Chcesz sprzedawać kursy i e-booki oraz produkty elektroniczne? To wcale nie jest takie trudne! Zobacz, jak najłatwiej uruchomić sprzedaż na swoim blogu opartym o WordPressa.
Jak tworzyć produkty elektroniczne – kursy i e-booki
Kurs online
Swój pierwszy kurs online składający się z lekcji video i materiałów do pobrania stworzyłam ponad rok temu. Pokazuję w nim, jak w ciągu maksymalnie tygodnia zorganizować od podstaw budżet domowy i jak zapanować nad wydatkami.
Praca nad kursem zajęła mi kilka miesięcy. Myślę, że planując sprzedaż kursu internetowego, dobrze jest przeznaczyć na ten proces od 1 mc. do 3 mc. Cały proceder jest dość rozbudowany i trzeba wykonać naprawdę masę różnych czynności. Choć oczywiście początkowo wydawało mi się, że wystarczy usiąść, zrobić, sprzedać. Niestety rzeczywistość jest bardziej brutalna. I choć produkty elektroniczne faktycznie sprzedają się praktycznie same nawet wtedy gdy śpię, to nie tworzą się same.
Pracę nad kursem “Prosty Budżet Domowy” podzieliłam na takie etapy:
✅ Opracowanie materiałów – najpierw trzeba było stworzyć zawartość merytoryczną, ćwiczenia dla kursantów, materiały do pracy, przykłady do kursu. U mnie to były bardzo rozbudowane prace, ponieważ do kursu dołączone zostały także pliki Excel, które należało opracować. Najpierw stworzyłam konspekt kursu, a następnie małymi krokami tworzyłam poszczególne moduły i lekcje.
✅ Produkcja kursu video – tutaj już wiedziałam dokładnie, że powstanie 7 modułów i miałam plan na 22 lekcje. Rozpisałam dokładnie, w której lekcji będę o czym mówić, więc mogłam przejść do działania. W tym kroku powstawało opracowanie graficzne – musiałam zrobić grafiki i prezentacje do kursu, stworzyłam nagrania i połączyłam wszystko w jedną całość. Nagrałam też filmiki promocyjne na YT, instrukcje obsługi do szablonów Excel i zapowiedzi.
✅ Opracowanie techniczne – w przedostatniej fazie trzeba było zmontować filmy, stworzyć stronę sprzedażową produktu, stronę dla kursantów (na kształt platformy do kursów online) oraz podopinać wszystkie techniczne aspekty – stworzyć produkt, popracować nad płatnościami itd.
✅ Sprzedaż – poporzednie etapy były dla mnie bardzo czasochłonne. Tak naprawdę miałam ochotę po tym wszystkim już siąść i nic więcej nie robić. Jednak jak się okazało, stworzenie produktu elektronicznego jest dopiero połową sukcesu. Potem wchodzi sprzedaż i promocja, które również wymagają sporej ilości energii. Chyba wcześniej nie miałam dokładnie świadomości, że to może być tak wyczerpujące. Zwłaszcza gdy robi się to pierwszy raz i praktycznie w 100% samodzielnie. Niemniej muszę przyznać, że już po wszystkim satysfakcja jest gwarantowana 🙂
Mini kurs
Mini kurs online to taka wersja light kursu internetowego. Na chwilę obecną w sklepie Pieniądz jest Kobietą, dostępne są 3 mini szkolenia, które są zapisem wyzwań. Posiadają lekcje video i materiały do pracy, ale nie są to tak bardzo rozbudowane jak kursy. Przeważnie zawierają 3-4 szybkie lekcje (treningi z finansów), które można wprowadzić od razu do życia.
Do nagrywania i montażu video stosuję program OBS i Da Vinci. Gotowe pliki udostępniam za pomocą Youtube.
E-book
W ciągu prawie 1,5 roku prowadzenia sklepu online, napisałam 3 elektroniczne książki. Etapy tworzenia kursu online w formie pdfa są podobne, choć oczywiście dużo prostsze.
Do złożenia e-booka wystarcza Word i znajomość programu graficznego. Ja grafiki tworzę w Photoshopie i Canvie. Korektę zlecam zawsze Anicie, ponieważ po sobie nigdy nie wyłapie się wszystkich błędów. Wersję pdf można zrobić samodzielnie, natomiast format epub i mobi zleciłam firmie zewnętrznej. E-booki uważam chyba za najbardziej wdzięczne produkty elektroniczne, które stworzyłam i sprzedaję w ramach PJK.
