Od 15 lutego fiskus przyjmuje już rozliczenia PIT 2020 przez internet. W tym roku wchodzą w życie nowe zmiany. Jak teraz wygląda rozliczenie PIT online?
W ten weekend ruszyła możliwość rozliczenia ze skarbówką PIT 2020 drogą online. Zrobiłam w ten sposób już pierwsze rozliczenia PIT.
PIT 2020
Tradycyjnie już do końca stycznia pracodawcy musieli przekazać PIT 11 do Urzędów Skarbowych. Nie uległy również zmianom terminy dostarczenia pracownikom PIT 11. Tu jak zawsze obowiązuje termin do końca lutego. Czas na rozliczenie z fiskusem mamy do 30 kwietnia 2020. Jeśli ktoś nie zrobi tego w tym terminie, zostanie automatycznie rozliczony przez skarbówkę.
Już drugi rok z rzędu większość z nas ma możliwość skorzystać z rozliczenia PIT online przygotowanego przez Skarbówkę. Od ubiegłego roku pracownicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z rozliczeń PIT-ów online. Obowiązek rozliczenia zeznań podatkowych wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa.
Od 15 lutego można się logować w systemie Twój e-PIT, by zatwierdzić, bądź poprawić swój PIT 2020. Tu można się zalogować – Twój e-PIT
W tym roku usługą Twój e-PIT objęta jest większa liczba zeznań – także PIT-28 (dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych) oraz PIT-36 (dot. osób, które m.in. rozliczają przychody z emerytur i rent z zagranicy).
Ministerstwo Finansów podaje kilka wyjątków dotyczących PIT-28 i PIT-36, o których należy pamiętać:
- PIT-28 za 2019 r. można składać w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego do 2 marca 2020 r.;
- Składając PIT-28 za pośrednictwem usługi nie można skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko;
- Rozliczenie roczne na formularzach PIT-28 i PIT-36 nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2020 r. (w przeciwieństwie do rozliczeń PIT-37 lub PIT-38).
PIT 2020 – co można odliczyć
Rozliczenie PIT online może zawierać poniższe ulgi do rozliczenia za 2019
- ulga na internet
- ulga na dziecko
- składki ZUS, w tym składki zdrowotne
- wpłaty na IKZE
- ulga dla krwiodawców
- ulgi dla osób niepełnosprawnych
- ulga dla młodych do 26 r.ż.
- ulga termomodernizacyjna
- darowizny na cele edukacji zawodowej
- darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego
Rozliczenie PIT online
Twój e-PIT umożliwia zeznanie podatkowe dla osób rozliczających się za pomocą PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.
W ubiegłym roku, na początku wprowadzenia usługi rozliczania PIT online, były pewne problemy z możliwością logowania się na stronę. W tym roku udało mi się rozliczyć w ten sposób już kilka PIT-ów i obyło się bez zbędnych niespodzianek. Wszystko zostało przygotowane należycie.
W ubiegłym roku Zmiany w podatkach 2019: e-PIT/ preferencyjny ZUS/ulga termomodernizacyjna
Aby się zalogować do swojego rozliczenia, przygotowane przez skarbówkę, należy podać kilka danych. Znajdziesz je na screenie poniżej:
Ministerstwo Finansów podało, że w tym roku automatycznie uwzględnia ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia, jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem i dla dzieci urodzonych w 2019 r.
Resort poinformował, że podobnie będzie z wprowadzoną w 2019 r. tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia).
“Jeśli podatnik nie złożył pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 r. i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – wówczas otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał, a której zwrot przysługuje podatnikowi” – podano w komunikacie MF. Jeśli dochody podatnika w całości są objęte ulgą, to po zalogowaniu w usłudze będzie taka informacja. Wtedy nie trzeba składać rozliczenia PIT. W przypadku dodatkowych dochodów trzeba uzupełnić i wysłać swój e-PIT.
“Jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu (i np. przekroczył próg, objęty ulgą), to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie PIT w usłudze” – poinformowało Ministerstwo.
Resort podał również, że na kolejne ułatwienia mogą liczyć podatnicy, którzy osiągną nadpłatę. W usłudze Twój e-PIT już od końca lutego ma widnieć informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.
Od tego roku w usłudze nastąpiła też zmiany na etapie uwierzytelnienia się do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. W przypadku kwoty 0 (zero) należy podać imię ojca małżonka.
Zachowaj bezpieczeństwo
Rozliczenia PIT online dopiero ruszyły, a Ministerstwo Finansów już wydało specjalne ostrzeżenie:
“Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów (MF). Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych. Wiadomości takie należy traktować jako niebezpieczne i je usuwać”.
Ostatnie wpisy:
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
- Back to school z Bankiem Pekao S.A. Nowoczesne bankowanie dla młodych i całej rodziny