Remont mieszkania w bloku potrafi być zabójczym wyzwaniem! Sama się o tym właśnie przekonałam. Niedawno zakończyliśmy całkowitą metamorfozę naszego lokum. I pomyślałam, że bardzo chętnie podzielę się z wami swoimi wnioskami czy przeszkodami, na jakie natrafiliśmy. No i oczywiście efektami! Dzisiaj zapraszam więc na pierwszą część z cyklu #NaszeM – Przepisy.
Remont mieszkania w bloku zaczęliśmy w ostatnich dniach lipcach, a skończyliśmy pod koniec września. Tak naprawdę jednak urządzamy się nadal, choć jest już połowa października. Teraz to są już tylko detale, ale nigdy nie sądziłam, że to może tak długo trwać. Przyznam, że jednak naiwna byłam. Przecież mówili, że jak porywam się na totalny remont generalny, to cudów z terminami nie będzie. Pewnie dlatego, że planując szczegóły remontu szukałam inspiracji w pewnym znanym programie telewizyjnym. Obejrzałam w internecie kilkanaście odcinków generalnych remontów, gdzie potrafią cuda zdziałać w ciągu 5 dni 😉
Stąd teraz moje postanowienie, że wszystko na temat remontu podzielę na dłuższy cykl. Jest tego zbyt dużo jak na jeden wpis na blogu. Remont trwał kilkanaście tygodni, ale przygotowania do niego tak naprawdę zaczęliśmy już dużo wcześniej. Dlatego dzisiaj będzie trochę o początkach i o przepisach związanych z remontem w mieszkaniu.
Zapraszam na pierwszy punkt cyklu #NaszeM.
Remont mieszkania w bloku
Gdy rozpoczynaliśmy rozważania na temat remontu mieszkania, to w pierwszej kolejności zaczęliśmy od prostego planu prac. Na początku nie wiedzieliśmy czegoś takiego, czy metamorfoza naszego mieszkania będzie wymagała zatrudnienia kierownika budowy i uzyskania pozwolenia na budowę, czy potrzebna będzie zgoda spółdzielni (u ciebie też może być wspólnoty mieszkaniowej czy dewelopera), aby remont mieszkania w bloku był wykonany zgodnie z przepisami. To był nasz pierwszy tak duży remont, choć #NaszeM. posiadamy już kilka lat.
Remont planowaliśmy zacząć w okresie późnej wiosny lub latem, więc już niemalże na początku roku chciałam wyjaśnić wszelkie kwestie w spółdzielni i administracji. Ponieważ nasz plan obejmował przemianę dwupokojowego mieszkania w mieszkanie trzypokojowe, spodziewałam się niezłych schodów.
Przepisy dotyczące remontu
Remont mieszkania w bloku nie jest łatwy. Trzeba liczyć się z obecnością sąsiadów i czynników, na które nie ma się żadnego wpływu. A jeśli dodamy do tego stare budownictwo, to szybko się okazuje, że sporą część planów trzeba rewidować.
Przeprowadzając remont mieszkania w bloku, najważniejszą sprawą wymagającą ustalenia już na samym początku jest to, czy prace będą dotyczyły ingerencji w ściany nośne, stropy, kanały wentylacyjne, piony wodne, kanalizacyjne, elektryczne czy gazowe. Chcąc uniknąć wymaganych specjalnych zgód, należy zachować dotychczasową kubaturę nieruchomości i nie ingerowaliśmy w elementy instalacji, za które odpowiada zarządca budynku. To oznacza, że na terenie samego mieszkania wymiana wszystkich instalacji, czy ich przeniesienie jest dobrowolna.
Zaplanowaliśmy przeniesienie kuchni do dużego pokoju i stworzenie aneksu kuchennego tak, aby pozyskać nowy pokój po starej kuchni. I o ile nie ruszaliśmy kominów i ścian nośnych ani pionów, to bez problemu mogliśmy to zrobić. To była dla mnie ulga, bo trochę obawiałam się jakiejś papierologii.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Drugi tydzień remontu i w końcu mały pomocnik znalazł dla siebie odpowiednią fuche na weekend 😜 Po wymianie elektryki w mieszkaniu, wymianie i przeniesieniu hudrauliki jesteśmy w końcu na półmetku 😄 Prawie całkowity brak kuchni i łazienka działająca na pół gwizdka sprawiają, że nie mogę doczekać się już końca 💪🏻
Regulamin, administracja i najważniejsze szczegóły
Wszystkie obowiązujące podczas remontu przepisy można zazwyczaj odnaleźć w „Regulaminie porządku domowego dla użytkowników lokali mieszkalnych” w spółdzielni. W szczególności warto zapoznać się z punktem „Zasady eksploatacji instalacji technicznych i wymogi p. poż. w lokalach mieszkalnych”. Tam, w zależności od rodzaju instalacji, powinien być wyszczególniony zakres prac wymagających zgłoszenia w Administracji Osiedla.
