6,1K
Irlandia. Co? – gdzie? – za ile?
Irlandia cieszy się rosnącą popularnością wśród zagranicznych turystów. Na pewno warto ją odwiedzić chociaż raz w życiu, bo ma wiele naturalnego uroku. Irlandia ma tylko kilka większych miast, zdecydowaną większość stanowią miasteczka poniżej 50 tyś mieszkańców i wioski. Sprzyja temu stosunkowo niewielka liczba ludności – według Banku Światowego na rok 2013 było to 4,595 miliona osób. Największą mniejszość narodową (według ostatniego spisu ludności z 2011 roku ) stanowią Polacy – było to 122,5 tyś. osób.
Wybrałam kilka miejsc wartych odwiedzenia, spośród odwiedzonych do tej pory:
- Cliffs of Mohers Co. Clare– Numer 1 na liście miejsc wartych zobaczenia. Zapierający dech w piersiach ogrom oceanu i siły natury. Oprócz wspaniałych widoków, na miejscu znajduje się nowoczesne centrum edukacyjne. Cena 6 euro; studenci 4 euro; dzieci za darmo. Więcej szczegółów: www.cliffsofmoher.ie
- Trasa widokowa wzdłuż wybrzeża Dungarvan Co. Waterford – Tramore Co. Waterford. Dzika przyroda. Ponad 50 min. jazdy samochodem z niezwykłym widokiem na morze i plaże.
- Galway – bardzo ciekawe miasto z pięknymi miejskimi plażami i widokami na klify. Więcej szczegółów: http://www.galwaycity.ie/
- Zamek w Kilkenny – bilet 7 euro; studenci i dzieci (powyżej 6 lat) 3 euro; bilet rodzinny 17 euro. Szczegóły : http://www.kilkennycastle.ie/
- Góry Wicklow Co. Wicklow – góry na południe od Dublina. Znajduje się tam Dolina Glendalough ( Dolina Dwóch Jezior i historyczna osada). Po górach można chodzić szlakami pieszymi. W większość miejsc można dojechać autem – przez góry prowadzą drogi (to daje dodatkowe wrażenia podczas jazdy – dla odważnych).
![]() |
Glendalough – Kościół |
![]() |
Ekstremalna jazda po górach |
- Park Narodowy w Killarney Co. Kerry – rezerwat wpisany na listę UNESCO. Przyroda, surowość krajobrazu…Sama natura. W pobliżu rozpoczyna się 180 kilometrowy szlak turystyczny Ring of Kerry.
![]() |
Grafika – źródło: https://apetcher.wordpress.com/2014/08/03 |
- Mizen Head – najbardziej wysunięty na południe kawałek Irlandii. Cudowny krajobraz. Widok z mostu wiszącego kilkadziesiąt metrów nad urwiskiem, łączącego ląd z oderwanym cyplem, jest wersją dla bardzo odważnych. Szczegóły: http://www.mizenhead.ie/
- Warte zobaczenia są także takie miejsca jak góry : Comeragh Mountains i wodospady – Mahon Falls; zamek w Cahir, Rock of Cashel; Cork – zoo – Fota Wildllife Park, oraz oczywiście Dublin – ze szczególnym uwzględnieniem Parku Phoenix (jeden z największych parków miejskich w Europie) i znajdującym się w nim m.in. zoo.
Podane przeze mnie miejsca, są wspaniałymi atrakcjami Irlandii, które można zwiedzać za darmo lub za niewielką opłatą.
Dla zainteresowanych dodatkowo strona turystyczna Irlandii: https://www.irishtourism.com/must-see-attractions-in-ireland.
Noclegi w Irlandii
Najtańsze noclegi w Irlandii można znaleźć w tzw. Bed and Breakfast, gdzie otrzymamy rano śniadanie (zazwyczaj tzw. English Breakfast – jajka, bekon, grzanki, kiełbaski i fasolka w sosie pomidorowym). Często są to przydomowe hoteliki lub małe pensjonaty. Aby było taniej najlepiej szukać z lokalizacją poza dużymi miastami i głównymi atrakcjami.
Ja osobiście, przy szukaniu okazji noclegowych na wycieczki bądź wakacje, korzystam z popularnej strony : Booking. com. Można tam znaleźć bardzo okazyjne oferty. O tych wyprawach napiszę jednak kiedy indziej.
Jeśli chodzi o stronę w Irlandii, skupiającej się na takich noclegach, można skorzystać z : http://www.bandbireland.com/. Ceny za dwuosobowy pokój zaczynają się od 30 euro za noc.
Zakupy związane z wyżywieniem najlepiej robić w sklepach : Lidl i Aldi. Zazwyczaj jest najtaniej.
