niewielu kwestiach przypomina pracę w innych zawodach związanych z karierą w finansach. Wbrew pozorom na tym ogólnie nazwanym stanowisku istnieje bardzo wiele możliwości na rozwój. Należy do nich międzynarodowe kwalifikacje: np. FIA (Foundations in Accountancy), ACA (ICAEW Chartered Accountant) oraz ACCA.
ACCA- (Association of Chartered Certified Accountants)– międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. To jedna z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniana przez pracodawców na całym świecie. Oparta jest na międzynarodowych standardach. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć pracę w kraju i za granicą.
Posiadając akredytację ACCA możesz pracować jako:
– Kontroler finansowy
– Analityk biznesowy
– Audytor
– Zarządzający funduszami inwestycyjnymi
– Manager ds. raportowania
– Manager ds. planowania i analiz
– Dyrektor ds. ryzyka
– Dyrektor finansowy
– Członek zarządu ds. finansowych (CFO)
Zainteresowanym osobom polecam sprawdzić ofertę dotycząca kwalifikacji ACCA na akredytowanych uczelniach w Polsce. ACCA może być dodatkową kwalifikacją po ukończonych studiach, ale można ją uzyskać także bez konieczności posiadania tytułu z wyższej uczelni. Na akredytowanych uczelniach można skorzystać z kierunku studiów, które są dodatkowo rozszerzone o tę kwalifikację i umożliwiają zdawanie egzaminów ACCA.
(źródło: ACCA Polska)
Doradca finansowy – Praca na tym stanowisku oparta jest głównie na kontakcie z klientem. Doradca musi mieć wszechstronną wiedzę na temat produktów finansowych – kredytów, depozytów, funduszy. Doradcy pracujący w instytucjach finansowych często specjalizują się w danej dziedzinie np. w obsłudze firm czy kredytów hipotecznych. Oprócz wiedzy finansowej trzeba posiadać zdolności komunikacyjne, umiejętności działania pod wpływem stresu i zdolność do szybkiego rozwiązywania problemów. Jeśli chcesz poczytać o pracy bankowca, sprawdź wpis, w którym wspominałam swoją pracę w oddziale – blaski-i-cienie-pracy-bankowca 🙂 Dodatkowe kwalifikacje umożliwiające karierę w bankowości to np. CF (corporate finance); CKF (Certyfikowany Konsultant ds. Finansowych); DPB (Dyplomowany Pracownik Bankowy).
Analityk finansowy – Na tym stanowisku wymagana jest duża samodzielność i umiejętność współpracy z innymi działami np. księgowością. Analityk zajmuje się głównie analizą zebranych danych, raportami i sprawozdaniami finansowymi, badaniem rentowności oraz prognozami. Dodatkowe certyfikaty podnoszące kwalifikacje: np. ACCA oraz CFA.
Makler papierów wartościowych – zawodowo zajmuje się kupnem i sprzedażą papierów wartościowych. Maklerzy zatrudniani są na giełdzie lub w biurach maklerkich. Jest to praca, w której nie brakuje emocji, dlatego wymagana jest bardzo duża odporność na stres. Zawód maklera wymaga również dyspozycyjności, ponieważ ważne zmiany na rynkach dzieją się tak naprawdę cały czas. By zostać maklerem, należy zdać specjalny państwowy egzamin i trzeba być wpisanym na listę maklerów papierów wartościowych przez KNF. Zawód ten uważany jest za prestiżowy.
Doradca inwestycyjny – Należy do grupy zawodów regulowanych KNF. Kariera w finansach na tym stanowisku może dawać szerokie możliwości. Kwalifikacja zawodowa licencjonowanego doradcy inwestycyjnego jest odpowiednikiem międzynarodowego CFA.
CFA – (Chartered Financial Analyst CFA) – dyplomowany analityk finansowy. Zdecydowanym atutem CFA jest jego międzynarodowy charakter i renoma, przy jednoczesnym połączeniu wymogów programowych zarówno w zakresie praktyki, jak i wiedzy teoretycznej. Fakt ten sprawia, iż posiadacze tytułu CFA postrzegani są przez potencjalnych pracodawców na całym świecie jako kandydaci kompletni, w pełni przygotowani do pracy na prestiżowych stanowiskach w branży finansowej.
Posiadacze tytułu CFA najczęściej zajmują następujące stanowiska:
- Portfolio Manager
- Research Analyst
- Consultant
- Investment Banking Analyst
- Risk Manager/Director
- Finance Director
- Chief level Executive
(żródło: cfapoland)
Doradca podatkowy – Jeżeli interesuje cię kariera w finansach związana z księgowością, to możesz być zainteresowana bardziej zaawansowaną jej formą, jaką jest doradztwo podatkowe. Wszelkie szczegóły na temat egzaminów i wymagań dostępne są na stronie: Ministerstwa Finansów.
