Kiedy napotykasz na swojej drodze jakiś nieprzewidziany wydatek, Twoje myśli najczęściej kierują się nie w stronę rozwiązania, które pozwoli na jego uniknięcie, ale tego, które pozwoli na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Ze względu na szybki proces decyzyjny i mnogość dostępnych ofert często w takich sytuacjach wybór pada na pożyczkę pozabankową.
Warto jednak pamiętać, że model biznesowy firm pożyczkowych polega na czerpaniu zysków z opłat powiązanych z zaciąganiem przez klientów pożyczek. Oznacza to, że każde takie zobowiązanie doprowadzi do dodatkowych kosztów, czyli nie tylko będziesz musiał zwrócić otrzymane wcześniej pieniądze, ale pokryć też dodatkowe opłaty wynikające z oprocentowania i prowizji. Właśnie z tego powodu decydując się na pożyczanie pieniędzy, bardzo istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku i trzymanie się takich kwot, których spłata jest realnie możliwa w ramach dostępnego budżetu.
Nie pożyczaj za dużo
Podstawową zasadą bezpiecznego pożyczania jest rezygnacja z pożyczek przekraczających możliwości finansowe pożyczkobiorcy. W przypadku banków takie zobowiązanie po prostu nie zostanie Ci udzielone. Jednak w przypadku ofert pozabankowych zdarzają się przypadki, kiedy zdolność kredytowa najzwyczajniej w świecie nie jest sprawdzania. W takiej sytuacji odpowiedzialność za świadome podjęcie decyzji o pożyczce spada całkowicie na Twoje barki. Pamiętaj, że jeżeli już w tym momencie masz problemy ze spłatą swoich comiesięcznych rat oraz rachunków i to na ten cel szukasz dodatkowych środków, zwiększanie tych wydatków o koszty pożyczki może nie być najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej, mimo że również zwiększy ona całkowity wymiar zadłużenia, może pozwolić na zapanowanie nad wysokością zaległych opłat i sprawić, że ich spłata stanie się łatwiejsza. Wszystko zależy jednak od Twojej sytuacji finansowej i aktualnych potrzeb.
Wybieraj wiarygodnych pożyczkodawców
Wiele z dostępnych na rynku pozabankowych ofert chwilówek jest do siebie dość podobnych, jest to spowodowane charakterystyką tej branży, nie znaczy jednak, że każda z nich daje takie same możliwości i stawia takie same wymagania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zdobyć więcej informacji, można to zrobić na przykład dzięki skorzystaniu z internetowej porównywarki, jak loanscouter.com, która pomoże w dokonaniu wyboru. Wiarygodny pożyczkodawca to nie tylko taki, o którym znaleźć można pozytywne opinie wcześniejszych klientów, ale także taki, który nie ukrywa szczegółów swojej oferty. Wszystkie warunki i wymagania powinny być jasno określone już na samym początku, a brak takich informacji powinien budzić wątpliwości.
Dokładnie sprawdź umowę
Umowa pożyczki to niezwykle ważny dokument, ponieważ to na jej podstawie będziesz regulować swoje zobowiązanie. Dlatego właśnie tak istotne jest dokładne zapoznanie się z zawartymi w niej zapisami i upewnienie się, że nie odbiegają one od tego, co obiecywały reklamy. Nigdy nie podpisuj umowy bez jej wcześniejszego przeczytania ani takiej, w której znajdują się niejasne dla Ciebie zapisy. Ryzykujesz utratą stabilności finansowej, dlatego nie wahaj się zadawać pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości. A w sytuacji, kiedy pożyczkodawca nie jest skłonny do udzielania dodatkowych informacji, może to być dobry znak, że lepiej skierować swoją uwagę na inną ofertę. Pozytywny przebieg współpracy jest ważny dla obu stron, dlatego decyduj się na opcje, które dają Ci poczucie bezpieczeństwa.
Trzymaj się terminów
Każda firma pożyczkowa udzielając Ci chwilówki, przekazuje Ci środki pieniężne na określony w umowie czas. Wraz z upływem tej daty pieniądze te muszą wrócić do pożyczkodawcy wraz z doliczonymi kosztami dodatkowymi. Dotrzymanie terminu jest bardzo ważne, ponieważ już pierwszego dnia po jego przekroczeniu zostaniesz obciążony odsetkami. Konsekwencje niedotrzymania warunków umowy mogą występować jednak nie tylko w formie finansowej, taka sytuacja może również skutkować negatywnym wpisem w Twojej historii kredytowej, a w ostateczności doprowadzić nawet do wejścia na drogę sądową. W celu uniknięcia takich nieprzyjemności warto postarać się o uregulowanie wszelkich należności w terminie, a kiedy nie jest to możliwe lepiej z wyprzedzeniem skontaktować się z pożyczkodawcą i poszukać kompromisowego rozwiązania.
Przy odpowiednim podejściu do problemu, szybka pożyczka może znacząco pomóc wyjść z kłopotów finansowych i pokryć niespodziewane wydatki. Żeby tak się jednak stało, należy podchodzić do swoich wyborów z odpowiedzialnością i rozwagą. Decyzje podejmowane pod wpływem chwili mogą okazać się wadliwe, dlatego lepiej dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw przed ich podjęciem.
Artykuł ekspercki powstał gościnnie przy współpracy twórcy serwisu loanscouter.com
Ostatnie wpisy
- Bankowość dla najmłodszych i nie tylko! Małe kroki, wielkie oszczędności razem z Bankiem Pekao S.A.
- Ceny we Włoszech – Ile kosztują wakacje w Wenecji?
- Bezpieczne Inwestycje w Czasie Globalnych Konfliktów: Przewodnik dla Rodzin w Polsce
- Wybieramy najlepszy dekoder! Który będzie pasował do twojego telewizora?
- Dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce i Europie
3 komentarze
essay writing services recommendations
Jak nie wpaść w długi pożyczając pieniądze? – Pieniądz jest Kobietą
Branie pożyczek jest bardzo proste, natomiast trudności mogą pojawić się podczas spłaty zobowiązania. Szczególnie wtedy, gdy po drodze pojawią się nieoczekiwane zdarzenia np. choroba, utrata pracy.
Nie popadniesz w długi pożyczając, jeśli ich nie weźmiesz – proste, jak budowa cepa.