Kiedy ubiegasz się o kredyt mieszkaniowy, musisz pokonać wiele trudności. Oprócz samego wniosku, będziesz musiał dostarczyć do banku również wiele innych dokumentów. Poniżej dowiesz się, jakie konkretnie dokumenty będą ci koniecznie potrzebne.
Czym jest kredyt mieszkaniowy?
Kredyt mieszkaniowy to rodzaj kredytu hipotecznego, a więc takiego, którego zabezpieczeniem jest dom bądź mieszkanie, na które zostanie on przeznaczony. Samo przeznaczenie kredytu mieszkaniowego jest z góry określone – może on być wykorzystany wyłącznie na cele mieszkaniowe, a zatem zakup mieszkania, domu lub garażu, albo wykup mieszkania komunalnego.
Wybór odpowiedniego kredytu nie powinien być trudny – kredyty mieszkaniowe porównasz i wyślesz wniosek korzystając z hotmoney.pl. Jednak ubiegając się o niego, trzeba przejść przez wiele formalności. Przede wszystkim sam wniosek o kredyt nie wystarczy – musi być do niego dołączony cały szereg innych dokumentów.
Jakie dokumenty identyfikujące odbiorcę są potrzebne, by ubiegać się o kredyt mieszkaniowy?
Na początek rzecz oczywista – żeby bank mógł rozpatrzyć wniosek, musi wiedzieć, kto go składa. Stąd potrzeba dołączenia dokumentów, które potwierdzą twoją tożsamość. Dokumenty takie muszą być dwa. Pierwszym jest dowód osobisty, a drugim inny dokument tożsamości ze zdjęciem. W tym charakterze akceptowalny jest paszport, prawo jazdy bądź legitymacja ubezpieczeniowa.
Bank chce jednak nie tylko znać twoją tożsamość, ale też zyskać informacje o twojej sytuacji rodzinnej. Dlatego w przypadku intercyzy musisz przedłożyć akt notarialny stwierdzający rozdzielność majątkową, a w przypadku rozwodu lub separacji prawomocne orzeczenie sądu, które będzie potwierdzeniem tego stanu.
Jakie dokumenty dotyczące dochodów trzeba złożyć, by otrzymać kredyt mieszkaniowy?
Podejmując decyzję o przyznaniu kredytu, banki kierują się różnymi czynnikami. Przede wszystkim to musi być dla nich opłacalne, dlatego wiele uwagi poświęca się określeniu zdolności kredytowej klienta. A w tym celu bank musi się jak najwięcej dowiedzieć o zatrudnieniu kredytobiorcy i wysokości jego dochodu.
To, jakie konkretnie dokumenty należy złożyć, zależy od rodzaju twojego zatrudnienia. Jeśli jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, zakład pracy będzie musiał wypełnić bankowe zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości twojego dochodu. W części przypadków bank wymaga też dołączenia wyciągu z konta osobistego za ostatnie trzy miesiące. Indywidualne procedury stosowane przez konkretne placówki mogą też wymagać od ciebie złożenia świadectwa pracy, rocznego zeznania podatkowego czy wyciągu z karty kredytowej.
Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, powinieneś dodatkowo przedstawić kopie umów z ostatniego roku łącznie z rachunkami. Oprócz tego wymagać się będzie od ciebie deklaracji podatkowej PIT przynajmniej za ostatni rok
Możesz też otrzymywać dochody dzięki własnej działalności gospodarczej. Jeżeli tak właśnie jest, a z Urzędem Skarbowym rozliczasz się na zasadach ogólnych, będziesz musiał bankowi przedstawić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Jeżeli natomiast rozliczasz się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musisz do banku dostarczyć oświadczenie o wysokości dochodów w roku bieżącym i ewidencję przychodów, również obrazującą stan w tymże roku. Musisz też być gotowy na to, że część banków będzie wymagać oprócz tego, abyś dołączył wyciąg z rachunku bieżącego firmy.
Jeżeli prowadząc własną działalność rozliczasz się na zasadzie karty podatkowej, bank będzie wymagał dostarczenia aktualnej decyzji Urzędu Skarbowego, określającej wysokość podatku w formie karty podatkowej.
Jakich dokumentów dotyczących nieruchomości wymaga się przy kredycie mieszkaniowym?
Wreszcie dochodzimy do dokumentów, które dotyczą niejako sedna sprawy czyli samego przedmiotu kredytowania, a także zabezpieczenia kredytu. I tu znowu to, jakie dokumenty jesteś zobowiązany złożyć, jest zależne od pewnych warunków. Konkretnie tym czynnikiem jest to, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego.
Jeśli nabywasz ją na rynku pierwotnym, to do wniosku o kredyt dołączyć musisz cały szereg dokumentów, w tym umowę przedwstępną z deweloperem, odpis z księgi wieczystej gruntu, wypis z ewidencji rejestru gruntów.
Trzeba też złożyć dokumenty dotyczące dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, w tym odpis KRS. Musisz ponadto przedstawić prawomocną decyzję pozwalającą na budowę, a także wydane przez odpowiedni urząd pozwolenie na użytkowanie budynku (albo potwierdzenie przyjęcia do użytkowania bez zastrzeżeń, w sytuacji, gdy budowla nie jest jeszcze ukończona). Musisz też dołączyć kopie pełnomocnictw osób, które reprezentują dewelopera, w wypadku, jeśli nie ma ich w Krajowym Rejestrze Sądowniczym.
Jeżeli nieruchomość nabywasz na rynku wtórnym, lista dokumentów jest nieco krótsza – musisz dostarczyć umowę przedwstępną nabycia nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, dokumenty potwierdzające posiadanie praw do nieruchomości przez zbywcę, a jeśli stanowi ona własność spółdzielni mieszkaniowej, to również zaświadczenie ze spółdzielni o otrzymaniu przydziału oraz zaświadczenie o terminowym uiszczeniu opłat.
Jakie dokumenty dotyczące innych finansowych zobowiązań są potrzebne, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy?
Dodatkowe dokumenty musisz przedstawić, jeśli posiadasz stałe zobowiązania finansowe, mogące wynikać na przykład z zaciągnięcia wcześniej innego kredytu. Jeśli wciąż spłacasz te zobowiązania lub dopiero niedawno zakończyłeś spłatę, bank może sobie od ciebie zażyczyć, abyś dostarczył kopie umów, dowody ostatnich płatności albo zaświadczenie o dokonaniu całkowitej spłaty.
Dodaj swój komentarz, będzie mi bardzo miło!
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację i na pewno będę Ci za to bardzo wdzięczna
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
oraz blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
Artykuł powstał przy współpracy twórcy serwisu hotmoney.pl