Remont mieszkania w bloku łączy się z jedną bardzo ważną zasadą – specjalistyczne prace powinny być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy lub osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Co do tego zapisu nie miałam wątpliwości, bo przecież chodziło o bezpieczeństwo nasze i naszych sąsiadów. Dlatego jeszcze na wiosnę postanowiliśmy ustalić wszelkie szczegóły z ekipą elektryków i ekipą hydrauliczno – gazową.
Dostosowanie się do obowiązujących przepisów na pewno może zaoszczędzić nieprzyjemnych konsekwencji związanych dokonaniem samowoli budowlanej. Przepisy te jasno określają zasady, jakie prace można lub należy okresowo wykonywać, aby zapewnić funkcjonalność lokalu oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu.
Dlatego zasada numer 1 to – jeszcze przed remontem zrewiduj plany. Zwłaszcza jeśli przewidujesz różnego rodzaju przebudowy, zabudowy czy rozbiórki. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej skontaktować się wcześniej z odpowiednimi organami nadzoru lokalu lub dokładnie zapoznać się z regulaminem danej administracji.
Remont mieszkania w bloku – elektryka
Prawno dotyczące remontu w bloku jest restrykcyjne, ale ma zabezpieczać lokatorów przed samowolą budowlaną . Kilka lat temu, jeden z moich znajomych miał „oszczędnego” sąsiada, który przy pomocy gumowej rurki postanowił naprawić coś w instalacji gazowej. Zafundował tym czynem wszystkim mieszkańcom swojej klatki pół roku darmowego hotelu….po tym, jak cały jego pion wyleciał w powietrze. Na szczęście nikt fizycznie (poważnie) nie ucierpiał, choć głupota ludzka w tym przypadku dosięgła chyba księżyca. Na takich rzeczach i na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać. Gdzie szukać zdrowych oszczędności podczas remontu, pokażę wam w kolejnych wpisach z tego cyklu.
Wracając do zgłoszeń związanych z remontem, to oprócz kontaktu z administratorem bloku, potrzebowaliśmy zgłosić prace do zakładu energetycznego – w przypadku prac związanych z instalacją elektryczną. U nas oprócz wymiany plomby licznika po wymianie całej instalacji elektrycznej, dokonano też wymieniany samego licznika. Od momentu zgłoszenia do pojawienia się pracownika PGE ZEORK upłynęło kilka dni, więc raczej szybko działają.
Priorytetem stało się bezpieczeństwo w naszej nieruchomości. Jednym z powodów remontu była właśnie stara, aluminiowa instalacja elektryczna, która powodowała przepalanie kabli. Niestety stare aluminiowe przewody elektryczne przy dzisiejszych obciążeniach nie dają rady. A utlenianie się aluminium może doprowadzić do zagrożenia pożarowego. Dlatego zwiększyliśmy ilość bezpieczników i zastosowaliśmy tzw. „różnicówkę”, która ma dodatkowe funkcje ochronne. Elektrycy założyli też dziesiątki metrów nowych kabli, tym razem o odpowiedniej grubości. Mam nadzieję, że to uchroni nas przed niebezpiecznymi zdarzeniami. W naszym przypadku te prace nie odbiegały od standardu. Inaczej wyglądałaby sprawa, gdybyśmy chcieli mieć dostępne w mieszkaniu zasilanie trójfazowe. Istnieje możliwość posiadania takiego przyłącza elektrycznego, na szczęście u nas nie było to konieczne. Ja się na tym raczej nie znam, ale jeżeli potrzebujesz informacji na ten temat, to tutaj znajdziesz fajny opis – siła . Proces załatwienia takiej zmiany byłby zdecydowanie trudniejszy.