Jak sprzedawać produkty elektroniczne na blogu dzięki WooCommerce
Na blogu produkty elektroniczne można sprzedawać w cyklu ciągłym lub w ramach akcji. Początkowo swój kurs online wypuściłam w 2 tygodniowym bloku premierowym, po czym zaknęłam jego sprzedaż na jakiś czas. Potem uznałam jednak, że jest to taki kurs, do którego czytelniczki powinny mieć stały dostęp. Robię czasami promocje z różnych okazji – jak na przykład teraz – wszystko jest dostępne za pół ceny w sklepie PJK. To jest okazja, aby wyłapać dany produkt taniej.
Sprzedaż jest jednak ciągła, co pozwala zarabiać nawet wtedy, gdy śpię 😉
Część z was pewnie już wie, że sklep PJK uruchomiłam na WooCommerce – darmowym rozszerzeniu do WordPressa. Dzięki temu logując się na stronę, mam wszystko w jednym miejscu i mogę obsługiwać bloga i sklep za pomocą jednego panelu administratora. O tym, dlaczego polecam to rozwiązanie, szczególnie dla produktów elektronicznych, pisałam tutaj – zalety-sklepu-na-woocommerce
Atrakcyjne Landing Pages, aby lepiej sprzedawać kursy i e-booki
WooCommerce daje możliwość tworzenia tzw. produktów. Wygląd stron produktowych jest ściśle określony według szablonu, z jakiego korzystam. Chcąc mieć ładniej wyglądające strony, muszę tworzyć je dodatkowo dla każdego produktu jako tzw. landing page. Szablon do WordPressa, z którego korzystam plus wtyczka Elementor, umożliwiają mi tworzenie ciekawych stron lądowania szytych pod kursy i e-booki oraz produkty elektroniczne.
Tu znajdziesz więcej informacji na temat tego, co powinna zawierać sprzedająca strona produktu w tym e-booka lub kursu online – jak-stworzyc-sprzedajaca-strone-produktowa
Automatyczne fakturowanie, by sprzedawać produkty elektroniczne bez wysiłku
WooCommerce obsługuje zamówienia w moim imieniu – sprzedaje i wysyła maile z zamówieniami. Dodatkowo jednak korzystam z rozwiązania, które automatyzuje sprzedaż do systemu księgowego. W tym celu wykorzystuję wtyczkę stworzoną dla iFirma. Łączy ona mój sklep z moim kontem w biurze rachunkowym. Dzięki temu sprzedaż jest od razu rejestrowana, a klienci z automatu otrzymują dowód zakupu. Bardzo wygodne rozwiązanie.
Mailing, by skuteczniej sprzedawać kursy i e-booki
Sklep na WooCommerce daje także możliwość integracji z kontem do obsługi mailingu na MailerLite. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu mogę tworzyć nie tylko bazę subskrybentów, ale specjalne grupy odbiorców z podziałem na klientów różnych rozwiązań dostępnych w sklepie. Chyba nie muszę mówić, że to kolejna mega wygodna automatyzacja, która skraca mój czas potrzebny na pracę do minimum.
Bramka płatności, by sprzedawać kursy i e-booki nawet śpiąc
Ostatnia bardzo wygodna integracja ze sklepem, która pozwala całkowicie zautomatyzować sprzedaż w sklepie online – bramka płatności. Osobiście korzystam z Przelewy24 i bardzo polecam to rozwiązanie. Dzięki niemu klienci mogą w bezpieczny i wygodny sposób dokonywać dowolnej płatności online.
Dzięki automatyzacji sprzedaży w sklepie mam więcej czasu na kontakt z czytelnikami bloga i klientami sklepu. To jednak ciężko jest w zupełności zastąpić technologią 🙂
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie – jak sprzedawać kursy i e-booki oraz produkty elektroniczne na blogu, napisz na adres www.agencjainteraktywnakielce.pl/kontakt. Tam pomagam biznesom rozwijać skrzydła 🙂
Ostatnie wpisy:
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
2 komentarze
Korzystasz z jakiejś wtyczki do kursów? Mam stronę na wordpressie i właśnie szukam wtyczek pod kursy godnych polecenia. Myślałem o czymś na zasadzie strony membership. Może coś doradzisz?
Ogólnie nie mam nic specjalnie dedykowanego tylko dla kursów, wszystko oparte z grubsza jest na funkcjach WordPressa, WooCommerce i wtyczce WooCommerce Membership Integration :))