Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz posiadać rachunek, aby móc ewidencjonować obroty gospodarcze. Co prawda przedsiębiorcy mogą korzystać z konta osobistego, jednak większość przedsiębiorców wybiera konto firmowe. Jeżeli i Ty zauważasz przewagę rachunku biznesowego nad osobistym, otwórz go. Wcześniej jednak porównaj oferty banków, by wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb.
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma obowiązek posiadać rachunek bankowy, jednak nie musi to być typowe konto firmowe. Ustawodawca nie nakłada obowiązku korzystania wyłącznie z rachunku dedykowanego klientom biznesowym. Przedsiębiorca może posiadać rachunek osobisty i na niego przyjmować wpływy z prowadzonej działalności. Jako że nie zawsze jest to korzystne, właściciele firm wybierają przede wszystkim rachunek firmowy.
Przypadkowy wybór konta firmowego może sporo kosztować?
Chociaż konta firmowe są do siebie zbliżone, różnią się niuansami decydującymi o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. Każdy bank ma swoją ofertę (a nawet kilka różnych ofert) dedykowaną przedsiębiorcom – tak, by móc dopasować konkretne rozwiązanie do potrzeb. Dlatego tak ważne jest, by przeanalizować dostępne opcje – pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych np. z opłatami za prowadzenie rachunku.
Jak wybrać konto firmowe?
Na wybór konta firmowego warto poświęcić trochę czasu. Różnice między poszczególnymi ofertami mogą być pozornie niewielkie, a w rzeczywistości będą znaczne – decydujące o atrakcyjności konkretnego rozwiązania. Może się bowiem okazać, że bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku ale pod pewnymi warunkami – np. wtedy, gdy miesięczne saldo będzie przekraczać kilkadziesiąt tysięcy złotych. O ile jest to możliwe do zrealizowania przez duże przedsiębiorstwa, o tyle jednoosobowe działalności prowadzone na rynku lokalnym wcale nie muszą spełniać tego kryterium – wówczas przedsiębiorca musi liczyć się z opłatą nawet rzędu kilkunastu złotych.
Aby wybór konta firmowego był opłacalny, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
opłata za otwarcie rachunku
Obecnie już coraz mniej banków pobiera opłatę za otwarcie konta firmowego, chociaż jeszcze kilka lat temu było to standardem.
miesięczna opłata za prowadzenie konta
Większość banków pobiera opłatę za prowadzenie rachunku – jest ona uzależniona wyłącznie od polityki wewnętrznej instytucji. Waha się ona w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.
Niektóre banki rezygnują jednak z pobierania takiej opłaty – o ile zostaną spełnione odpowiednie warunki. Często posiadacz rachunku zobowiązany jest do wykonania kilku transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę lub – jak w przypadku Rachunku Firmowego (Toyota Bank) – do utrzymania średniego salda na wskazanym poziomie (np. 25 000 zł miesięcznie).
opłaty za przelewy standardowe
Niektórzy przedsiębiorcy każdego miesiąca wykonują nawet kilkaset przelewów miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że każdy przelew jednorazowy kosztuje choćby 1 zł, w skali miesiąca robi się z tego ogromny koszt.
Wybierając konto firmowe, trzeba zwrócić uwagę na opłaty pobierane z tytułu przelewów. Warto poszukać takiego rachunku, w ramach którego przedsiębiorca może bezpłatnie wykonywać przelewy, np. zgodnie z ustalonym przez bank limitem. Przykładowo Rachunek Firmowy w ofercie Toyota Banku daje dostęp do 1000 bezpłatnych przelewów miesięcznie (w tym do US i ZUS).
dostęp do promocyjnych produktów bankowych
Nawet jeśli na chwilę obecną nie myślisz o finansowaniu bieżącej działalności z kredytu obrotowego czy limitu kredytowego, warto wziąć to pod uwagę na etapie wyboru konta. Niektóre banki proponują atrakcyjne warunki kredytów czy lokat w przypadku założenia rachunku dedykowanego przedsiębiorcom.
miesięczna opłata za kartę płatniczą
Do rachunku firmowego, podobnie jak w przypadku konta osobistego, przypisana jest karta płatnicza. Chociaż często bank nie pobiera za nią żadnych opłat, niekiedy może wiązać się to z dodatkowym kosztem.
dostęp do systemu bankowości elektronicznej
Współcześni przedsiębiorcy cenią sobie czas, dlatego nie dla nich osobiste wizyty w placówkach banków. Jeśli wychodzisz z podobnego założenia, wybierz rachunki z bezpłatnym dostępem do bankowości elektronicznej. Dzięki temu będziesz na bieżąco monitorować stan firmowych finansów oraz będziesz mógł korzystać ze środków niezależnie od godzin otwarcia banku.
Im więcej parametrów rachunku firmowego porównasz, tym lepszego i bardziej dopasowanego do swoich wymagań wyboru dokonasz.
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację 🙂
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
(wpis powstał przy współpracy z Toyota Bank)