Oszczędności można gromadzić na wiele różnych sposobów. Co więcej, istnieje wiele sposobów na ich pomnażanie czy zabezpieczenie. Istotną kwestię stanowi również forma oraz miejsce ich przechowywania. Czy posiadanie gotówki w domu to rozsądny pomysł? Jak duża część oszczędności powinna zasilać przysłowiową skarpetę? Dziś odpowiadamy na te i wiele innych pytań dotyczących plusów i minusów trzymania dużych pieniędzy w domu.
Dzisiaj zapraszam Was do wpisu gościnnego Jakuba Góreckiego na temat posiadania oszczędności w domu.
W jakich okolicznościach warto rozważyć trzymanie oszczędności w domu?
Posiadanie oszczędności to gwarancja finansowej stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa i płynności. Pierwszym krokiem na drodze do oszczędzania powinno być pozbycie się wszelkich zobowiązań, gdyż wynikające z nich koszty są na tyle wysokie, iż „zjadają” ewentualne zyski płynące z lokat, rachunków oszczędnościowych lub innych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych. Spłata posiadanych zobowiązań i rozpoczęcie gromadzenia oszczędności to moment, który rodzi wiele pytań. Dotyczą one nie tylko wysokości tzw. poduszki bezpieczeństwa, a więc środków, które powinny wystarczać na kilka miesięcy życia (np. w przypadku utraty pracy), optymalnej strategii oszczędnościowej i inwestycyjnej, ale również formy gromadzenia oszczędności.
Zdecydowana większość decyduje się na przechowywanie oszczędności w banku, co ma wiele zalet, jednak nie brak również zwolenników trzymania oszczędności w domu. Jakie wady i zalety wiążą się z takimi wariantami oszczędzania?
Plusy i minusy trzymania oszczędności w domu
Przechowywanie pieniędzy w domu to zarówno plusy jak i minusy. Decydując się na takie rozwiązanie, warto być świadomym zarówno korzyści jak i zagrożeń wynikających z takiego rozwiązania. Dlaczego trzymanie oszczędności w domu to dobry pomysł?
Komfort i wygoda
Posiadanie gotówki w domu to niewątpliwie komfortowa sytuacja. Dokonanie płatności nie wymaga bowiem wizyty w banku czy pobliskim bankomacie. Utrudniony dostęp do bankomatów bądź placówek bankowych (np. na wsi) to również argument, który przemawia na korzyść dysponowaniem gotówką. Wycofanie większych środków z konta lub lokaty nierzadko wymaga wcześniejszego awizowania – posiadanie gotówki to skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu i oszczędność czasu.
Zachowanie płynności
Gotówka gwarantuje ponadto wysoką płynność. Z pewnością każdy miał okazję doświadczyć tymczasowych problemów z dostępem do bankowości internetowej i tym samym niemożności dokonania pilnych płatności.
Anonimowość i brak zaufania do banków
Trzymanie oszczędności w domu to dla wielu również sposób na anonimowość – i niekoniecznie musi się to wiązać z ukrywaniem środków pochodzących z nielegalnych źródeł. W dobie rosnącego zagrożenia cyberatakami coraz większym problemem jest ponadto rosnący brak zaufania do banków.
Mimo wielu wad i zagrożeń związanych z deponowaniem oszczędności w bankach, rozwiązanie to ma również wiele zalet. Warto je wziąć pod uwagę i zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty jak:
Oprocentowanie
Przechowywanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie nie gwarantuje jakichkolwiek profitów, a uwzględniając inflację jest wręcz nierozsądne z ekonomicznego punktu widzenia. Nawet niewielkie oprocentowanie to szansa na uchronienie się przed inflacją i wypracowanie ewentualnych zysków.
Bezpieczeństwo
Pomijając kwestie zagrożeń cyberatakami, deponowanie oszczędności w banku to sposób na zabezpieczenie się przed utratą majątku. Mowa nie tylko o pozbyciu się zmartwień dotyczących kradzieży przechowywanych w domu środków, ale również zabezpieczeniu się na wypadek upadku banku – Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje w takich sytuacjach zwrot środków do równowartości 100 tysięcy euro.