Gaz w mieszkaniu
Z tego, co się dowiedziałam, instalacja aneksu kuchennego w pokoju, może się wiązać z potrzebą utworzenia nowej wentylacji. Jeśli w grę wchodzi używanie gazu. A dodatkowych perturbacji chciałam uniknąć za wszelką cenę. Dlatego już na początku planowania remontu postawiliśmy na samą elektrykę w kuchni. Zresztą na chwilę obecną mamy kuchenkę elektryczną, więc przenoszenie instalacji gazowej do nowej kuchni byłoby niepotrzebną inwestycją. Dzięki temu nie musieliśmy się martwić o sprawy związane z przeniesieniem gazu. Pozostaliśmy tylko przy gazie w łazience, w której mamy piecyk do ogrzewania wody. Przez chwilę zastanawiałam się nawet nad całkowitą rezygnacją z tego rozwiązania. Doszłam jednak do wniosku, że elektryczne podgrzewacze wodne na pewno nie wygenerują nam niższych rachunków niż obecny gaz.
Remont i awaria
Kolejna sprawa, to mogące pojawić się w remontowanym mieszkaniu awarie i uszkodzenia. Tego bałam się chyba najbardziej, zwłaszcza przy wymianach tych wszystkich instalacji. Miałam obawy przed pożarem, ulatnianiem się gazu czy zalaniem sąsiadów z parteru. Oczywiście nic aż tak złego się nie wydarzyło podczas prac, ale uważam, że zawsze warto mieć plan B. Byłam przygotowana na to, jak reagować w razie takiej awarii.
Ze strony prawnej wygląda to tak – najpierw kontakt z administracją i służbami takimi jak – pogotowie gazowe, straż pożarna, pogotowie wod-kan. Potem ustalamy, czy uszkodzenia dokonała firma wykonująca prace. Jeżeli nie, to koszty najpewniej trzeba ponosić samemu. W takim przypadku koniecznie polecam posiadanie polisy ubezpieczeniowej mieszkania. Oczywiście samo posiadanie jakiejś tam polisy może nie wystarczyć. Warto na wszelki wypadek przed remontem sprawdzić zakres posiadanej ochrony, który można zwiększyć. Warto też rozważyć zakup polisy OC w życiu prywatnym. Więcej na temat ubezpieczeń znajdziesz w tym artykule – Jakie dodatkowe ubezpieczenie warto mieć?
O tym też warto pomyśleć wcześniej
Na sam koniec tego wpisu, jeszcze muszę wspomnieć o jednej rzeczy, którą warto wziąć pod uwagę planując remont w mieszkaniu. Gruz i inne remontowe odpady. Potrafi nazbierać się tego całkiem spora ilość. Takich odpadów nie można wyrzucać do zwykłych śmietników. Istnieją firmy, które zajmują się organizacją wywozu odpadów. Może też tak być, że na twoim osiedlu zajmuje się tym administracja. U nas wystarczyło zakupić specjalne worki, natomiast ich usunięciem zajęła się właśnie administracja. Dlatego warto się wcześniej zorientować, żeby niepotrzebnie nie przepłacać.
Wkrótce będę tu publikować kolejne wpisy pokazujące remont mieszkania w bloku. Jeśli masz jakieś pytania, interesuje cię jakieś zagadnienie, to zapraszam do kontaktu 🙂
Polub, jeżeli Ci się spodobało. Udostępnij dalej, to daje mi motywację
Zapraszam Cię na mojego Facebooka – tutaj
oraz do grupy wsparcia – Finanse w świecie Kobiet
Na mój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia bardziej od kuchni – tutaj
a także blogowego newslettera, do którego dokładam gratis – tutaj
Pozdrawiam gorąco!
Diana
6 komentarzy
Rozważając remont mieszkania w bloku, zawsze brałem pod uwagę ograniczenia i przepisy dotyczące prac konstrukcyjnych. Starannie planowałem, aby uniknąć ingerencji w elementy strukturalne budynku. To zawsze ułatwiało proces i pozwalało uniknąć niepotrzebnych formalności. Warto mieć świadomość tych kwestii przed rozpoczęciem remontu.
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup starszego mieszkania i remont. Ta tendencja w najbliższych latach może się nasilać.
Przeprowadzałem ostatnio remont mieszkania w bloku. Było to bardzo wymagające. Cieszę się, że jest już po.
nie jest wcale trudno znaleźć osoby/ firmę które fajnie podejdą do waszego mieszkania. ja byłem bardzo pozytywnie nastawiony do firmy DD Projekt i ani trochę nie żałuję – firma rzetelna i pracowita, a dla mnie to są wartości, które liczą się najbardziej
Bardzo dobre porady, muszę podesłać żonie, żeby mi wreszcie uwierzyła, że remonty które często robię można zrobić przyzwoitym kosztem i pozwoliła go zrobić w domu teściów 🙂
Bardzo się cieszę, że będzie to pomocne 🙂