Dla zainteresowanych przykładowe ceny regularne w euro w Irlandii ( Sklep Lidl. Stan na 08-07-15. Przy promocjach może być taniej ):
- bagietka – 0,75
- koszyk nektarynek/brzoskwiń – 1,50
- duży sok w kartonie – 1,60
- kawa rozpuszczana mały słoiczek ok. – 1,50
- mleko 2 litrowe – 1,49
- woda mineralna 1,5 litra – 0,50
- jajka 12 szt – 1,89
- masło – 0,80
- cukier ok – 1,00
- czekolada ok. – 1,00
W przybliżeniu: za 50 euro wychodzę ze sklepu z wózkiem w 2/3 jego wielkości wypełnionym artykułami pierwszej potrzeby. Lidl prowadzi politykę discount – obniżki towaru, który nie poszedł w danym czasie. Można zatem trafić na coś wyjątkowo taniego kilka dni przed końcem daty ważności.
Jeśli chodzi o markowe środki czystości – konkurencyjne ceny są w hipermarketach np. Tesco czy Dunnes Stores. Tu możemy natrafić na bardzo dobre promocje. W Tesco można również czasami taniej kupić produkty tzw. reduce – obniżona cena owoców czy warzyw leżących o parę godz. za długo, a jeszcze dobrej jakości lub inne towary z np. lekko uszkodzonym opakowaniem. Konkurencyjne są także pod tym względem sklepu typu „Euro Pięćdziesiąt”- jest ich bardzo wiele, zazwyczaj jest w nich tzw. mydło i powidło, ale jest właśnie dużo chemii domowej, trochę kosmetyków i innych domowych przyborów (zdecydowana większość w cenie 1,50).
Kilka innych ważnych wskazówek:
- W Irlandii jest płatna opieka medyczna ( publiczna i prywatna). Za każdą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (GP) lub w szpitalu – płacimy (wyjątkiem są osoby o niskich dochodach, mieszkające w Irlandii i posiadające kartę medyczną uprawniającą do bezpłatnego leczenia tylko w ośrodkach publicznych). Nie należy zapominać o dokumentach dot. ubezpieczenia zdrowotnego z Polski (karta EKUZ).
- Osobiście uważam, że najlepszą formą podróży w Irlandii jest samochód – do większości fajnych atrakcji nie dojedziemy środkami komunikacji publicznej. Paliwo jest stosunkowo tanie, drogi dobrej jakości , po których nie jeździ mnóstwo samochodów czy ciężarówek. Irlandczycy jeżdżą raczej przepisowo i spokojnie. Na trasach rzadko można spotkać Garde (tutejszą policję).
- Można spotkać się z tym, że stacje benzynowe są w większości zamykane o 21 i nieczynne w święta.
- Sklepy (poza spożywką) np. centra handlowe, zamykane są zazwyczaj o 18. Niektóre w piątki mogą być otwarte dłużej.
- Na końcu informacja dla lubiących zabawę do białego rana …No Way! Tu panuje kultura zabawy do maksymalnie 2 w nocy i koniec. Pozamykane. Z zakupem alkoholu też różnie bywa – są obostrzenia dotyczące godzin handlu jak i dni, kiedy go sprzedawać nie wolno. Pełna prohibicja szczególnie w okresie Wielkanocy. Trzeba trzymać się wtedy zapasów.
Inne moje posty dotyczące Irlandii:
https://www.pieniadzjestkobieta.pl.zielona-wyspa
Dzięki za przeczytanie tego posta. Mam nadzieję, że w czymś pomogłam. Zapraszam na kolejne publikacje na moim blogu Pieniądz jest kobietą. Do zobaczenia!
Diana
3 komentarze
fajne streszczenie o irlandi .własnie szukam materiałów o irlandi gdyz planiujemy wyjazd samochodem na 3 tyg urlopu (2+2)-cała irlandia i troche szkocji(jak starczy czasu) ile czasu potzreba na zwiedzenie obydwu irlandi?czy w irlandi znajduja sie stacje lpg?
dziękuje za kazdą porade pozdrawiamy
To zależy jak szczegółowo chcecie ją zwiedzić 🙂 Można najważniejsze miejsca zobaczyć nawet w tydzień. Ogólnie 3 tyg. to dużo czasu jak na Irlandię, więc spokojnie na pewno sporo zwiedzicie. Tam jest dużo terenów związanych z przyrodą fajnych do zobaczenia, czyli sporo pieszych wycieczek. Co do stacji LPG to raczej to nie wygląda tak jak w PL, na stacjach praktycznie nie występuje gaz. Z tego co widziałam, to są osobne stacje, ale mało ich ogólnie. Paliwo jest w podobnej cenie jak w Pl.
pieknie