Utrudniona dostępność do oszczędności
Przechowywanie środków w banku jest wygodne i zapewnia dużą dostępność środków, jednak nie tak dużą jak posiadanie gotówki w domu. Rodzi to często pewne pokusy, dlatego deponowanie oszczędności w banku to doskonałe rozwiązanie dla osób, które obawiają się, że szybko roztrwonią dostępne pod ręką pieniądze.
Kto powinien skorzystać z tego rozwiązania?
Posiadanie oszczędności wyłącznie w gotówce to nie najlepszy pomysł. Znacznie rozsądniej będzie postawić na dywersyfikację i posiadany majątek przechowywać zarówno w domu, jak i w banku. W jakich proporcjach? Biorąc pod uwagę fakt, iż pieniądze deponowane w banku są zwykle oprocentowane, warto ich większą część zdeponować na lokacie lub rachunku oszczędnościowym. Nie zaleca się trzymania w domu środków większych aniżeli równowartość miesięcznego lub dwumiesięcznego wynagrodzenia. Środki w takiej wysokości powinny być wystarczające do bieżącego regulowania swoich zobowiązań, finansowania niespodziewanych wydatków czy korzystania z nadarzających się okazji cenowych.
Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki, ekonomista i redaktor bloga finansowego MySaver o oszczędzaniu i inwestowaniu.
A wy jak myślicie, czy oszczędności warto przetrzymywać w domu?
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację 🙂
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
10 komentarzy
Staram się nie trzymać większej ilości gotówki w domu. Wbrew temu, co sądzi wielu ludzi, czuję, że bezpieczniejsze są jednak w banku 🙂
Trzymanie pieniedzy w banku to najwiekszy blaď
Argumenty:
Kasa w banku to jedynie zapis matematyczny jedno klikniecie myszka i po kasie.
Wystarczy jedna rakieta która spadnie na Polske i mamy panike przy bankmatach , zero kasy do odzyskania.
Ten kto ma gotówke ten jest zabezpieczony .
Wszystko z rozsadkiem. Jednak trzymac w domu wieksza gotowke to tez strach 🙂
Myślę, że w sytuacji, gdzie większość z nas dostaje wynagrodzenie na konto w banku, trzymanie pieniędzy w domu jest po prostu niewygodne. Nie wyobrażam sobie comiesięcznej wizyty w banku po odbiór wypłaty. 🙂
Ja akurat za bardzo pieniędzy w domu nie trzymam, ale np. moja babcia całkowicie nie ufa kontom bankowym itp.
Co do podziału pieniędzy na różne banki, to ja też jestem za takim rozwiązaniem. Autor tego wpisu – Jakub- też odradził trzymanie większej sumy w domu 🙂
Ja to się troszkę boję trzymać pieniędzy w domu. Ostatnio wszędzie płacę kartą. Jak mam gotówkę w portfelu to jakoś szybciej mi się rozchodzi. Niektórzy zresztą wogóle nie powinni trzymać w domu kasy. Mam takiego kolegę-progarmistę. Żyje w innym świecie, buja w obłokach. Zdarzyło mu się nie zamknąć drziw do mieszkania przed wyjście z pracy. Ba, zostawił je nawet lekko uchylone. No i co ? Okradli go. Wynieśli sprzęt elektorniczny, jakąś gotówkę itd. No i stwierdził, że drzwi to może mu się zdarzy nie zamknąć, ale pieniędzy w domu już nie będzie trzymał.
Ja też Kasiu bałabym się właśnie czegoś takiego. Jakieś drobne pochowane po skarbonkach są u mnie normą, albo kwoty na bieżące wydatki ewentualnie. Jednak nic więcej 😉
Nie zgodzę się, że oprócz cyberataków, trzymanie majątku w banku jest bezpieczne.
Jest wiele zagrożeń, włącznie z aktualną władzą która chce wiedzieć za wiele o nim…
Krecik żyjemy w takich czasach, że dla chcącego nic trudnego 😉 Jeśli korzystasz z komputera, smartfona, kilku aplikacji i internetu, to i tak jak ktoś będzie chciał wiedzieć o Tobie wszystko, to będzie wiedział. Już nie mówię o monitoringach i satelitach 😉