Agent Ubezpieczeniowy – Wymagania tego stanowiska są podobne do Doradcy Finansowego, tylko że skierowane w produkty ubezpieczeniowe. Na tym stanowisku można postarać się o certyfikat brokera ubezpieczeniowego. Informacje na stronie KNF.
Audytor -Zajmuje się sprawdzaniem sprawozdań finansowych, analizuje procesy kontroli wewnętrznej, przygotowuje raporty z przeprowadzonych prac wraz z wnioskami i zaleceniami. Certyfikatem podnoszącym kwalifikacje w zakresie audytu
CIA – Posiadanie certyfikatu CIA świadczy o uzyskaniu odpowiedniej praktyki w zakresie audytu, spełnieniu wymogów egzaminacyjnych oraz o ciągłym uczestnictwie w procesie szkolenia. Egzamin CIA sprawdza posiadaną wiedzę, umiejętności i kwalifikacji w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego, zgodnie z najlepszą światową praktyką i stanowi najpełniejsze z możliwych ujęcie zawodu audytora wewnętrznego. (źródło:Instytut Audytorów Wewnętrznych)
Specjalista od oceny ryzyka – W bankach osoby te odpowiedzialne są za obliczanie ryzyka związanego z danym wnioskiem np. kredytowym i są odpowiedzialne za przyjęcie go bądź odrzucenie. Pracują na tzw. back office, czyli nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem. Specjaliści od oceny ryzyka zatrudniani są we wszystkich instytucjach finansowych. Przydatne kwalifikacje: np. CRA (Chartered Risk Analyst), CERA (Chartered Enterprise Risk Analyst).
Jeśli interesujesz się finansami, to dołącz do mojej facebook-owej grupy Finanse w świecie Kobiet.
Dziękuję za przeczytanie mojego wpisu. Jeśli ci się spodobało – udostępnij. Daj mi możliwość dotarcia do większej liczby osób 🙂 Masz pytanie? Chętnie postaram się na nie odpowiedzieć w komentarzach. Chcesz coś dodać do tego wpis? Zostaw komentarz.
Dodaj swój komentarz, będzie mi bardzo miło!
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
7 komentarzy
Długo pracowałam w obsłudze klienta, bardzo lubię tą pracę, jednak chciałam więcej zarabiać i opierać tez swój zarobek na prowizjach. Wybralam pracę w finansach i podjęłam się pracy w banku. Przed tym jak zaczęłam szukać pracy, wybrałam się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunek bankowość i doradztwo finansowe. Studia bardzo dobrze przygotowały mnie do aktualnej pracy. Duża dawka wiedzy merytorycznej i bardzo klarownie wyjaśnione treśći, z którymi miałam styczność pierwszy raz.
W procesie pozycjonowania ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary i przy założonym budżecie na działania
uzyskiwać odpowiedni zwrot z inwestycji.
My web blog; dvmagic. team/seo-blog/58-seo-dla-nowej-strony-www
Interesujący wpis, jestem humanistką i nie dla mnie praca w finansach, ale podziwiam osoby, które ogarniają finanse:)
Nie zgodzę się tylko, że podpowiedź dla osób, które zastanawiają się co studiować 😉
Tzn. pewnie na wyższych stanowiskach albo kontrolnych jak najbardziej, ale doradca/agent/specjalista to SPRZEDAWCA i banki czy firmy doradcze sami szkolą pracowników – czy jest się nauczycielem polskiego, chemii czy studentem finansów. Tak tylko jeśli ktoś się boi, że “za późno” na karierę w finansach, skoro studiuje np. historię – no nie za późno, byle chcieć (umiejętności kształci się na szkoleniach, wiedzę nabywa jak w każdej branży) sprzedawać.
To prawda Klaudia, że w banku trzeba się szkolić (i to bardzo dużo), bo w każdym są inne procedury, produkty czy regulacje i to wszystko jest do wyuczenia bez względu na studia. Jednak prawda jest taka, że trzeba to lubić i jeśli ktoś totalnie nie interesuje się finansami, to będzie mu raczej ciężko w banku ogarnąć to wszystko, choć nie twierdzę, że się nie da. Sama jestem zwolenniczką otwartości i daleko mi do do stwierdzania, że tylko dane studia wystarczą do ustawienia sobie kariery na całe życie 🙂
Bardzo ciekawy wpis. Na pewno dla osób, które zastanawiają się co studiować. Takie kierunki są bardzo ciekawe, więc polecam.Ja zrobiłam licencjat z finansów i rachunkowości. Marzy mi się praca jako analityk finansowy, lecz niestety ciężko mi zdobyć pierwsze doświadczenie w tym kierunku. Zaraz po dyplomie byłam w ciąży, a teraz siedzę z maluchem w domu. Jednak staram się na bieżąco czytać najnowsze informacje finansowe, by być na bieżąco. Pozdrawiam
Trzymam kciuki, żeby kiedyś Twoje Ilono marzenie się spełniło 🙂